piątek, 3 września 2021 14:39

Kraków. Ulica Królowej Jadwigi zostanie zamknięta? Problemy przy remoncie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Ulica Królowej Jadwigi zostanie zamknięta? Problemy przy remoncie

Co dalej z remontem ulicy Królowej Jadwigi. Czy mieszkańców Zwierzyńca, Woli Justowskiej czy Chełma czekają jeszcze większe problemy z dojazdem do centrum Krakowa. - Wykonawca prac wystąpił do urzędu miasta o zgodę na zmianę organizacji ruchu. Czekamy na decyzję - mówi Michał Pyclik z ZDMK.

Od końca czerwca trwa kolejny etap remontu ul. Królowej Jadwigi w Krakowie. Wykonawca prac - konsorcjum firm: Oskar Niezabitowski PRODIM (lider) i Omega Zakład Sieci Wod.-Kan. Sp. z o.o (partner), natrafiło na trudności i wnioskuje o zamiany w organizacji ruchu na i tak już częściowo zamkniętej ulicy.

Przypomnijmy, rozpoczęty teraz remont to kolejny etap modernizacji ulicy, która słynie z tego, że jej całkowita przebudowa ciągnie się latami.

Ul. Królowej Jadwigi to jedna z dłuższych ulic Krakowa, którą dojechać można komunikacją miejską m.in do ZOO, Lasu Wolskiego, czy na lotnisko Balice. Codziennie przejeżdżają nią setki samochodów. Jej remont trwa od 19 lat. Prace remontowe zostały podzielone na sześć etapów, tymczasem do tej pory udało się wykonać tylko cztery. Niektóre odcinki, oddane do użytku kilka lat temu, wymagają już kolejnej naprawy.

Remont, który rozpoczął się pod koniec czerwca doprowadził do znacznych utrudnień, najpierw dla mieszkańców okolicznych ulic, którzy nie mieli jak dostać się do swoich posesji, potem również dla kierowców.

W sobotę, 31 lipca wprowadzono ruch wahadłowy na 150-metrowym odcinku ul. Królowej Jadwigi w rejonie ul. Piotra Borowego. W związku z tym tworzą się tam długie korki.

Kierowcy, aby ominąć remontowaną i częściowo zamkniętą ulicę, muszą jeździć objazdami, a ci o większym tonażu - nawet przez Kryspinów.

Jak się okazuje utrudnień może być jeszcze więcej, bo realizujący remont pracownicy natrafili na nieprzewidziane problemy. W związku z tym remont może się też przedłużyć.

- W związku z innym niż zakładano harmonogramem uzyskiwania projektów organizacji ruchu, opadami oraz kolizjami z istniejącym uzbrojeniem podziemnym pierwotny harmonogram prac uległ zaburzeniu - informuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Krakowie. - Prowadzimy z wykonawcą rozmowy odnośnie jego aktualizacji. Możliwie najszybciej przedstawimy mieszkańcom konieczne korekty.

Prace wykonywane są teraz na ul. Borowego oraz na pierwszym z odcinków ul. Królowej Jadwigi. Przypomnijmy, w tym roku zaplanowano przebudowanie odcinka od ul. Jana Robla do ul. Stanisława Tondosa oraz fragmentów ulic Lajkonika i Józefa Korzeniowskiego oraz przebudowę ul. Piotra Borowego.

Jak wyjaśnia rzecznik ZDMK, obecnie prowadzone są prace związane z wykonywaniem nowych instalacji podziemnych oraz przekładaniem tych już istniejących. Przy okazji okazuje się, że wykonawcy odkrywają, że projektowane i już istniejące instalacje ze sobą kolidują. ZDMK oraz Rada Dzielnicy przygotowują spotkanie informacyjne dla mieszkańców - by przedstawić stan zaawansowania prac oraz plan na ich kontynuację.

Ponieważ w informacji brakuje konkretów, próbujemy dopytać, co się konkretnie stało, czy ulica Królowej Jadwigi zostanie zamknięta i na jak długo.

- Wykonawca prac wystąpił do urzędu miasta o zgodę na zmianę organizacji ruchu. Czekamy na decyzję - mówi Michał Pyclik. Nie chce jednak wprost potwierdzić, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa zgodzi się na zamknięcie ruchliwej i ważnej trasy. Nie zaprzecza jednak, że faktycznie są takie plany.

fot. pixabay.com

Kraków

Kraków - najnowsze informacje