środa, 30 września 2020 13:59

Kraków. Koronawirus w Instytucie Onkologii. Wstrzymane przyjęcia na operacje

Autor Marzena Gitler
Kraków. Koronawirus w Instytucie Onkologii. Wstrzymane przyjęcia na operacje

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch pielęgniarek z Kliniki Chirurgii Onkologicznej krakowskiego Instytutu Onkologii przy ul. Garncarskiej. To kolejne zakażenie w tej placówce w tym miesiącu.

Szpital w poniedziałek zamieścił komunikat na temat aktualnej sytuacji:

"W związku z potwierdzonym badaniami molekularnymi zakażeniem SARS-CoV-2 u dwóch pielęgniarek Kliniki Chirurgii Onkologicznej, od dziś aż do odwołania wstrzymujemy przyjęcia pacjentów do Kliniki Chirurgii Onkologicznej oraz wydzielonej z niej niedawno Kliniki Urologii Onkologicznej. Na ten czas unieruchamiamy również Blok Operacyjny i gabinet chirurgiczny.

Pacjenci hospitalizowani w obu klinikach – w sumie 22 osoby – pozostają w nich na kwarantannie i mają zapewnioną opiekę pielęgniarsko-lekarską. Wszyscy zostali dzisiaj poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2, wyniki ich badań będą znane jutro.

Sukcesywnie badani są również wszyscy pracownicy medyczni, w tym lekarze, pielęgniarki oraz salowe, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi pielęgniarkami.

Pozostałe kliniki, tzn. Klinika Radioterapii, do której dziś wznowiono przyjęcia pacjentów, Klinika Onkologii Klinicznej i Klinika Ginekologii, wszystkie zakłady oraz Przychodnia Przykliniczna Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie pracują normalnie. Zgodnie z planem wykonywane są też badania diagnostyczne.

Przypominamy o konieczności przestrzegania zasad obowiązujących w Instytucie w czasie pandemii, w tym zwłaszcza o noszeniu maseczki ochronnej, zachowywaniu bezpiecznego dystansu i dezynfekcji rąk. Na terenie szpitala obowiązuje zakaz odwiedzin, ograniczamy również wstęp osobom towarzyszącym pacjentom zgłaszającym się na badania i leczenie ambulatoryjne. Wyjątkiem są osoby towarzyszące pacjentom niesamodzielnym i niepełnosprawnym, którzy wymagają stałej opieki."

Przypominamy, że do 27 września wstrzymane były przyjęcia do Kliniki Radioterapii po tym, jak na oddziale potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z pacjentów. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków. Koronawirus w Instytucie Onkologii. Powołano sztab kryzysowy
Zakażenie koronawirusem wykryto w Klinice Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie przy ul. Garncarskiej. W placówce trwa sztab kryzysowy, związany z nadzwyczajną sytuacją.

i tu:

Kraków. Koronawirus na onkologii. Jak funkcjonuje klinika?
W krakowskiej Klinice Radioterapii potwierdzono już 18 przypadków koronawirusa. Jaka jest obecnie sytuacja w placówce dla osób chorych na raka?

Jak informuje WSSE w Krakowie w Centrum Onkologii – Instytutcie im. M.Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie przebywa obecnie 14 osób chorych na COVID.

koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje