wtorek, 6 lipca 2021 19:07

Kraków ma duże szanse zostać Zieloną Stolicą Europy 2023

Autor Tomasz Stępień
Kraków ma duże szanse zostać Zieloną Stolicą Europy 2023

Cztery europejskie miasta trafiły do ścisłego finału konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”. Wśród nich jest Kraków!

Poza stolicą małopolski w walce o tytuł liczą się jeszcze Helsingborg (Szwecja), Sofia (Bułgaria) i Tallinn (Estonia). Przepadły pozostałe polskie miasta: Warszawa, Rzeszów i Gdańsk. W tegorocznej edycji konkursu startowały też Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja),  İzmir (Turcja), Košice (Słowacja), Logroño (Hiszpania), Skopje (Republika Macedonii Północnej) oraz Zagrzeb (Chorwacja).

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany co roku jednemu europejskiemu miastu, które pokazało, że wiedzie prym pod względem zrównoważenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego. W konkursie udział mogą wziąć miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców, a w przypadku państw, w których nie ma tak dużego miasta, dopuszczone jest największe miasto w kraju.

Głównym przesłaniem tej inicjatywy jest to, że Europejczycy mają prawo żyć w miastach, które dążą do poprawy jakości życia swoich mieszkańców i do zmniejszenia swojego wpływu na środowisko w skali globalnej. Przekaz ten wyrażony jest w skrócie sloganem „W zielonych miastach żyje się przyjemniej”.

W 2020 r. ten prestiżowy tytuł przyznano Lizbonie (Portugalia). Miasto to dąży do osiągnięcia do 2050 r. stuprocentowej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i miało w planie zasadzenie 100 tys. drzew w 2020 roku.

W tym roku duże szanse na zwycięstwo ma Kraków, który znalazł się w ścisłym gronie czterech miast - finalistów. – W Krakowie wiemy, że duże inwestycje muszą iść w parze z dbałością o przestrzeń publiczną, uwzględniać wyzwania, przed jakimi stoją mocno zurbanizowane miasta. Tylko dzięki determinacji i otwartości na zmiany, nie spowodują one negatywnego wpływu na przyszłość Krakowa. Pozwoli na to tylko zrównoważony rozwój – czytamy we wniosku aplikacyjnym stolicy Małopolski. – Jako pierwsi w tej części Europy wprowadziliśmy najbardziej restrykcyjne ograniczenia palenia paliwami stałymi, pamiętając o wsparciu osób, dla których ze względów ekonomicznych zmiany są najtrudniejsze. Przeprowadziliśmy bezprecedensową akcją wymiany starych pieców. Mimo wyraźnej poprawy jakości powietrza, nie ustajemy w staraniach, zwiększając ilość produkowanej energii cieplnej i elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Działania zapoczątkowane przez mieszkańców, spowodowały lawinę zmian w Polsce, a także w innych krajach Europy. Walka o czyste powietrze to jeden ze znaków rozpoznawczych Krakowa. Nie byłby możliwy bez akceptacji i wspólnych działań wszystkich mieszkańców – czytamy dalej.

Starania miasta zostały docenione przez Jury konkursu. Jak piszą organizatorzy konkursu na swojej stronie: „Dziesięć europejskich miast wskazuje drogę do odporności i zrównoważonego rozwoju, wchodząc do ostatniego etapu konkursu Europejskiej Zielonej Stolicy i Zielonego Liścia w czasach bezprecedensowych kryzysów zdrowotnych, społecznych i gospodarczych. Miasta zostały wybrane na podstawie ich zaangażowania w rozwiązywanie miejskich problemów środowiskowych i sprawienie, by ich miasta były „przydatne do życia”. Celem konkursu o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest pokazanie, że dążenie do ekologii jest możliwe bez względu na punkt wyjścia.”

Przed finalistami ostatni etap konkursu w ramach którego już we wrześniu, zaprezentują się przed międzynarodowym Jury składającym się z ekspertów z różnych dziedzin ekologii.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 600 000 € oraz tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2023”, który jest przed wszystkim długofalowym zobowiązaniem wobec innych miast by motywować i inspirować oraz dzielić się swoimi doświadczeniami w drodze do osiągniecia celów Zielonego Ładu.

Grafika z wniosku aplikacyjnego Krakowa

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka