piątek, 2 października 2020 19:16, aktualizacja 5 lat temu

Koronawirus. Sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. Co się stało?

Autor Marzena Gitler
Koronawirus. Sztab kryzysowy w Urzędzie Wojewódzkim. Co się stało?

Dyrektor  Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Marcin Jędrychowski poinformował pisemnie wojewodę, że nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów z COVID-19.

W Szpitalu Uniwersyteckim, który podobnie jak inne w Polsce nie jest już tzw. szpitalem jednoimiennym, przebywa ponad 260 chorych zakażonych koronawirusem. Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski poinformował pisemnie wojewodę, że nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów z COVID-19.

- Trwa właśnie sztab kryzysowy, który wypracowuje rozwiązanie tej kwestii. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorem Jędrychowskim, NFZ i z marszałkiem województwa – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo.

Dynamiczna sytuacja związana z rozwojem epidemii koronawirusa powoduje, że w regionie wzrasta zapotrzebowanie na łóżka szpitalne dla osób zakażonych. Tylko dziś Wojewodzie Małopolskiemu udało się we współpracy z dyrektorami szpitali uzgodnić gotowość do powstania dodatkowych – ponad 150 miejsc – dla chorych wymagających hospitalizacji na COVID-19 - informuje Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zapowiedź brzmi świetnie, pytanie jak się ma do słów, które w czwartek wypowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który stwierdził, że w Małopolsce. Pisaliśmy o tym tu:

Adam Niedzielski: Będzie więcej miejsc dla chorych na COVID
Minister Zdrowia na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział zmiany w nowej strategii walki z koronawirusem. Wynikają one z większego przyrostu zakażeń.

"W związku z roznącą liczbą osób hospitalizowanych potencjał łóżek zwiększono tu o 335 miejsc, co oznacza przyrost o 70 proc. względem dostępności łóżek tydzień wcześniej - podkreślił we wtorek minister. -  Ta liczba zostanie zwiększona o kolejne 211."

Jak widać albo szacunki były niedostateczne, albo deklaracje nie opierały sie na faktycznych działaniach, bo miejsc zabrakło już w piątek.

O sytuację w małopolskich szpitalach zapytaliśmy Biuro Prasowe Wojewody, ale w odpowiedzi zabrakło konkretów.

W ostatnich dniach zdecydowaliśmy o zwiększeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem i podejrzeniem zakażenia. W ramach tych działań została lub niebawem zostanie poszerzona liczba łóżek w szpitalach z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi (tymi, które już były na II poziomie; w tym celu przekształcane będą pod kątem leczenia pacjentów COVID-owych głównie oddziały wewnętrzne i pulmonologiczne). Równolegle zwiększamy ten zasób w oparciu o szpitale, które były na pierwszym poziomie. W ramach tych dwutorowych działań założyliśmy poszerzenie liczby łóżek o ok. 330-350 (w tym ok. 200 na bazie szpitali z I poziomu, głównie powiatowych). Finalną częścią tych działań są decyzje administracyjne wydane przez Wojewodę. Część z nich już została wydana, część jest w trakcie procedowania. Zakładamy dalsze rozwijanie tego zasobu pod kątem pacjentów COVID-owych w oparciu o inne szpitale. W izolatorium jest obecnie zajętych ok. 40 miejsc na 319 - czytamy w odpowiedzi. .

Po kolejnej sytuacji podbramkowej zwiłany został sztab kryzysowy wojewody. - Od tego weekendu Wojskowy Szpital Kliniczny udostępni 15 łóżek dla pacjentów z COVID-19. W najbliższym tygodniu także inne placówki medyczne znacząco wesprą system ochrony zdrowia. W wyniku podjętych uzgodnień Wojewody Małopolskiego z Marszałkiem Województwa Małopolskiego i Dyrektorem Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie placówka ta będzie przygotowana na przyjęcie nawet 50 pacjentów wymagających hospitalizacji. W razie konieczności uruchomi także kolejnych 50 miejsc. Łóżka szpitalne w Tarnowie uruchamiane będą systematycznie według potrzeb. Dyrekcja Szpitala MSWiA w Krakowie zadeklarowała uruchomienie 40 łóżek, zaś kierownictwo Szpitala im. Żeromskiego dedykuje pacjentom z COVID-19 kolejne 20 łóżek - deklaruje Urząd Wojewódzki.

Dzisiejszy dzień był przełomowy, jeśli chodzi o planowany wzrost liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w naszym województwie. Serdecznie dziękuję za wsparcie Dyrektorom Szpitali oraz władzom samorządowym województwa małopolskiego. Do późnych godzin wieczornych pracowaliśmy nad wydaniem uzgodnionych decyzji dla Szpitali – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Od dłuższego czasu trwały intensywne działania zmierzające do zwiększenia bazy łóżkowej dla pacjentów z koronawirusem i podejrzeniem zakażenia. W ramach tych działań zostały wydane decyzje zwiększające bazę łóżkową do poziomu łącznie około 800 łóżek, które będą stopniowo uruchamiane. Działania te były podejmowane w oparciu poszerzenie liczby łóżek w szpitalach z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi (tymi, które już były na II poziomie; w tym celu przekształcane są pod kątem leczenia pacjentów COVID-owych głównie oddziały wewnętrzne i pulmonologiczne). Równolegle zwiększamy ten zasób w oparciu o szpitale, które były na pierwszym poziomie oraz o placówki, które dotąd nie miały łóżek „covidowych”. Łącznie jest to 36 placówek, w których takie łóżka zostaną przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem. Według danych z dzisiaj z 634 łóżek dla pacjentów COVID-19 zajętych było 511 miejsc, zaś z 53 łóżek respiratorowych przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 zajętych było 31 - informuje wojewoda.

zobacz też:

Kraków. Kolejne zakażenia w teatrze Variete. To nie wszystko. Gdzie są nowe ogniska?
Już 29 osób zakaziło się koronawirusem w ognisku, które powstało w Krakowskim Teatrze Variete. Placówka odwołuje kolejne spektakle zaplanowane na październik. Sanepid informuje o nowych ogniskach, a Kraków już mógłby się znaleźć w żółtej strefie!
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka