środa, 21 kwietnia 2021 13:00

Kraków. Miasto wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji

Autor Marzena Gitler
Kraków. Miasto wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji

Miasto zrezygnowało z kontrowersyjnej inwestycji, którą oprotestowali mieszkańcy. Chodzi o budowę łącznika drogowego, który miał przeciąć Polanę Żywiecką.

Miasto wycofało się z budowy drogi, która miała być łącznikiem między skrzyżowaniem ulic Żywieckiej i Szczerbińskiego oraz skrzyżowaniem z planowaną dopiero ul. 8 Pułku Ułanów w Borku Fałęckim. Jak wyjaśnił Urząd Miasta, o nierealizowaniu tej inwestycji zdecydowano po szczegółowej analizie. Jednym z czynników były uwagi zgłaszane przez mieszkańców lokalnych osiedli.

Planowana droga między ul. 8 Pułku Ułanów a Żywiecką / OpenStreetMap
Planowana droga między ul. 8 Pułku Ułanów a Żywiecką / OpenStreetMap
Planowana droga między ul. 8 Pułku Ułanów a Żywiecką / OpenStreetMap
Planowana droga między ul. 8 Pułku Ułanów a Żywiecką / OpenStreetMap

Planowana ul. 8 Pułku Ułanów w Krakowie ma połączyć ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Kapelanka, Brożka i Grota-Roweckiego, usprawniając komunikację w południowo-zachodniej części Krakowa. Oprócz samej ul. 8 Pułku Ułanów, miała również powstać dodatkowa droga, o długości ok. 420 m, przecinająca właśnie tereny zielone obok os. Polana Żywiecka. Ulica miała być uzupełnieniem układu komunikacyjnego od skrzyżowania ul. Żywieckiej i Szczerbińskiego do planowanego skrzyżowania z ul. 8 Pułku Ułanów.

"Po konsultacjach z mieszkańcami miasto podjęło jednak decyzję o odstąpieniu od budowy drogi łącznikowej na tym etapie inwestycji. Zdecydowano również, że ulice Szczerbińskiego i Zagrodzkiego pozostaną zaślepione. Nie wyklucza to zrealizowania łącznika w przyszłości, jest on bowiem potrzebny w celu ukształtowania odpowiedniej siatki połączeń drogowych" - zapowiada miasto. "Z drugiej strony tamtejszy rejon stanowi ważny teren rekreacyjny dla mieszkańców lokalnych osiedli. Powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy spowodowałoby utratę tych walorów" - dodano w informacji prasowej na stronie krakow.pl.

Decyzja to efekt protestów mieszkańców osiedla Polana Żywiecka w Borku Fałęckim. Przygotowali petycję do władz miasta, sprzeciwiając się planom budowy łącznika komunikacyjnego, który miał przechodzić przez tereny zielone obok ich domów. Podpisało ją ponad 240 osób.

O kontrowersyjnej inwestycji, która przetnie tereny zielone alarmowała w lutym Akcja Ratunkowa dla Krakowa, do której w styczniu zgłosili się mieszkańcy Polany Żywieckiej z prośbą o pomoc.

Akcja Ratunkowa dla Krakowa w publikacji na swojej stronie opisała, jak zmieni się ten teren za kilka lat:  "Polana Żywiecka to osiedle willowe, malowniczo położone między Borkiem Fałęckim a Ruczajem. Wkrótce tę idyllę zmąci powstająca na jego granicy hałaśliwa, przelotowa droga 8 Pułku Ułanów łącząca Kliny z Ruczajem i Trasą Łagiewnicką. Zgodnie z MPZP wszystkie wewnętrzne, prostopadłe ulice osiedla Polana Żywiecka miały być z nią połączone – czyli ul. Szczerbińskiego (KDW.4) oraz ul. Zagrodzkiego (KDW.1)  i w przyszłości, nieistniejąca jeszcze droga wewnętrzna KDW.5, określona jako fakultatywna – a bardzo ważna z punktu widzenia całej sprawy, ale o tym dalej."

Okazało się, że w 2019 roku pojawiła się inna petycja mieszkańców, aby zaślepiona pozostała ulica ul. K. Szczerbińskiego, bo mieszkańcy obawiali się, że kierowcy, gdy powstanie ul. 8 Pułku Ułanów, będą sobie skracali nią drogę. Petycja mieszkańców ulicy, na której mieszka też prezydent Krakowa Bogusław Kośmider, została bardzo szybko zaakceptowana, a miasto zaczęło planować budowę nowej drogi przez Polanę Żywiecką (KDW.5), a na której projekt wydało ok. 200 tys. zł.

Sprawą zainteresował się też radny Łukasz Gibała. Realizacja projektu „Budowa uzupełniającego układu komunikacyjnego – ulicy KWD.5 na odcinku od skrzyżowania ul. Żywieckiej i ul. K. Szczerbińskiego do skrzyżowania z projektowaną ul. 8 Pułku Ułanów w Krakowie" miała pochłonąć nawet 10 mln zł, a samo opracowanie projektu ponad 200 tys. zł. Tymczasem - jak przekonuje radny Łukasz Gibała -  8 Pułku Ułanów można połączyć z Polaną Żywiecką znacznie taniej – otwierając ślepą ul. Szczerbińskiego. "Wystarczyłoby dobudować zaledwie 10 metrów jezdni i chodników. Tak zresztą planowano jeszcze do października 2019 roku. Czy znaczenie miało to, że przy ul. Szczerbińskiego mieszka jeden z wiceprezydentów Krakowa? Mieszkańcy okolicznych terenów właśnie zaczęli protest w tej sprawie" - poinformował radny na swojej stronie na Facebooku.

211 tysięcy 191 złotych – tyle będzie kosztowało samo tylko opracowanie projektu nowej drogi, która ma połączyć...

Opublikowany przez Łukasz Gibała Środa, 7 kwietnia 2021

Co ciekawe, jak się okazało mieszkańcy wcale nie do końca byli zadowoleni z interwencji szefa klubu "Kraków dla Mieszkańców", bo nagłośnienie faktu, że mieszka tam wiceprezydent Krakowa doprowadziło do konfliktów.  

W przygotowanym pod koniec marca stanowisku, pod którym zbierano podpisy wśród mieszkańców, przedstawiciele inicjatywy "Mam oko na Polanę Żywiecką" (redagujący też stronę na Facebooku o tej nazwie) domagają się całkowitego zaniechania budowy łącznika przez Polanę Żywiecką i pozostawienia zaślepionej ulicy Szczerbińskiego (całe stanowisko w galerii).

Protest mieszkańców, który rozpoczął się w lutym, dał rezultat. Być może na decyzję władz wpłynęło też nagłośnienie sprawy przez Akcję Ratunkową dla Krakowa i Łukasza Gibałę, który zasugerował, że powodem wybrania kosztownej budowy nowego łącznika, zamiast taniego przedłużenia ul. Szczerbińskiego może być fakt, że przy tej ostatniej mieszka zastępca prezydenta Bogusław Kośmider. Tak czy inaczej akcja dała rezultat i miasto wycofało się z kontrowersyjnej inwestycji, choć tylko na razie. "Nie wyklucza to zrealizowania łącznika w przyszłości, jest on bowiem potrzebny w celu ukształtowania odpowiedniej siatki połączeń drogowych"- zapowiedział Magistrat.

foto: Fb. Łukasz Gibała, Mam oko na Polanę Żywiecką

zobacz też:

Kraków. Protestują w obronie Lasu Rżąckiego. “Chcemy zieleni, a nie ruchliwych ulic i wysokich bloków”
Kraków wiadomości. Ponad 800 mieszkańców podpisało się pod uwagami do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru Piaski Wielkie. W piątek odbyła się wspólna akcja protestacyjna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka