niedziela, 14 maja 2023 07:57

Kraków. Od poniedziałku drożej za parkowanie. Zmieniono zasięg stref

Autor Marzena Gitler
Kraków. Od poniedziałku drożej za parkowanie. Zmieniono zasięg stref

Osoby parkujące na krakowskich Dębnikach, w sektorze C5 od 15 mają za godzinę zapłacą zamiast 4 zł 0 złotówkę więcej. Obszarów, gdzie wprowadzono podwyżki jest więcej. Wzrosła też kara za brak biletu za parkowanie.

Przypomnijmy, w lutym Rada Miasta Krakowa na wniosek prezydenta zadecydowała o zmianach w Strefie Płatnego Parkowania. Uchwała miała wymusić większą rotację aut na parkingach. Aby uchronić krakowian przed podwyżkami w uchwale pojawił się zapis o niższych stawkach dla posiadaczy Karty Krakowskiej. Jednak by zweryfikować jej posiadanie przez parkującego auto, niższe stawki miały obowiązywać wyłącznie podczas płacenia przez aplikację.

Ten zapis uchylił wojewoda, który uznał, że dyskryminuje to część mieszkańców, niekorzystających z internetowych aplikacji.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Krakowa przyjęła propozycję opóźniającą wejście w życie niektórych zapisów związanych z Obszarem Płatnego Parkowania. Wzięto pod uwagę rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego. Zmiany zostaną wprowadzone stopniowo, pierwszy etap nastąpi już jutro, 15 maja. Jednak krakowianie nie unikną podwyżek.

Od 15 maja zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Krakowie - graf. krakow.pl

W pierwszym etapie, tj. od 15 maja, w ramach planowanych działań w OPP, zostaną zmienione podstrefy, a także zostanie wydzielony nowy sektor:

  • Sektor C5 zostanie zmieniony na B5
  • Sektor C10 zostanie zmieniony na B10
  • Sektor B20 zostanie zmieniony na A20
  • Sektor B6 zostanie zmieniony na A6
  • Zostanie wydzielony sektor B30.

Uchwała nadal nie traktuje równo mieszkańców Krakowa, bo ci którzy wykupili wcześniej abonamenty, nie muszą ich wymieniać więc de facto podwyżki ich nie dotyczą. W przypadku osób, które nie korzystają z abonamentów i opłacają swój postój godzinowy, w dotychczasowych sektorach: C5, C10, B20, B6, od 15 maja będą opłacać swój postój według nowych stawek godzinowych, obowiązujących aktualnie w podstrefach A, B, C. Za każdą godzinę zapłacą więc drożej.

Przypomnijmy, tak wygląda aktualnie obowiązujący taryfikator w strefie:

  • Podstrefa A – 6 zł
  • Podstrefa B – 5 zł
  • Podstrefa C – 4 zł

Dla przykładu – osoby parkujące na Dębnikach, w sektorze C5, które płaciły za godzinę postoju 4 zł, od 15 maja za godzinę zapłacą 5 zł.

Ułatwieniem dla osób korzystających z parkometrów bądź aplikacji jest wydłużenie czasu, w którym muszą dokonać opłaty za postój. Z został wydłużony z 5 do do 7 minut.

Wprowadzono też zmianę dotyczącą kary za niezapłacenie w terminie za parkowanie. Tzw. opłata dodatkowa wyniesie aż 250 zł, jednak gdy zapłacimy ją w terminie, który umożliwi jej zaksięgowanie na koncie ZDMK, w ciągu siedmiu dni od wystawienia zawiadomienia, zostanie ona obniżona do 150 zł.

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka