poniedziałek, 29 marca 2021 12:41

Kraków. Długa kolejka pod jedynym czynnym Punktem Sprzedaży Biletów

Autor Marzena Gitler
Kraków. Długa kolejka pod jedynym czynnym Punktem Sprzedaży Biletów

Długa kolejka pasażerów ustawiła się pod jedynym czynnym Punktem Sprzedaży Biletów w milionowym mieście. O powód takiej decyzji pytamy pytamy rzecznika prasowego krakowskiego MPK Marka Gancarczyka.

Krakowskie MPK od poniedziałku, 29 marca, zamknęło wszystkie Punkty Sprzedaży Biletów MPK oprócz jednego, na ul. Podwale. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. MPK zamyka wszystkie Punkt Sprzedaży Biletów. Oprócz jednego
Kraków wiadomości. Od poniedziałku, 29 marca, otwarty będzie tylko jeden Punkt Sprzedaży Biletów MPK w Krakowie. Dlaczego?

Nic dziwnego, że ustawiła się przed nim długa kolejka oczekujących. O powody decyzji o zamknięciu punktów pytamy rzecznika MPK SA w Krakowie Marka Gancarczyka.

- Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów, dlatego zależy nam na ograniczeniu bezpośrednich wizyt i kontaktów w Punktach Sprzedaży Biletów - mówi rzecznik. - Zachęcamy wszystkich pasażerów do korzystania z możliwości zakupu biletów przez Internet, aplikacje mobilne lub automaty biletowe.

Jednak trzeba przyznać, że MPK mogło spodziewać się, kolejek, bo wzmożony ruch w punktach widoczny jest od początku lutego. To efekt wejścia w życie nowej taryfy biletowej i konieczności wymiany zakupionych wcześniej, a już nieaktualnych biletów.

- Nie chodzi nam o to, aby pasażerowie stali w kolejce do jednego punktu, tylko o to, aby w ogóle zrezygnowali z wizyt w PSB w obecnej sytuacji bardzo dużego wzrostu liczby zarażeń - wyjaśnia Gancarczyk. - Dlatego apelujemy, aby z otwartego PSB przy ul. Podwale 3/5 korzystały wyłącznie te osoby, których sprawy nie mogą być obecnie zrealizowane przez Internet (dotyczy m.in. osób wnioskujących o wydanie lub przedłużenie uprawnień Karty Krakowskiej z tytułu płacenia podatków w Krakowie oraz osób kupujących bilety specjalne). Zdecydowaliśmy się na pozostawienie otwartego tego punktu nieprzypadkowo, bo ma największą powierzchnię i znajduje się w centrum miasta. Zdecydowaliśmy się także na wydłużenie godzin otwarcia tego PSB od 7.00 do 20.00 (punkt będzie więc czynny dłużej o pięć godzin).

MPK przypomina również, że na wymianę biletów papierowych – z taryfy nieaktualnej na obowiązującą –  jest jeszcze bardzo dużo czasu – można to zrobić do końca lipca 2021 roku.

Wzrost zakażeń jest widoczny, co potwierdzają publikowane przez rząd statystyki - przypomina rzecznik. Faktycznie, dziś w samym Krakowie odnotowano 520 nowych przypadków koronawirusa, a w ciągu samego weekendu przybyło 1513. Wzrost zakażeń obserwowany jest też w powiecie krakowskim i wielickim - rejonach, z których najwięcej osób dojeżdża do pracy do Krakowa. Jak podkreśla rzecznik MPK miejscami, w których obecnie najczęściej dochodzi do zarażeń są właśnie miejsca pracy.

Okazuje się, że koronawirus atakuje też samych pracowników obsługi Punktów Sprzedaży Biletów w Krakowie. To również powód, dla którego MPK zrezygnowało z ich otwarcia. - Bardzo nam zależy na tym, aby dla naszych pasażerów były dostępne wszystkie PSB, ale w obecnej sytuacji najważniejsze jest ich bezpieczeństwo. Jako przykład podam, że w dniu 8 marca PSB przy al. Powstańców Wielkopolskich musiał zostać zamknięty z powodu pozytywnego testu na SARS-CoV-2 jednego z pracowników i konieczności dezynfekcji pomieszczeń - przypomina Marek Gancarczyk.

Warto dodać, że liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w Punktach Sprzedaży Biletów MPK wynika z decyzji i przepisów ustalanych przez rząd. To kwestia limitu metrów kwadratowy na osobę. Z bezpośredniej obsługi mieszkańców zrezygnowało też wiele innych instytucji, a ostatnio ponownie zamknięty został Urząd Miasta Krakowa.

foto: Mateusz Łysik/Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje