niedziela, 16 maja 2021 21:07, aktualizacja 4 lata temu

Kraków. Niezwykłe postacie pojawią się na rynku. Gdzie je można spotkać?

Autor Marzena Gitler
Kraków. Niezwykłe postacie pojawią się na rynku. Gdzie je można spotkać?

W poniedziałek, 17 maja na Rynku Podgórskim odbędzie się plenerowy spektakl „Peregrinus” krakowskiego Teatru KTO i otwarcie wystawy PEREGRINUS. EXHIBITION II. Teatr rozpoczyna sezon, którego najważniejszym momentem będzie przeprowadzka do nowej siedziby w Podgórzu.

Spektakl plenerowy i wystawa

Plenerowy spektakl „Peregrinus” na otwarcie wystawy PEREGRINUS. EXHIBITION II. Wędrujący spektakl uliczny Teatru KTO „Peregrinus” od premiery w 2015 roku, odwiedził niemal 60 festiwali na 3 kontynentach. Prezentowany był m. in. w programie inauguracji Olimpiady Teatralnej w Sankt Petersburgu oraz jubileuszu 375-lecia lokacji Montrealu, na Targach EXPO w Mediolanie, na festiwalach w Nowym Jorku, Seulu, Tbilisi, Wilnie, Teheranie, Londynie, Pekinie, Kijowie, Budapeszcie, Chalon-sur-Saône, Tarredze, Sibiu, Freiburgu, na egzotycznej japońskiej wyspie Okinawa i w Archangielsku.

Inspirowany poezją T. S. Eliota spektakl Jerzego Zonia (scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne) pokazuje dzień z życia współczesnego everymana. W efektownej wizualno-choreograficznej formie (kostiumy i scenografia: Joanna Jaśko- Sroka; choreografia: Eryk Makohon), z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które dajemy się łapać.

Godzinny spektakl rozpocznie się w sobotę, 17 maja o godz. 17. Udział w nim jest bezpłatny.

PEREGRINUS. EXHIBITION II jest kolejną odsłoną projektu fotograficznego, który od 6 lat realizuje Bartek Cieniawa, aktor Teatru KTO.„9 osób w identycznych, wyrazistych maskach o pustych oczodołach, wobec kamiennego, miejskiego otoczenia – także wtedy, gdy są to tereny rekreacyjne z wieżami nadludzkiej wysokości biurowców w tle – niepokoi silnym zderzeniem architektury z architekturą maski i wprowadza w przeskalowany świat globalnej korporacyjnej martwoty (...) Kostiumografia Joanny Jaśko-Sroki zderzona przez zdjęcia Bartka Cieniawy z plenerami z kolejnych podróży buduje aneks do spektaklu Jerzego Zonia, a także tworzy równoległą, osobną, autorską instalację parateatralną, której narrację czytamy poprzez fotograficzne stop klatki (...)" pisała w tekście towarzyszącym pierwszej odsłonie projektu Joanna Braun.

Wystawa na Rynku Podgórskim będzie otwarta do 2 czerwca 2021 roku.

„Biedni Polacy patrzą na getto”

Kolejny raz aktorów Tatru KTO zobaczymy już 21 maja na Placu Bohaterów Getta.

- 21 maja na Placu Bohaterów Getta odbędzie się happening multimedialny „Biedni Polacy patrzą na getto”, w ramach projektu „Cztery odcienie teatru”. Mamy nadzieję intensywnie zaistnieć wśród społeczności Podgórza – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.  

– Ponad stuosobowa grupa wykonawców w kostiumach z lat czterdziestych pojawi się na placu Bohaterów Getta, kreując etiudy teatralne, pokazujące koloryt kultury i tradycji polskich Żydów – zapowiada Teatr KTO.

Scenariusz przygotował Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO, który jest jednocześnie reżyserem wydarzenia. Choreografię opracował Michaił Zubkow, kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, a muzykę zespół Kroke.

Seans inauguruje projekt Cztery odcienie teatru, współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014–2021 oraz ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

repertuar spektakl Teatr KTO Kraków
Plakat spektaklu "Biedni Polacy patrzą na getto" Teatru KTO w Krakowie

Wkrótce w nowej siedzibie

W Podgórzu, w której odbędą się najbliższe spektakle, powstaje nowa siedziba Teatru KTO. - To będzie piękne i ciepłe miejsce, które oprócz bycia teatrem będzie również miejscem służącym mieszkańcom – mówił niedawno do krakowskich radnych Jerzy Zoń.

Nowa siedziba powstanie przy ul. Zamoyskiego 50. Zachowane do dziś pod tym adresem fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo posłużą do stworzenia budowli według projektu autorstwa Aleksandra Janickiego i dra Mariusza Twardowskiego, w którym neobarokowa fasada połączona jest z awangardowymi rozwiązaniami przestrzeni użytkowych.

W sali teatralnej będą się znajdować ruchome podesty, dzięki którym będzie można ją dowolnie aranżować. Znajdzie się tam miejsce dla 180 widzów. Teren teatru powiększony został o 648 m2 ogrodu, w którym znajduje się między innymi punkt widokowy. Fasada budynku przypominać będzie jak wyglądał znajdujący się w tym miejscu XIX-wieczny Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. W latach 1956-2016 mieściła się pod tym adresem siedziba kinoteatru „Wrzos”.

Budowa, która rozpoczęła się na jesieni 2019 ma być zrealizowana do końca 2020 r. Całkowity koszt to 27 mln zł.

Teatr wyjątkowy

Założony w 1977 r. przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Teatr KTO 1 stycznia 2005 roku uzyskał status Teatru Miejskiego. Od roku 1985 grupa Teatru KTO uprawia również teatr uliczny nawiązujący do tradycji teatru jarmarcznego, kuglarskiego, wędrownego. Teatr ten z doświadczeń scenicznych, ale także z eksperymentów z teatrem ulicznym, wykształcił specyficzny język przekazu teatralnego, którego tworzywem jest ciało aktora, ruch, głos, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Ponad dwa miliony widzów na całym świecie uczestniczyło w przedstawieniach teatru, tych scenicznych repertuarowych i tych okazjonalnych, prezentowanych tylko raz. Teatr KTO jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA, który po raz pierwszy odbył się w 1988 r.

Do 2016 r. teatr siedzibę miał przy ul. Gzymsików, obecnie znajduje się ona przy ul. Krowoderskiej 74, a na jesieni na dobre zadomowi się w Podgórzu. Jak zapowiedział dyrektor Jerzy Zoń, po otwarciu nowej siedziby spektakle odbywać się będą 7 dni w tygodniu, a niedziele przeznaczone będą dla najmłodszych widzów. 6 i 7 września odbędą się pierwsze przedstawienia.

foto: Fb Teatr KTO

Obserwuj nas w Google News

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka