piątek, 2 października 2020 12:40

Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?

Już 29 osób zakaziło się koronawirusem w ognisku, które powstało w Krakowskim Teatrze Variete. Placówka odwołała pierwsze spektakle zaplanowane na październik. Sanepid informuje o nowych ogniskach, a Kraków już mógłby się znaleźć w żółtej strefie!

Przypominamy, że zakażenie w teatrze wykryto już 24 września. Wiąże sie ono z kwarantanną w innym krakowskim teatrze Łaźni Nowej. Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus w krakowskich teatrach. Spektakle odwołane
Przypadek koronawirusa wykryto u jednego z aktorów krakowskiego Teatru Variete. Na kwarantannie przebywa też aktor tetru Łaźnia Nowa. Oba odwołały zaplanowane na najbliższe dni spektakle.

Rzecznik prasowy WSSE w Krakowie Dominika Łatak - Glonek poinformowała, że do 1 października w tym ognisku zakażenie potwierdzono już u 29 osób. Senepid ocenia, że sytuacja jest rozwojowa i liczba zakażonych może wzrosnąć.

W Krakowie odnotowano dziś kolejne 75 nowych przypadków koronawirusa. Obecnie aktywnych jest 27 z wykazywanych tu 95 ognisk, z czego 5 to ogniska nowe, gdzie zakażeń najprawdopodobniej będzie przybywać.

Nowe ogniska koronawirusa w Krakowie:

Ognisko ZOL Serdeczna Troska, Kraków, sytuacja rozwojowa.

 • Liczba osób zakażonych: 13
 • Liczba osób hospitalizowanych: 0
 • Liczba osób na kwarantannie: dochodzenie w trakcie·

Ognisko Teatr Variete Kraków sytuacja rozwojowa

 • Liczba osób zakażonych: 29
 • Liczba osób hospitalizowanych: 0
 • Liczba osób na kwarantannie: dochodzenie w trakcie

Ognisko Wisła Kraków

 • Liczba osób zakażonych: 3
 • Liczba osób hospitalizowanych: 0
 • Liczba osób na kwarantannie: 14

Ognisko Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, NOWE

 • Liczba osób zakażonych - 3
 • Liczba osób hospitalizowanych – 0
 • Liczba osób w izolacji – 3

Ognisko Szkoła Podstawowa NOWE

 • Liczba osób zakażonych - 5,
  dochodzenie w trakcie

W Krakowie codziennie przybywa nowych zakażeń. Jest tu już 499 aktywnych przypadków. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przybyło 516 zakażonych. Gdyby dziś prowadzono kwalifikacje, miasto znalazłoby się ponownie w żółtej strefie, w której, jak zapowiada resort zdrowia, od połowy października (i w zasadzie nie wiadomo, czemu nie od razu, bo to najprostsze, co można zrobić dla ograniczenia transmisji poziomej) maseczki będą obowiązkowe nawet na ulicach i w parkach.

"Z takim bałaganem nie wróżę powodzenia"

Wzrost zakażeń w Krakowie zauważają również nasi czytelnicy. W komentarzu na naszej stronie pod postem z linkiem do artykułu o aktualnej sytuacji epidemicznej w Małopolsce Józef Brecht napisał: "Ok, tylko dlaczego Kraków był w żółtej strefie, a teraz nawet nie grozi mu się palcem? Żółta strefa to był zresztą pic na wodę, nikt się tym nie przejmował i jakoś od tamtego czasu liczba przypadków wcale się nie zmniejszyła - wręcz -przeciwnie. Tymczasem z dnia na dzień jest coraz gorzej i nie sądzę, bo to są głownie przypadki rozproszone, które nawiasem mówiąc poniekąd zawdzięczamy temu, że w momencie pierwszego letniego przesilenia krakowski sanepid nie panował nad sytuacją i nie potrafił ogarnąć, tego co działo się w mieście. Żeby nie być gołosłownym podam jako przykład przypadek, gdy sanepid 14 sierpnia wydał komunikat, że poszukuje się osób, które... 2 sierpnia, a więc blisko 2 tygodnie wcześniej były w kościele i macu na Grodzkiej: przypadek zdiagnozowano 6 sierpnia, a całe tzw dochodzenie zajęło ponad tydzień i dopiero 14 sierpnia czyli 12 dni po ewentualnej transmisji ukazał się komunikat - kompletny nonsens. I teraz pytanie skoro sanepid nie radził sobie w sierpniu, to jak może sobie poradzić obecnie, przy coraz większej liczbie przypadków rozproszonych? A do tego trzeba doliczyć przypadki z tzw powiatu krakowskiego, bo niemal pewny jestem, że większość tych przypadków miała miejsce w Krk. Czyli pytanie ile mamy jeszcze czekać na strefę? I jak długo? Do czwartku, gdy z dnia na dzień przybywa przypadków w mieście? I gdzie są kontrole? Z takim bałaganem nie wróżę powodzenia."

W każdym powiecie przybyło przynajmniej jedno zakażenie. A Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że przypadków może być jeszcze...

Posted by Głos 24 - Małopolski Portal Informacyjny on Friday, October 2, 2020

Sprostowanie do informacji z dnia 2 października pt. „Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?”

Pragniemy poinformować, iż w opublikowanym przez nas w dniu 2 października artykule pt. „Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?” dotyczącym potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w Krakowskim Teatrze Variete znalazło się nieprawdziwe stwierdzenie jakoby Krakowski Teatr Variete odwoływał kolejne spektakl.

Dyrekcja Krakowskiego Teatru Variete podjęła działania mające na celu zatrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. W porozumieniu z PSSE w Krakowie zapadła również decyzję o odwołaniu zaplanowanych w dniach 1-4 października spektakli musicalu CHICAGO. Były to jedyne odwołane przez teatr spektakle. Nie są planowane, jak wcześniej informowaliśmy, kolejne zmiany w repertuarze.

Zgodnie z zaleceniami PSSE w Krakowie, w związku z tym, że sytuacja epidemiologiczna w Krakowskiem Teatrze Variete została opanowana, a dalsze rozprzestrzenianie się wirusa powstrzymane, w dniu 5 października pracownicy Krakowskiego Teatru Variete oraz aktorzy biorący udział w próbach do musicalu „Pretty Woman – The Musical” wrócili do pracy.

Krakowski Teatr Variete otwiera się dla widzów ponownie już w najbliższy weekend i zaprasza na spektakle „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

zobacz też:

Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?
Już 29 osób zakaziło się koronawirusem w ognisku, które powstało w Krakowskim Teatrze Variete. Placówka odwołuje kolejne spektakle zaplanowane na październik. Sanepid informuje o nowych ogniskach, a Kraków już mógłby się znaleźć w żółtej strefie!
Koronawirus. Sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. Co się stało?
Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Marcin Jędrychowski poinformował pisemnie wojewodę, że nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów z COVID-19.
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje