poniedziałek, 16 sierpnia 2021 12:00

Kraków przygotowuje się na podtopienia. Ostrzeżenie dla całej Małopolski!

Autor Marzena Gitler
Kraków przygotowuje się na podtopienia. Ostrzeżenie dla całej Małopolski!

Szkwał, wichura i grad oraz ponowne podtopienia - ta noc nie będzie spokojna w Małopolsce. Kraków postawił na nogi wszystkie służby. Ostrzeżenia obowiązują też w całym regionie!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzegają przed silnym deszczem z burzami. Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje dziś, 16 sierpnia od godz. 21.00 do 17 sierpnia, do godz. 8.00. Wszystkie służby miejskie w stolicy województwa postawione są w stan gotowości.

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu od 25 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h, zwłaszcza w pierwszej części okresu ważności ostrzeżenia, wtedy możliwy również grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Kraków przygotowuje się na podtopienia

W związku z otrzymanym ostrzeżeniem meteorologicznym, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przygotowuje się do podjęcia działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa podjęło decyzję o otwarciu magazynu przeciwpowodziowego. Wszystkie służby, inspekcje, straże, miejskie spółki oraz miejskie jednostki postawione są w stan gotowości.

W rejonie zlewni Serafy i Drwiny odbyła się dziś kolejna wizja terenowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele jednostek i spółek, miejskich i państwowych, wchodzący w skład zespołu zadaniowego, powołanego przez prezydenta Krakowa.

Ostrzeżenie dla całej Małopolski

IMGW wydał ostrzeżenie dla całej Małopolski. Przewiduje się burze z gradem i silny deszcze z burzami. W niemal całym województwie obowiązuje też drugi stopień ostrzeżenia o wezbraniach lokalnych rzek i potoków.

Ostrzeżenie zamieścili też na swojej stronie Polsce Łowcy Burz: "W ciągu najbliższej doby przez Polskę będzie przechodził aktywny front atmosferyczny. Na jego przedpolu pojawi się chwiejność, przez co będą rozwijały się burze, które miejscami mogą być gwałtowne. W dzień możliwe są superkomórki z dużym gradem, bardzo silnym wiatrem oraz ulewnym deszczem powodującym podtopienia. W nocy nie wykluczamy mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału. W związku z zagrożeniem w naszej prognozie konwekcyjnej pojawił się 2. stopień zagrożenia. Przekażcie tę informację dalej!" - apelują.

‼‼ UWAGA! MOŻLIWE GWAŁTOWNE BURZE W ZNACZNEJ CZĘŚCI POLSKI ‼‼ W ciągu najbliższej doby przez Polskę będzie przechodził...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Niedziela, 15 sierpnia 2021
Kraków

Kraków - najnowsze informacje