piątek, 8 kwietnia 2022 15:14

Kraków należy do kobiet? Babski kwiecień z PLAY KRAKÓW!

Autor Joanna Obajtek
Kraków należy do kobiet? Babski kwiecień z PLAY KRAKÓW!

Wybitne krakowskie kobiety, legendarne dzieje miasta, koncerty i czarodziejskie sztuczki. Dziś cała kultura jest w jednej kieszeni. Wystarczy wcisnąć play na PLAY KRAKÓW.

Kultura nigdy nie była tak rozwinięta jak dzisiaj. Koncerty, gale, autorzy książek, artyści i teatr. Nie musimy wychodzić z domu, by ich posłuchać. Teraz wszystko jest dostępne na jednej platformie, PLAY KRAKÓW. W kwietniu widzów czeka wiele nowości i premier.

Cykl o kobietach dla kobiet

„Kraków należy do kobiet”, czyli seria poświęcona niezwykłym kobietom, które zaczęły swoją karierę w Krakowie. Dziś ich nazwiska znane są w Polsce, a nawet za granicą. W kwietniu rusza już  kolejna seria cyklu, a bohaterką pierwszego odcinka będzie Dominika Bednarczyk. Aktorka opowie  jak wyglądała jej droga do sukcesu. Głos zabiorze też jej rodzina, przyjaciele i współpracownicy.

Babski kwiecień/ fot. pixabay

„Wanda” w legendarnym Krakowie

Z połączenia legend Krakowa, Cypriana Kamila Norwida i romantyzmu rodzi się „Wanda”, pierwsza opera Joanny Wnuk-Nazarowej.

Akacja „Wandy”  rozgrywa się na  Zamku Królewskim na Wawelu. Opiera się na słowach Cypriana Kamila Norwida, ale nie jest wierną kopią utworu. Przedstawiania w niej historia łączy elementy legend dotyczących Krakowa, twórczość Norwida i sięga do epoki romantyzmu.

Opera powstała w 200. rocznicę urodzin poety, Cypriana Kamila Norwida.

Teatralne ratowanie Wieloryba

Jeśli ktoś lubi teatr, koniecznie powinien zobaczyć spektakl „Wieloryb the Globe”. To opowieść o Wielorybie wyrzuconym na brzeg oceanu. Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń, działaczki Greenpeace’u śpieszą mu na ratunek, polewają  wodą i śpiewają piosenki. Akcja wydaje się banalna, ale tylko z pozoru, ponieważ ostatecznie nie wiadomo „kto komu i w czym pomoże”. W rolę tytułowego Wieloryba wcielił się  Krzysztof Globisz.

„Wieloryb the Globe” to sztuka prezentowana na festiwalu „Boska komedia”, która już zapisała się w historii polskiego teatru. Autorem tekstu mówiącego mi.in o niesieniu pomocy, wyjściu z choroby i uzdrawiającej mocy muzyki jest wielokrotnie nagradzany Mateusz Pakuła. Dramatopisarz zadedykował go odtwórcy głównej roli, Krzysztofowi Globiszowi, który przeżył udar mózgu i choć jest w trakcie rehabilitacji, powrócił na scenę.

Prapremiera spektaklu będzie dostępna wkrótce na PLAY KRAKÓW.

Muzyczna podróż z Festiwalem Misteria Paschalia

Święta Wielkanocne kojarzone są w Krakowie z jednym wydarzeniem, z Festiwalem Misteria Paschalia. Tegoroczna 19 edycja odbędzie się na żywo z publicznością, bez ograniczeń wynikających z pandemii. Premiery nie zabraknie również na PLAY KRAKÓW.

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „Do źródeł”. Razem z wykonawcami przejdziemy przez różne style i epoki. Wysłuchamy psalmów Mikołaja Gomułki, pasji Alessandra Scarlattiego oraz symfonii Mozarta i Haydna. Całość ułoży się w ewangeliczną opowieść  i podróż w głąb siebie.

Podróż do Florencji z festiwalem Misteria Paschalia/ fot. pixabay

„Niewidzialni Czarodzieje” w akcji

Już niedługo doczekamy się kolejnego odcinka z serii „Niewidzialni Czarodzieje. Konserwatorzy”. Składają się na nią kilkuminutowe filmiki. Każdy ma inny temat i bohatera, który dokonuje „niewidzialnych czarów”. Tym razem posłuchamy o tkaninach i gobelinach. Jak wyprać tkaninę, którą ledwo można podnieść? Gdzie podziały się fragmenty zabytkowych gobelinów? Na te pytanie odpowiedzą  Ewa Kalfas i Marzena Woźniak. Obie na co dzień pracują w podwawelskiej Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych, gdzie uratowano gobeliny przedstawiające mitologiczne sceny. Jak tego dokonano? Tego dowiemy się śledząc platformę PLAY KRAKÓW.

PLAY KRAKÓW, kultura w kieszeni

PLAY KRAKÓW to pierwsza w Polsce platforma VOD, na której możemy obejrzeć filmy związane z kulturą. Oferta jest ciągle ubogacana, ponieważ w Krakowie dużo się dzieje. Warto założyć konto, ponieważ filmy są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

Fot. pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje