Wybitne krakowskie kobiety, legendarne dzieje miasta, koncerty i czarodziejskie sztuczki. Dziś cała kultura jest w jednej kieszeni. Wystarczy wcisnąć play na PLAY KRAKÓW.
Kultura nigdy nie była tak rozwinięta jak dzisiaj. Koncerty, gale, autorzy książek, artyści i teatr. Nie musimy wychodzić z domu, by ich posłuchać. Teraz wszystko jest dostępne na jednej platformie, PLAY KRAKÓW. W kwietniu widzów czeka wiele nowości i premier.
Cykl o kobietach dla kobiet
„Kraków należy do kobiet”, czyli seria poświęcona niezwykłym kobietom, które zaczęły swoją karierę w Krakowie. Dziś ich nazwiska znane są w Polsce, a nawet za granicą. W kwietniu rusza już kolejna seria cyklu, a bohaterką pierwszego odcinka będzie Dominika Bednarczyk. Aktorka opowie jak wyglądała jej droga do sukcesu. Głos zabiorze też jej rodzina, przyjaciele i współpracownicy.
„Wanda” w legendarnym Krakowie
Z połączenia legend Krakowa, Cypriana Kamila Norwida i romantyzmu rodzi się „Wanda”, pierwsza opera Joanny Wnuk-Nazarowej.
Akacja „Wandy” rozgrywa się na Zamku Królewskim na Wawelu. Opiera się na słowach Cypriana Kamila Norwida, ale nie jest wierną kopią utworu. Przedstawiania w niej historia łączy elementy legend dotyczących Krakowa, twórczość Norwida i sięga do epoki romantyzmu.
Opera powstała w 200. rocznicę urodzin poety, Cypriana Kamila Norwida.
Teatralne ratowanie Wieloryba
Jeśli ktoś lubi teatr, koniecznie powinien zobaczyć spektakl „Wieloryb the Globe”. To opowieść o Wielorybie wyrzuconym na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń, działaczki Greenpeace’u śpieszą mu na ratunek, polewają wodą i śpiewają piosenki. Akcja wydaje się banalna, ale tylko z pozoru, ponieważ ostatecznie nie wiadomo „kto komu i w czym pomoże”. W rolę tytułowego Wieloryba wcielił się Krzysztof Globisz.
„Wieloryb the Globe” to sztuka prezentowana na festiwalu „Boska komedia”, która już zapisała się w historii polskiego teatru. Autorem tekstu mówiącego mi.in o niesieniu pomocy, wyjściu z choroby i uzdrawiającej mocy muzyki jest wielokrotnie nagradzany Mateusz Pakuła. Dramatopisarz zadedykował go odtwórcy głównej roli, Krzysztofowi Globiszowi, który przeżył udar mózgu i choć jest w trakcie rehabilitacji, powrócił na scenę.
Prapremiera spektaklu będzie dostępna wkrótce na PLAY KRAKÓW.
Muzyczna podróż z Festiwalem Misteria Paschalia
Święta Wielkanocne kojarzone są w Krakowie z jednym wydarzeniem, z Festiwalem Misteria Paschalia. Tegoroczna 19 edycja odbędzie się na żywo z publicznością, bez ograniczeń wynikających z pandemii. Premiery nie zabraknie również na PLAY KRAKÓW.
Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „Do źródeł”. Razem z wykonawcami przejdziemy przez różne style i epoki. Wysłuchamy psalmów Mikołaja Gomułki, pasji Alessandra Scarlattiego oraz symfonii Mozarta i Haydna. Całość ułoży się w ewangeliczną opowieść i podróż w głąb siebie.
„Niewidzialni Czarodzieje” w akcji
Już niedługo doczekamy się kolejnego odcinka z serii „Niewidzialni Czarodzieje. Konserwatorzy”. Składają się na nią kilkuminutowe filmiki. Każdy ma inny temat i bohatera, który dokonuje „niewidzialnych czarów”. Tym razem posłuchamy o tkaninach i gobelinach. Jak wyprać tkaninę, którą ledwo można podnieść? Gdzie podziały się fragmenty zabytkowych gobelinów? Na te pytanie odpowiedzą Ewa Kalfas i Marzena Woźniak. Obie na co dzień pracują w podwawelskiej Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych, gdzie uratowano gobeliny przedstawiające mitologiczne sceny. Jak tego dokonano? Tego dowiemy się śledząc platformę PLAY KRAKÓW.
PLAY KRAKÓW, kultura w kieszeni
PLAY KRAKÓW to pierwsza w Polsce platforma VOD, na której możemy obejrzeć filmy związane z kulturą. Oferta jest ciągle ubogacana, ponieważ w Krakowie dużo się dzieje. Warto założyć konto, ponieważ filmy są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Fot. pixabay