wtorek, 14 grudnia 2021 15:51

Kraków. Rewolucja w toaletach publicznych. Zapłacisz również kartą

Autor Marzena Gitler
Kraków. Rewolucja w toaletach publicznych. Zapłacisz również kartą

W toaletach publicznych, obsługiwanych przez miejską spółkę, zapłacisz również kartą. Problem w tym, że jest ich tylko 26.

Obsługę krakowskich toalet publicznych od roku prezydent powierzył spółce miejskiej „Klimat-Energia-Gospodarka Wodna”.  W całym Krakowie jest ich zaledwie 26 z obsługą. Pozostałe to typowe toi-toje - tych jest na ulicach i w parkach 19. Co ciekawe, te z obsługą działają tylko w określone dni albo tylko w określone godziny. Co ma zrobić osoba, która potrzebuje z skorzystać z toalety w innym czasie?

Alternatywą są toalety bezobsługowe, ale jak się okazuje i z nimi czasami są problemy. Tuż po otwarciu pojawiły się one w przypadku otwartej na jesieni 2019 roku nowoczesnej toalety w Parku Lotników Polskich. Kosztował blisko 100 tys. zł, ale jak się w końcu okazało, elektroniczny sprzęt trzeba było odesłać na naprawę gwarancyjna do producenta aż do Francji.

Tylko 18 stacjonarnych i jedna typu toi-toi są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. to bardzo mało. Ich listę można znaleźć w serwisie krakow.pl/bezbarier.

Brak toalet to wstyd dla Krakowa, który co roku odwiedzają miliony turystów. To problem również dla mieszkańców. O tym, jak jest ważny świadczy ostatnie głosowanie w Budżecie Obywatelskim Krakowa. Projektem, który zdobył najwięcej głosów był projekt zgłoszony do ogólnomiejskiego budżetu obywatelskiego: ,,Toalety przy placach zabaw w każdej dzielnicy” przez Krzysztofa Kwarciaka, przewodniczącego Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!.

Jedną z długo wyczekiwanych toalet jest zamontowana przez spółkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna nowoczesna toaleta w parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Krakowie. Drzwi do niej otwierają się same, podobnie zautomatyzowana jest umywalka oraz dozownik mydła, wystarczy przystawić dłonie.

Choć toalet jest za mało, jest jednak pewna dobra wiadomość: spółka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW) pochwaliła się, że w 12 toaletach obsługowych i 19 samoobsługowych za skorzystanie z szaletu można już zapłacić kartą.

Do tej pory za wejście do wszystkich sanitariatów można było zapłacić tylko gotówką, co dla wielu osób było sporym problemem. Teraz płatności można dokonać kartą, telefonem, zegarkiem lub opaską z chipem. Jak zapowiada społka liczba terminali płatniczych w toaletach montowanych przez spółkę Klimat-Energia-Gospodarka Wodna będzie się sukcesywnie zwiększać. Miejmy nadzieję, że liczba toalet również.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka