środa, 27 lipca 2022 04:58

Kraków. Cmentarz Podgórski zamknięty z powodu wiatrołomów. Straty na innych cmentarzach

Autor Marzena Gitler
Kraków. Cmentarz Podgórski zamknięty z powodu wiatrołomów. Straty na innych cmentarzach

Wichura, która przeszła w sobotę przez Kraków połamała wiele drzew na krakowskich cmentarzach. Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie podjął decyzję o zamknięciu cmentarza Podgórskiego, gdzie prowadzona będzie wycinka.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie podjął decyzję o zamknięciu cmentarza Podgórskiego przy ul. Wapiennej 13. Prace na cmentarzu rozpoczęły się wczoraj po południu i będą kontynuowane dziś, 27 lipca od godz. 13:00 (po ostatnim pochówku) do godz. 20:00.

Zamknięcie cmentarza to skutek sobotniej wichury, która przeszła przez Kraków. Konieczne jest usunięcie powalonych i uszkodzonych w wyniku nawałnicy drzew oraz konarów. Prace porządkowe wykonywane również na wysokościach na terenie cmentarza Podgórskiego podjęto niezwłocznie już w niedzielę, jednak musiały zostać przerwane ze względu na nieodpowiedzialne zachowanie osób, które utrudniały ich przeprowadzenie - informuje ZCK. Osoby te z narażeniem życia oraz zdrowia przekraczały wyznaczone otaśmowane strefy, fotografując powalone i uszkodzone drzewa.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie postanowił zamknąć cmentarz, aby prace porządkowe mogły być kontynuowane z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa, również w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych. Przypomnijmy, że otaśmowane strefy oznaczają bezwzględny zakaz wstępu na wyznaczony teren, gdzie specjalny zespół usuwa często zawieszone na wysokości uszkodzone, ciężkie konary drzew.

ZCK zaapelował do odwiedzających krakowskie cmentarze komunalne o rozwagę oraz szczególną ostrożność zarówno podczas występowania nawałnic, jak i w czasie usuwania ich skutków. "Bardzo przepraszamy za zaistniałe utrudnienia. Cmentarz Podgórski w sposób niezakłócony funkcjonować będzie od najbliższego czwartku" - czytamy w opublikowanym na stronie ZCK komunikacie.

W wyniku gwałtownych wichur i nawałnic, które miały miejsce w dniu 23 lipca 2022 r. doszło do licznych zniszczeń na wszystkich cmentarzach komunalnych w Krakowie. Na terenie Cmentarza Podgórskiego doszło do powalenia i uszkodzenia 17 drzew. Wichura uszkodziła także sieć internetową i linie telefoniczną w budynku administracyjnym tamtejszego cmentarza, powodując awarię sieci telefonicznej. Połączenie internetowe już przywrócono.

Kilka powalonych drzew i połamane konary są też na Cmentarzu Pychowice. Liczne oberwania konarów drzew miały miejsce także na Cmentarzu Rakowickim, Kobierzyn Lubostroń oraz Cmentarzu Maki Czerwone (w tym powalone 1 drzewo).

Aktualnie trwa szacowanie strat i usuwanie poczynionych przez gwałtowne warunki atmosferyczne szkód. Działanie te mogą potrwać kilka dni.
Tereny cmentarza, na których doszło do zniszczeń zostały zabezpieczone przed wejściem i wygrodzone taśmami zabezpieczającymi.

Fot. Piotr Forczek, ZCK w Krakowie/ krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje