niedziela, 25 września 2022 08:50

Kraków. Od października zmiany w komunikacji miejskiej. Mieszkańcy: Problem wciąż istnieje

Autor Patryk Trzaska
Kraków. Od października zmiany w komunikacji miejskiej. Mieszkańcy: Problem wciąż istnieje

Zarząd Transportu Publicznego i krakowskie MPK zapowiadają znaczące wzmocnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Jest to efekt ogromnej krytyki, która wylała się na przedsiębiorstwo po ogłoszeniu planowanych cięć w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej od października. Mieszkańcy z dystansem podchodzą do zapowiedzi ZTP. "Problem wciąż istnieje" - piszą internauci.

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie od października planuje:

– Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 105 do 10 minut w godzinach szczytu

– Zwiększenie łącznej częstotliwości kursowania linii 124 i 424  do 15 minut we wszystkie dni tygodnia

– Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 139 do 10 minut w godzinach szczytu

– Zwiększenie łącznej częstotliwości kursowania linii 182 i 482 do 7,5 minuty w godzinach szczytu

-Linia 142 ma kursować po wydłużonej trasie Os. Na Stoku – Blokowa – Kombinat – Aleja Przyjaźni.

-Przywrócone mają być również weekendowe częstotliwości kursowania do 20 minut na najważniejszych liniach autobusowych, w tym m.in.: 105, 106, 124/424,  129, 139, 144, 159, 164, 172, 173, 179, 182, 184 oraz na liniach: 501,  502, 503 i 537.

Mieszkańcy podchodzą do zapowiadanych zmian z rezerwą i przypominają, że kiedy w sierpniu MPK zapowiadało cięcia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, jako przyczynę podawało braki w personelu. Teraz, jak zapewnia MPK, sytuacja ma wyglądać inaczej. Od czerwca do sierpnia zacząć pracę miało 44 nowych kierowców, a 20 kolejnych osób  zostało zapisanych na kurs. Spółka chwali się, że cały czas prowadzi intensywną rekrutację przy atrakcyjnych wynagrodzeniach.

Przypomnijmy, że pod koniec sierpnia na posiedzeniu Rady Miasta Krakowa, została przegłosowana uchwała kierunkowa ws. MPK, która miała wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu spółki.

A co o samym pomyśle myślą sami mieszkańcy Krakowa? Zdecydowana większość docenia krok w dobrym kierunku, ale równocześnie zwraca uwagę, że to nie rozwiązuje całkowicie problemu. "Problem wciąż istnieje. Fajnie, że ZTP i MPK cokolwiek robią, ale komunikacja miejska jest wciąż na tragicznym poziomie. Tu trzeba dużych zmian" - pisze jedna z internautek. " Lepszy rydz niż nic, jak to mówią. Szkoda, że zmiany przychodzą dlatego, że mieszkańcy głośno powiedzieli, co sądzą o ich planowanych zmianach. Tak, to by nic nie było" - dodaje inny internauta.

Zmiany w funkcjonowaniu krakowskiej komunikacji miejskiej mają wejść w życie wraz z początkiem października.

fot. Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje