poniedziałek, 19 lipca 2021 10:12

Kraków. Zamkną ważną ulicę przy szpitalu [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zamkną ważną ulicę przy szpitalu [AKTUALIZACJA]

Na duże problemy komunikacyjne muszą nastawić się mieszkańcy dwóch krakowskich osiedli. Na kilka dni wprowadzony będzie zakaz wjazdu od strony centrum na największą ulicę prowadzącą do Szpitala na Prokocimiu oraz Piasków Wielkich i Rżąki. Kierowców czekają objazdy i stanie w korkach.

Od 21 lipca wprowadzony zostanie zakaz skrętu w prawo z ulicy Wielickiej w ulicę. Kostaneckiego obok Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Ulicą tą dojeżdża się też do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - największej placówki medycznej Małopolski. Codziennie jeżdżą nią też do swoich domów mieszkańcy Piasków Wielkich i i Rżąki. Pozostanie im tylko dłuższa droga.

utrudnienia komunikacja Kraków Prokocim
Kraków. Od 21 do 26 lipca zakaz skrętu z Wielickiej w Kostaneckiego - mapa Głos24 / Open StreetMaps
Utrudnienia Kraków Prokocim
Kraków. Utrudnienia dla kierowców na Prokocimiu. - mapa Głos24 / Open StreetMaps

Zakaz nie obejmie jedynie pojazdów medycznych. Aby ułatwić dojście do funkcjonujących w tej okolicy przystanków autobusowych i szpitali, wydzielone będzie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów. Pozostali użytkownicy ruchu będą mogli korzystać z objazdu ulicą Jakubowskiego. tak samo będzie z liniami autobusowymi obsługującymi przystanek Szpital Uniwersytecki/ Instytut Pediatrii.

Zmiany w komunikacji

W związku z remontem swoje trasy zmienią linie autobusowe nr 144 i 204.

Linia nr 144 – w kierunku „Azorów” będzie kursować bez zmian. W kierunku „Rżąki” będzie kursować po trasie zmienionej: „Azory” – ... – przystanek „Prokocim Szpital”, ul. Wielicka, ul. Jakubowskiego, nawrotka na pętli „Miejskie Centrum Opieki”, ul. Jakubowskiego, ul. Wielicka – ... – „Rżąka”.

Linia nr 204 – w kierunku „Czerwonych Maków P+R” będzie kursować bez zmian. W kierunku Wieliczki będzie kursować po trasie zmienionej: „Czerwone Maki P+R” – ... – przystanek „Prokocim Szpital”, ul. Wielicka, ul. Jakubowskiego, nawrotka na pętli „Miejskie Centrum Opieki”, ul. Jakubowskiego, ul. Wielicka – ... – „Wieliczka Miasto”

Przystanek „Szpital Uniwersytecki / Instytut Pediatrii” zostanie przeniesiony na ul. Jakubowskiego, przed pętlę autobusową.

Autobusy nie będą zatrzymywać się na przystanku „Miejskie Centrum Opieki” (na pętli).

Rozkłady nie zostaną zmienione.

Przypominamy też, że linia nr 163, w związku z zamknięciem przejazdu kolejowego na ul. Półłanki, kursuje po trasie skróconej „Os. Piastów” – „Złocień” i nie przejeżdża przez rejon prowadzonych prac. Linia nr 183 w oby kierunkach będzie kursować bez zmian.

To nie koniec zmian

Taka organizacja ruchu będzie trwała ok. pięciu dni. W kolejnych etapach zamykane będą sukcesywnie inne wjazdy w ul. Kostaneckiego. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informować.

Zamknięcie wjazdu od ul. Wielickiej to kolejny etap prac przy przebudowie ul. Kostaneckiego. Tym razem przebudowana zostanie siec podziemnej infrastruktury w rejonie skrzyżowania z ul. Wielicką. Roboty podzielone są na kilka etapów, aby nie zamykać jednocześnie wszystkich ulic w rejonie tego skrzyżowania.

Wykonawcą inwestycji jest firma Colas Polska Sp. z o.o. Pierwszy etap modernizacji układu drogowego w Prokocimiu przewiduje przebudowę ulicy Kostaneckiego od skrzyżowania z ul. Wielicką do skrzyżowania z ulicą Medyczną, poszerzenie ulicy celem wydzielenia środkowego pasa ruchu przeznaczonego dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej, a także przebudowę chodników po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej budowę ścieżki rowerowej. Roboty budowlane powinny zakończyć się w styczniu 2022 roku. Wartość kontraktu to niecałe 5 mln zł.

foto: ZIM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje