"Od 20 grudnia nazwa przystanku Grottgera zmieni się na Radio Kraków" - ten post na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie wywołał burzę komentarzy internautów, zainspirowanych do wprowadzania dalszych zmian na komunikacyjnej mapie Krakowa.
Post opublikowany we wtorek rano wywołał dużo komentarzy. Internauci pytają o przyczynę zmiany i proponują inne "ulepszenia" komunikacyjnej mapy Krakowa.
Od 20 grudnia nazwa przystanku Grottgera zmieni się na Radio Kraków.
Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie Środa, 15 grudnia 2021
"Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie jak to się ma do reguł, że przede wszystkim nazwy miały być związane z ulicami?" - pyta Jędrzej Trzciński.
Inni mają swoje własne propozycje: "A od kiedy "Kopiec Kościuszki" będzie się nazywał "Radio RMF"? - pyta Jakub Kacper Kopytko. "Rondo Mogilskie > Unity CentreRondo Grzegórzeckie > Błękitek" - dopowiada Tomasz Szpak. Nie zabrakło też złośliwości pod adresem władz Krakowa: "pl. Dominikański aż się prosi o nazwę: UMK im. Betoniusza" - proponuje Krzysztof Strumiński.
"Przystanek sponsorowany?" - pyta z kolei Sylwia Wojak.
W dyskusji nie brakuje też głosów osób zadowolonych ze zmiany: "Hm, no właściwie to i tak zawsze mówię, że wysiadam przy Radiu Kraków" - zauważa Paweł Sacha.
Mieszkańcy Krakowa w dyskusji pod postem MPK, zarzucają przede wszystkim miastu (a konkretnie ZTP, które odpowiada za organizacje komunikacji) brak spójności we wprowadzanych zmiana i nazewnictwie przystanków. "Bez sensu, dopiero kilka lat temu mieliście politykę zmiany nazw przystanków z miejsc na ulice a teraz odwrotnie..." - przypomniał Paweł Dukat.
Przystanek Grottgera obsługuje obecnie sześć linii autobusowych: 139, 159, 164, 169, 179, 189, 192, 208, 469 i linia nocna 608. We wszystkich trzeba będzie zmienić opis przystanków płynący z głośnika i wyświetlany na tablicy informacyjnej.
Warto dodać, że w Krakowie dość często zmieniane są nazwy istniejących przystanków. Ostatnio, w lutym nazwę przystanku linii tramwajowej nr 2 zamieniono na Muzeum Fotografii.
fot. screen Google Street Maps