czwartek, 22 lipca 2021 15:46

Kraków. Poznali, do czego może doprowadzić zło. "Jesteśmy ostatnim pokoleniem"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Poznali, do czego może doprowadzić zło. "Jesteśmy ostatnim pokoleniem"

- Jeśli dyskryminujemy jedną grupę ludzi to dotyczy nie tylko tych ludzi, ale całej ludzkości i każdego z nas - mówi Guljannat Huseynli z Włoch, jedna z uczestniczek międzynarodowego projektu  Above Divisions - Ponad Podziałami. Młodzi ludzie z 6 krajów odwiedzili Auchwitz - Birkenau i spotkali się świadkami holokaustu. Co z w nich pozostało po tym spotkaniu?

- Projekt Above Divisions to międzynarodowy projekt edukacyjny, w którym biorą udział przedstawiciele 6 państw, sześciu organizacji pozarządowych z Europy - mówi Patryk Klej z Youth Human Impact, organizatora wydarzenia. - Głównym celem tego projektu jest zdobywanie wiedzy uczestników o holokauście, o historii, o konsekwencjach, które mogą wynikać z braku przestrzegania praw człowieka.

Podczas projektu 35 młodych ludzi odwiedziło muzeum pamięci Auschwitz-Birkenau i spotykało się ze świadkami historii, w tym z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego.

O tym, dlaczego zdecydowali się przyjechać do Polski i wziąć udział w tym projekcie, jakie wrażenie pozostawi w nich pobyt w naszym kraju i czego nauczyło ich poznanie zbrodni ludobójstwa pytamy trzech uczestników Above Divisions: Upala Aditya Oikya, który reprezentował Węgry, ale pochodzi z Bangladeszu, Akvilė Radauskaitė z Litwy i Guljannat Huseynli, która reprezentuje Włochy, ale jest z Azerbejdżanu.

W projekcie Above Divisions, który między 15 a 22 lipca 2021 r. odbywał się w Krakowie wzięło udział 35 reprezentantów Bułgarii, Litwy, Rumunii, Słowenii, Włoch, Węgier i Polski. Młodzi ludzie w Żydowskim Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu spotkali się Lidią Skibicką-Maksymowicz i Moniką Goldwasser - byłymi więźniarkami obozu Auchwitz - Birkenau w Oświęcimiu, a wcześniej odwiedzili ten największy niemiecki obóz zagłady.

- Ten projekt daje nam szansę odwiedzenia kilku historycznych miejsc, jak Auschwitz i również to muzeum. To sprawiło, że postanowiłem zaaplikować i ostatecznie znalazłem się tutaj - mówi Upal Aditya Oikya, który wprawdzie reprezentuje Włochy, ale pochodzi z dalekiego Bangladeszu.

Akvilė Radauskaitė z Litwy podkreśla, że dobrze wspominać będzie ludzi, z którymi spotkała się w Polsce - bardzo pomocni i mili. Podkreśla też, że była zaskoczona, że każdy potrafi płynnie posługiwać się językiem angielskim. Zapamięta oczywiście Kraków, który jest dla niej bardzo pięknym miastem.

Największe wrażenie na uczestnikach projektu zrobiła wizyta w Auschwitz-Birkenau i spotkanie z byłymi więźniarkami.

- To było bardzo trudne - odwiedzić Auschwitz-Birkenau, obóz i spotkanie ze świadkami holokaustu - mówi Guljannat Huseynli z Włoch. - Wiedza na temat holokaustu, pokazuje jak zła może być dyskryminacja i jakie są jej rezultaty. Nienawiść była skierowana nie tylko do ludności żydowskiej, ale także do ich sąsiadów. Powinniśmy pamiętać, że jeśli dyskryminujemy jedną grupę ludzi, to dotyczy nie tylko tych ludzi, ale całej ludzkości i każdego z nas. Uważam, że to jest właśnie przekaz, jaki powinni zapamiętać młodzi ludzie - aby walczyli z dyskryminacją - dodaje.

- Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może spotkać się ze świadkami holokaustu. Zapamiętać tę wiedzę, opracować ją i przekazywać kolejnym pokoleniom i upamiętniać te złe chwile i pokazywać światu do czego może doprowadzić zło, brak przestrzegania praw człowieka oraz holokaust - podsumowuje Patryk Klej.

Projekt Above Divisions jest finansowany ze środków programu Erasmus+. Portal Głos24 objął patronat medialny nad wydarzeniem.

fot. Fb. Youth Human Impact

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka