niedziela, 15 maja 2022 11:34, aktualizacja 3 lata temu

Kraków: Festiwal Polikultura startuje już za tydzień. Wstęp - bezpłatny

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Festiwal Polikultura startuje już za tydzień. Wstęp - bezpłatny

W dniach od 19 do 21 maja 2022r. na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz w przestrzeni Krakowa odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu kultury i mediów - Polikultura.

Wydarzenie organizowane jest rokrocznie przez studentów pierwszego roku zarządzania kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Celem festiwalu jest ukazanie kultury w różnych jej przejawach. – Szukamy interesujących artystów, niecodziennych prac, tworzymy różnorodne wydarzenia i odkrywamy zakamarki Krakowa. W tym roku wszystkim atrakcjom przyświeca temat przewodni: „Relacje” – mówią organizatorzy festiwalu. – Chcemy, aby każdy znalazł coś dla siebie, dlatego przygotowaliśmy wachlarz różnorodnych propozycji.

Festiwal zainauguruje wystawa stworzona we współpracy ze studentami Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Oprócz tego będzie można zapoznać się z poezją nieznanych jeszcze twórców lub odpocząć na leżakach w strefie Polikultury wspólnie oddając się muzykowaniu i warsztatom z rysunku z artystką Mariią Mytrofanovą. Organizatorzy zapraszają także na spacery śladami nowoczesnego Kazimierza, legend i duchów kryjących się w kamienicach Kazimierza oraz po filmowym Krakowie. W klubie Betel odbędą się warsztaty prowadzone we współpracy z Muzeum HERstorii Sztuki! Wszystko co dobre, dobrze się kończy. Polikulturę zamknie zatem afterparty w klubie Betel.

Szczegółowe informacje można znaleźć stronie: https://festiwalpolikultura.pl lub profilu na Facebooku. Tutaj: link do wydarzenia

Organizatorem festiwalu jest Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wstęp bezpłatny!

10. edycja festiwalu kultury i mediów Polikultura

19-21 maja 2022

Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 4, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej

19 maja 2022 (czwartek): Inauguracja 10. edycji festiwalu Polikultura

Na inaugurację festiwalu zapraszamy na 2 piętro Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego przy korytarzu Instytutu Kultury. Po uroczystym otwarciu zapraszamy na wernisaż wystawy.

Wystawa powstała we współpracy ze studentami Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Wernisaż wystawy godz. 11.00 (wystawa dostępna tego dnia do godziny 15.00)
Miejsce: szatnia na poziomie -1, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artyści: Gabriela Kuczyńska, Magdalena Tryba, Marceli Gadalski, Samuel Mynarski, Wojtek Radomski, Kamila Stovrag.

Relacje międzyludzkie to nie tylko sfera fizyczności, spotkań oraz rozmów - wszystkim powyższym towarzyszy pewna bliżej nieokreślona efemeryczność, ulotna niepowtarzalność momentu. Wystawa prezentuje bogate spektrum przedstawień chwili i więzi, nie tylko pojedynczego podmiotu z drugim człowiekiem czy też społecznością, ale również autora z samym sobą oraz miejscem.

Autorzy prezentowanych na wystawie prac badają pojęcie relacji wszystkimi możliwymi zmysłami, własnymi lub odbiorcy, nie ograniczając się do jednej techniki wykonania swojego dzieła. Rozpracowywane są uczucia związane z otoczeniem, tworzone uniwersa społeczne a w tym wszystkim rozważane pojęcie czasu oraz samoistności bytu. Odbiorca wystawy ma szansę zetknąć się na dłużej z ulotną formą relacji oraz podjąć próbę eksplorowania w sobie tej sfery.

Autorami przedstawionych prac są wybrani studenci Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Zapraszamy też na korytarz Instytutu Kultury na 2 piętrze, gdzie czeka mała wspominkowa niespodzianka!

Strefa Polikultury

Czas trwania: 12.00-15.00
Miejsce: Patio za portiernią na poziomie 0.
Zapraszamy do Strefy Polikultury gdzie nie tylko po leżakujemy w przerwach między zajęciami, ale także wspólnie spędzimy razem czas. Przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji: wspólne muzykowanie oraz warsztaty rysunku z artystką Mariią Mytrofanovą. A jeśli wolicie bardziej dynamicznie spędzić wolny czas mamy dla Was podręczny zestaw podwórkowych gier i zabaw!

„Relacje w poezji młodych twórców”

Czas trwania: cały dzień.
Miejsce: Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (szukajcie nas!)
Poeci: Zuzanna Grotnik, Ida Przeźmińska, Kristian Yasin, Zuzanna Kwoka, Zuza Nepelska, Dawid Dominik, Bartosz Jędrzejczak, Jakub Lelek, Asia Kurtyka, Jan Wołoszyn

Czym dla młodych poetów są relacje? Odpowiedzi na to pytanie szukajcie w ukrytych na terenie naszego Wydziału poetyckich zinach. Znajdziecie w nich wybrane specjalnie przez nas wiersze najmłodszego pokolenia poetów.

„Spacer edukacyjny: Kazimierz nowoczesny!”

Czas trwania: 17.00-18.00
Miejsce zbiórki: Okrąglak przy Zielonej Pompie

Tadeusz Kantor zwykł mawiać, że wszystkie rewolucje rozpoczynają się w kawiarniach. W Krakowie mamy ich naprawdę wiele, ale chyba najwięcej ich znajduje się na Kazimierzu! Podobnie jak kiedyś, także dziś możemy znaleźć tam ślady wielu fascynujących historii i miejskich anegdotek! Aby je odkryć zapraszamy na spacer po zakątkach i zakamarkach Kazimierza, podczas którego dowiecie się więcej o tym, co działo się w na pierwszy rzut oka, niepozornych miejscach. Razem odkryjemy jego tajemnice, poznamy miejsca, gdzie wykluwała się kultura alternatywna, ale także rozwikłamy sekrety kazimierzowskich murali.

20 maja 2022 (piątek)

Wystawa powstała we współpracy ze studentami Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Czas trwania: godz. 11.00 - 13.00
Miejsce: szatnia na poziomie - 1, Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.

„Relacje w poezji młodych twórców”

Czas trwania: cały dzień.
Miejsce: Budynek Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (szukajcie nas!)

Warsztaty we współpracy z Muzeum HERstori Sztuki

Czas trwania: 15.30-17.00
Miejsce: Klub Betel, pl. Szczepański 3

Edytowanie Wikipedii jest proste! Nie wierzysz - przyjdź i się przekonaj! Dowiemy się: czym jest encyklopedyczność i dlaczego przypisy mają znaczenie; jak zacząć przygodę z edytowaniem i poruszać się w społeczności Wikipedii; w jaki sposób edytować istniejący artykuł i na czym polega wikipedyczny gender bias.

Skupimy się na biogramach artystek i osób artystycznych - wśród półtora miliona artykułów w polskiej wersji językowej Wikipedii tylko 16% haseł biograficznych dotyczy kobiet. Ta sprawa wymaga naszej uwagi i interwencji! Warsztaty są idealną okazją, by wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć uzupełniać Wikipedię o brakujące hasła o kobiecym wkładzie w historię.

Wydarzenie będzie składać się z części teoretycznej, która wprowadzi nas w wikipedyczną rzeczywistość i części praktycznej - nauczymy się struktury wpisu i rozpoczniemy pracę nad hasłami.

Weź ze sobą komputer (lub inny sprzęt, na którym lubisz pracować). Jeśli nie masz takiej możliwości - napisz, pomożemy. Możesz przygotować też sugestię nowego hasła lub propozycję aktualizacji już istniejącego. Jeśli nie masz pomysłu - przygotujemy propozycje do wyboru. Zapraszamy każdego - nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy z historii sztuki.

Na warsztaty obowiązują zapisy.

Wydarzenie poprowadzi Magdalena Lewicka - historyczka sztuki, antropolożka kulturowa, członkini inicjatywy Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie, wikipedystka. Swoją przygodę z edytowaniem polskiej Wikipedii zaczęła od 14. Edytonu Kolektywu Kariatyda o sztuce LGBT+ i z przyjemnością dzieli się tajnikami edycji wirtualnej encyklopedii z innymi.

Muzeum HERstorii Sztuki to inicjatywa obywatelska postulująca powołanie pierwszej w Polsce instytucji publicznej poświęconej sztuce i historii kobiet. Jako muzeum rozproszone działa w duchu siostrzeństwa silniejszego niż czas. Wydobywa z cienia dorobek poprzedniczek, wzmacnia kobiety dzisiaj, a osobom z następnych pokoleń chce zostawić równiejszy i mniej spolaryzowany świat.

„Spacer edukacyjny: duchy, legendy i inne niesamowitości Kazimierza”

Czas trwania: godz. 17.30 - 19.00
Miejsce zbiórki: róg ul. Dietla i ul. Bożego Ciała (tzw. Planty Dietlowskie)
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic Kazimierza. To miejsce o niepowtarzalnej atmosferze, będące niegdyś dzielnicą żydowską. Oprowadzimy Was po jego najciekawszych zakamarkach, opowiemy Wam nieznane legendy.

21 maja 2022 (sobota)

„Spacer edukacyjny: filmowy Kraków”

Czas trwania: 14.00-15.30
Miejsce zbiórki: przed Muzeum Czartoryskich, ul. Św. Jana 19.
Stare miasto w Krakowie jest interesującym miejscem, które co roku przyciąga ogromną ilość turystów i nie tylko. Stało się ono źródłem inspiracji dla wielu filmowców, którzy właśnie tutaj zdecydowali się zrealizować swoje filmy. Podczas spaceru po tej historycznej części miasta będzie można dowiedzieć się o ważnych dziełach polskiej i zagranicznej kinematografii stworzonych w Krakowie. Wycieczka rozpocznie się i zakończy filmem Vinci, który w najlepszy sposób pokazuje piękno Krakowa w tle akcji dziejącej się na ekranie. A to nie jedyna niespodzianka jaką dla Was mamy!

After Party Polikultury!

Czas trwania: 20.00 - póki sił nam starczy!
Miejsce: Betel Klub, pl. Szczepański 3

Podobno wszystko co dobre szybko się kończy. My chcemy ten wesoły czas Polikultury utrzymać ile się da, dlatego zapraszamy Was na nasze after party w klubie Betel. Jeśli chcecie nas poznać, to będziemy tam na Was czekać.

fot: facebook.com/polikulturafest

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka