sobota, 22 stycznia 2022 11:31

Kraków. "Mamy standard nie tylko polski, ale europejski". Koniec ważnej inwestycji w Rydygierze

Autor Marzena Gitler
Kraków. "Mamy standard nie tylko polski, ale europejski". Koniec ważnej inwestycji w Rydygierze

Dwuosobowe sale w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nowoczesny OIOM o europejskim standardzie, prowadzona na miejscy rehabilitacja a przede wszystkim fachowa pomoc wykfalifikowanych specjalistów. W krakowskim szpitalu im. Rydygiera ruszy wkrótce zmodernizowany oddział neurologiczny. To nie koniec dobrych wiadomości.

W czwartek, 20 stycznia oficjalnie otwarto zmodernizowany Oddział Neurologii i Udarów Mózgu z Pododdziałem Udarów Mózgu Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. W wydarzeniu wzięli udział min. wicemarszałek Łukasz Smółka, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Artur Asztabski. Jak wygląda nowy oddział neurologii i kto się tam będzie leczył mówi lek. med. Ryszard Nowak – Ordynator Oddziału Neurologicznego.    

– Oddział Neurologii i Udarów Mózgu z odcinkiem leczenia stwardnienia rozsianego jest dedykowany nie tylko pacjentom z Krakowa - Nowej Huty, ale dla całego województwa małopolskiego i nawet szerzej. Przez 27 lat funkcjonowaliśmy w oddziale, który został oddany w 1995 roku, stopień zużycia dość duży, mimo, że warunki lokalowe nie były najgorsze, bo część sal była dwuosobowych. Obecnie mamy oddział przystosowany do leczenia pacjentów z ostrą fazą udaru mózgu, z pełnym zapleczem intensywnej terapii odpowiadającym wszystkim standardom nie tylko polskim, ale i europejskim – mówi doktor Ryszard Nowak. – Wszystkie sale chorych są dwuosobowe, z węzłami sanitarnymi w pełni przystosowanymi dla pacjentów niepełnosprawnych.  

Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie to jedna z największych placówek w Polsce przystosowana do wysokospecjalistycznego leczenia chorych neurologicznie. – Odcinek leczenia stwardnienia rozsianego, na którym prowadzimy pacjentów według programu terapeutycznego Narodowego Funduszu Zdrowia, obejmuje ponad 800 osób. Jesteśmy największym ośrodkiem leczącym tych pacjentów w Polsce. Jest w pełni przystosowany do leczenia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, z pełnym zapleczem rehabilitacyjnym, z salami gimnastycznymi. Leczymy również pacjentów z SMA - rdzeniowym zanikiem mięśni. Jesteśmy największym ośrodkiem dla nich na teranie Małopolski i województwa świętokrzyskiego. Ci pacjenci muszą mieć specyficzne warunki, dostosowane do swoich potrzeb. Ten remont zapewni im godne miejsce pobytu i leczenia - dodaje lek. med. Ryszard Nowak – Ordynator Oddziału Neurologicznego.

Pierwsi pacjenci na zmodernizowane oddziały zostaną przeniesieni i przyjęci 31 stycznia.

Oddział leczy w ciągu roku ponad 400 pacjentów z ostrą faza udaru mózgu i grupę pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni - ponad 60 osób, które są cyklicznie przyjmowane na oddział neurologiczny szpitala Rydygiera, podobnie jak grupa 800 osób ze stwardnieniem rozsianym, która również jest cyklicznie hospitalizowana. Inne choroby neurologiczne to ponad 2,5 tys. hospitalizacji rocznie w krakowskiej placówce.

Podczas wydarzenia został również otwarty Oddział Urologii Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Koszt modernizacji prowadzonej równolegle na dwóch oddziałach od lipca 2021 roku, wraz z zakupem wyposażenia medycznego wyniósł 13,42 ml zł, w tym 8,95 mln to dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego, a 4,47 mln zł to środki własne szpitala.

Warto dodać, że to nie jedyne kosztowne inwestycje w Rydygierze. Kończy się już rozpoczęte dwa lata temu ocieplanie kompleksu budynków szpitala. Prace prowadzone są jeszcze na budynku głównym placówki. Na samą termomodernizację budynków wydano już ponad 53 mln zł. W ramach inwestycji, wartej w sumie ok. 91 mln zł przebudowano też wejścia i hol główny szpitala, wykonano remont czterech wind w budynku głównym oraz remont pomieszczeń poradni leczenia uzależnień.

Szpital Specjalistyczny  im. Ludwika Rydygiera w Krakowie ma 668 łóżek szpitalnych na oddziałach szpitalnych, 140 łóżek w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim (który wchodzi w skład Szpitala od 2013r.) oraz zespół ponad 1450 pracowników.

W strukturze szpitala funkcjonują 24 oddziały, hospitalizujące średnio rocznie ponad 40 tys. pacjentów oraz zespół 28 poradni przyszpitalnych, które opieką ambulatoryjną obejmują ponad 150 tys. pacjentów rocznie. Od listopada szpital prowadzi też kilkudziesięciomiejscowy oddział covidowy.

fot. UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje