niedziela, 4 września 2022 11:25, aktualizacja 2 lata temu

Kraków. Inwestują w zieleń na Prądniku Białym. Pierwszy będzie Park Białucha

Autor Marzena Gitler
Kraków. Inwestują w zieleń na Prądniku Białym. Pierwszy będzie Park Białucha

Prądnik Biały to największa dzielnica Krakowa, ale nie ma tu żadnego większego parku. Ta sytuacja się zmieni. W planach jest utworzenie czterech nowych parków. Jednym z nich jest Park Rzeczny Białucha, położony wzdłuż ulicy Opolskiej. - Mam nadzieję, że ten dziki teren zostanie trochę uporządkowany i oddany mieszkańcom już w przyszłym roku - mówi Grzegorz Stawowy, radny z Prądnika Białego.

Z Grzegorzem Stawowym rozmawiamy o zielonej rewolucji na Prądniku Białym. W najbliższych latach ma tu powstać kilka parków, w tym ponad 20-hektarowy park Tonie.

Nie tylko Park Białucha. Będzie kilka innych parków

- Jest kilka inicjatyw na terenie Prądnika Białego, które powinny w ciągu kilka lat doprowadzić do utworzenia kilku nowych parków - zapowiada Grzegorz Stawowy. Radny podkreśla, że to efekt dobrej współpracy mieszkańców, radnych dzielnicowych i radnych miejskich. - Na Prądniku Białym od kilku lat dobrze układa się współpraca z mieszkańcami i z radnymi dzielnicowymi i dzięki temu jest kilka inicjatyw, które doprowadzą do powstania parków - mówi Stawowy, który starał się o środki na Park Rzeczny Białucha z budżetu miasta.

Tych inwestycji w zieleń będzie całkiem sporo. - Tutaj, gdzie jesteśmy, przy ulicy Opolskiej jest dziki teren, który mam nadzieję zostanie zagospodarowany, a na podstawie planów miejscowych dojdzie do wykupu działek obok i jego poszerzenia. To jest teren po Motelu Krak, gdzie w tym roku powinny być zamontowane ławki i kosze na śmieci, a w przyszłości urządzony i zrealizowany park. To jest teren przy Galerii Bronowice pomiędzy galerią a ulicą Chełmońskiego, gdzie powstanie blisko hektarowy park dzięki gigantycznemu wsparciu lokalnych mieszkańców. To jest wreszcie przejmowanie (po kilku latach interwencji) przez miasto terenów wokół fortu w Toniach, gdzie powstanie blisko 20-hektarowy teren parku leśnego - wylicza radny.

To nie koniec. Radni miejscy i dzielnicowi Platformy Obywatelskiej, realizując swój program, chcą jeszcze więcej terenów zielonych, o które upominają się mieszkańcy. - Jest kilka innych inicjatyw, na przykład na Górce Narodowej, gdzie chcemy przy ulicach Kuźnicy Kołłątajowskiej, Zauchy i Banacha zmienić zapisy w planach miejscowych obecnie obowiązujących, tak, żeby dało się te działki wykupić - mówi radny.

Pierwszym zrealizowanym parkiem będzie Park Rzeczny Białucha. Jak będzie wyglądał? - Park Białucha, przy ul. Opolskiej, będzie parkiem na wpół dzikim. To nie będzie teren szczególnie zainwestowany. To jest teren trudny, ponieważ to jest to jest zalewowy rzeki Białuchy, więc tutaj nie może być dużo stałych urządzeń. Natomiast realizacja parku otwiera możliwości nabywania również terenów obok, otwiera możliwość skomunikowania osiedla Żabiniec z tym terenem kładką czy zejściem - mówi Grzegorz Stawowy.

Park ma powstać już w przyszłym roku. - Chcielibyśmy, żeby był w przyszłym roku urządzony i chcielibyśmy go troszeczkę wyciszyć od ulicy Opolskiej, dlatego, że tu jest potężny hałas komunikacyjny, a w przyszłości będziemy rozważali, czy nie postawić tu ekranów akustycznych - zapowiada radny.

Prądnik Biały to największa pod względem liczby mieszkańców dzielnica w Krakowie. - Mieszka tu blisko 75 tys. osób. Jest dużo potężnych osiedli, jeszcze z czasów PRL-u które mają tereny zielone przy blokach, ale nie mają żadnych większych parków. Duża zabudowa powstała na Górce Narodowej. Tam w tej chwili jest realizowana inwestycja na 50 bloków. Staramy się uzupełniać tę zabudowę terenami zielonymi, rekreacyjnymi. Tylko są nowe parki w różnych częściach dzielnicy, na przykład w bardzo gęsto zabudowanych okolicach ulicy Stelmachów, gdzie nie ma ani kawałka zieleni i nie ma nawet placu zabaw - mówi Stawowy.

Dużo jednak zależy od zgody w Radzie Miasta i dobrej współpracy z prezydentem. - W planach miejscowych są zerwane tereny pod parki i place zabaw. Czekamy, aż się miasto wykupi te tereny, żeby można było przejść do realizacji. Tak samo tutaj. Park Białucha jest terenem dzikim dzisiaj. Chcielibyśmy go udostępnić lokalnym mieszkańcom z osiedla przy ul. Siewnej, z Prądnika Białego Wschód, z Żabińca, tak, żeby mieli blisko do terenu zielonego i mogli się tu zrelaksować - podsumowuje radny.  

Na Prądniku Białym inwestują w zieleń

Nowej inwestycji w zieleń na Prądniku Białym poświęcony był zorganizowany 31 sierpnia właśnie na teren obok Białuchy briefing, na który zaprosił Dominik Franczak, przewodniczący Rady Dzielnicy Prądnik Biały. Towarzyszyli mu m.in. Antoni Matras z dzielnicowej komisji bezpieczeństwa i kultury i Jakub Kosek, Radny Miasta Krakowa oraz właśnie Grzegorz Stawowy, który jest przewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa.  

Jak przypomniano, Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały jest inicjatorem koncepcji stworzenia półdzikiego parku nad brzegiem rzeki Białucha. Postulat w tej sprawie został wystosowany do Miasta już w 2018 roku, a niebawem mają rozpocząć się prace pomiędzy ul. Korczaka a linią kolejową przy Placu Imbramowskim. Pierwsze prace koncepcyjno-projektowe zostały sfinansowane ze środków Rady Dzielnicy, a wykonawcą inwestycji będzie Zarząd Zieleni Miejskiej.

Jak będzie wyglądał nowy park?

Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił już wykonawcę, który w najbliższym czasie ma opracować docelową dokumentację projektowo-kosztorysową inwestycji. W roku bieżącym ZZM przeznaczył na ten cel kwotę 215 tys. zł, która pokryje koszty tego opracowania oraz rozpoczęcia prac budowlanych. Ich planowany termin to IV kwartał bieżącego roku. Zadanie będzie najprawdopodobniej ukończone już w nadchodzącym roku.

Na terenie przyszłego parku planowane są nasadzenia, których rolą będzie wygłuszanie i tłumienie hałasów dochodzących od strony ul. Opolskiej. Ponadto teren zostanie doposażony w elementy małej architektury, stylistycznie nawiązujące do naturalnych, dzikich form wkomponowanych w istniejące ukształtowanie terenu i charakter miejsca. W granicach śladów zbliżonych do istniejących ścieżek, wykonane zostaną alejki ze zrębków drzewnych. Zagospodarowana zostanie również zieleń, a dojście do kładki nad rzeką i przystanku MPK przejdzie remont nawierzchni utwardzonej. Pojawią się tu również elementy edukacyjne, takie jak tablice czy pulpity informacyjne.

Co z przebudową uciążliwych schodów?

Radni zapowiedzieli też przebudowę schodów prowadzących od ul. Zdrowej do kładki nad Białuchą, a następnie w stronę ul. Opolskiej. - Choć schody przebiegają przez teren przyszłego parku, nie zostaną objęte pracami, które będą tu prowadzone w nadchodzących miesiącach – tłumaczył przewodniczący Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak. Aby ich przebudowa mogła się rozpocząć, potrzebne będzie przejęcie gruntów po południowej stronie rzeki, które w tym momencie nie należą do miasta. Obecnie wygodne przejście pomiędzy ul. Zdrową i Opolską, na wysokości Placu Imbramowskiego, jest utrudnione – przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa wybrał już jednak wykonawcę – firmę FP - Projekt z Dębicy, której zadaniem będzie przygotowanie koncepcji przebudowy schodów. Od początku naszych starań o realizację Parku, walczyliśmy również o zajęcie się przez Miasto tym kłopotliwym odcinkiem. Choć kwestia nieuregulowanej własności działek utrudnia przystąpienie do prac przebudowy schodów, uważamy, że wybór wykonawcy wspomnianej wcześniej koncepcji jest krokiem w dobrym kierunku – mówił przewodniczący Rady Dzielnicy.

Tu powstanie Park Rzeczny Białucha/ fot. OpenStreetMap

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka