Przedstawiciele inicjatywy "Obrońmy kościół na Wesołej" i zrzeszonej wokół niego społeczności wiernych nie zgadzają się z decyzją Rady Miasta Krakowa o przekazaniu terenu kościoła spółce Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Zebrali ponad 2 tys. podpisów pod petycją do prezydenta o zachowanie sakralnego charakteru świątyni.
Na konferencji, która w południe 1 lutego odbyła się przed Urzędem Miasta na pl. Wszystkich Świętych, poinformowali o zebranych podpisach pod petycją i listach społecznych komitetów Krakowa oraz liście otwartym środowiska akademickiego. Domagają się zachowania sakralnego charakteru kościoła p.w. NPNMP na Wesołej i zapisania w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczenia terenu, na którym stoi kościół i klasztor, na funkcje religijne. Nie zgadzają się też na przeznaczenie światyni na miejsce prób Capelli Cracoviensis. Dlaczego? Zobacz naszą relację.
Dziennikarze otrzymali oświadczenie inicjatywy "Obrońmy Kościół na Wesołej" (poniżej), w którym argumentuja swoje stanowisko. "Władze Miasta powinny czym prędzej stworzyć stałą siedzibę dla Capelli Cracoviensis, która będzie wyłącznie przeznaczona na jej potrzeby. Kościół to miejsce sprawowania kultu Bożego, a nie odbywania prób i koncertów przez miejski zespół" - napisali.
Przypominamy, że decyzję o przekazaniu aportem terenu Wesołej miejskiej spółce podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa. Piszemy o tym tu:
Oświadczenie Inicjatywy Obrońmy kościół na Wesołej
Od początku bieżącego roku podejmujemy działania zmierzające do obrony sakralnego charakteru kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej jako miejsca kultu Bożego. W związku z manipulacjami treścią projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”, polegającymi na usunięciu zapisu o przeznaczeniu kościoła na cele kultu religijnego, podjęliśmy akcję zgłaszania uwag do mpzp, prowadzoną do 25 stycznia. Ponadto przygotowaliśmy petycję do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego w sprawie kościoła (podpisaną przed ponad 2000 krakowian) oraz list otwarty środowisk akademickich z apelem o zachowanie sakralnego charakteru świątyni, które złożyliśmy w Urzędzie Miasta w dniu 1 lutego. Mimo wydania wspólnego oświadczenia przez przedstawicieli Kurii Metropolitalnej i władz Miasta Krakowa, przyszłość kościoła na Wesołej jako miejsca kultu Bożego wciąż jest niepewna z uwagi na dwie okoliczności. Przede wszystkim, radni miejscy zdecydowali w dniu 27 stycznia o przekazaniu aportu w postaci nieruchomości na Wesołej (w tym budynków kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i dawnego klasztoru) miejskiej spółce Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Poprawka dotycząca wyłączenia z aportu wyżej wymienionych nieruchomości, została odrzucona przez rządzącą Miastem większość. W ten sposób Rada Miasta utraciła decyzyjność w przedmiocie zarządzania nieruchomościami na Wesołej, na rzecz wąskiego grona osób związanych z Prezydentem Majchrowskim. Spółka działająca na zasadach prawa handlowego, zdecydowanie nie powinna być właścicielem nieruchomości o sakralnym charakterze. Dodatkową okolicznością budzącą niepokój o los świątyni, jest upór władz Miasta, aby przeznaczyć kościół na siedzibę Capelli Cracoviensis, jako miejsce prób i koncertów. W tej sytuacji kult Boży odbywałby się w opcji „na godziny”, zaś kościół byłby przede wszystkim salą koncertową, co sprzeczne jest z jego pierwotnymi naturalnym przeznaczeniem.
Nasze obecne działania koncentrować będziemy na następujących kwestiach:
1. W dniach od 1 do 19 lutego będziemy aktywnie uczestniczyć w II etapie konsultacji społecznych dotyczących przyszłości Wesołej. Mamy nadzieję, że władze Krakowa nie zignorują głosu mieszkańców naszego Miasta i zgodnie z zapowiedziami, konsultacje społeczne będą istotnym argumentem w dyskusji o przyszłości tego obszaru Krakowa, a nie jedynie formalnością wynikającą z przepisów prawa. Będziemy postulować wyłączne przeznaczenie kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na cele kultu religijnego oraz przeznaczenie budynku dawnego klasztoru karmelitów, stanowiącego integralną całość z kościołem, na rzecz działalności duszpasterskiej, edukacyjnej i kulturalnej prowadzonej przez Kościół. Dodatkowo będziemy zabiegać, aby tereny dawnego ogrodu karmelitów stanowiły użytek zielony jako park otwarty dla mieszkańców Krakowa. W ten sposób kościół oraz dawny klasztor i ogród karmelitów będą pełniły funkcję zgodną z historią i tradycją tego miejsca.
2. W razie odrzucenia zgłoszonych przez nas poprawek do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, rozpoczniemy akcję petycyjną do radnych Miasta Krakowa, z prośbą o odrzucenie takiej wersji projektu planu, która sprzeczna jest ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa. Usunięcie zapisu o przeznaczeniu na cele kultu religijnego kościoła przy ul. Kopernika 19 nie ma jakiegokolwiek racjonalnego uzasadnienia, stoi w jaskrawej sprzeczności z treścią wspólnego oświadczenia przedstawicieli Kurii Metropolitalnej i władz Miasta Krakowa, a także w sztuczny sposób podnosi wartość rynkową nieruchomości.
3. Będziemy aktywnie zabiegać o powołanie Rady Krakowian przy Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Nie wyobrażamy sobie, aby miejska spółka władająca sporą częścią historycznego centrum Krakowa, podejmowała decyzje w wąskim gronie osób związanych z Prezydentem Miasta. Nie możemy pozwolić na to, aby los kościoła i dawnego klasztoru zależał wyłącznie od takiego grona decydentów, którzy w dowolny sposób będą kształtować przyszłość tych nieruchomości.
4. Podejmiemy również działania zmierzające do uniemożliwienia zlokalizowania siedziby Capelli Cracoviensis w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Nie ma naszej zgody, aby Capella, która dotąd nie ma stałej siedziby wskutek nieudolności władz Miasta, użytkowała jako miejsce prób i koncertów świątynię pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W takiej sytuacji możliwość sprawowania kultu Bożego w kościele zostałaby radykalnie ograniczona, Najświętszy Sakrament nie mógłby być stale przechowywany w tabernakulum, zaś sama świątynia narażona byłaby na niebezpieczeństwo profanacji (nie ma w niej monitoringu, zaś zachowanie muzyków, którzy przez krótki czas w 2020 r. gościli w kościele na Wesołej, nie zwiastuje niczego dobrego). Nie może dochodzić do sytuacji, gdy wynoszony jest ołtarz, muzycy nie szanują przestrzeni prezbiterium, podejmowane są próby przesuwania zabytkowych ławek, a także nawa kościoła jest zastawiana instrumentami. Przepisy prawa kanonicznego nie pozwalają nie wykonywanie w murach świątyni muzyki nie licującej z jej charakterem. W związku z tym, władze Miasta powinny czym prędzej stworzyć stałą siedzibę dla Capelli Cracoviensis, która będzie wyłącznie przeznaczona na jej potrzeby. Kościół to miejsce sprawowania kultu Bożego, a nie odbywania prób i koncertów przez miejski zespół.
Wyrażamy nadzieję, że władze Miasta Krakowa nie pozostaną obojętne na głos tysięcy mieszkańców Krakowa i zachowają kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP do wyłącznego kultu Bożego.
Inicjatywa Obrońmy kościół na Wesołej