niedziela, 20 listopada 2022 14:06

Kraków: Sylwester z Ubogimi. Ty też możesz pomóc

Autor Tomasz Stępień
Kraków: Sylwester z Ubogimi. Ty też możesz pomóc

To kolejna edycja tej pomocowej akcji, która odbywa się w Krakowie od 2016 roku. Pomóc w organizacji może każdy.

– Nasi goście to osoby starsze, bezdomne, ubogie, które na co dzień są niedostrzegane w społeczeństwie. Zależy nam, by każdy nasz gość poczuł się wyjątkowo – dlatego dbamy o najdrobniejszy szczegół – mówi Magdalena Ziemska, jedna z organizatorek Sylwestra z Ubogimi. Sylwester był organizowany był przez grupę wolontariuszy działających podczas Światowych Dni Młodzieży w Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Z czasem grono organizatorów Sylwestra powiększyło się o osoby, które wcześniej brały w nim udział jako wolontariusze. Obecnie grono organizatorów to około kilkanaście osób. – Prywatnie pracujemy, studiujemy, posiadamy rodziny, ale łączy nas zaangażowanie i chęć robienia dobrych rzeczy dla innych – mówią o sobie.

Na Sylwestra każdy z gości otrzymuje imienne zaproszenie i wizytówkę, profesjonalny wodzirej zachęca do zabawy i tańców, a kelnerzy-wolontariusze serwują ciepłe potrawy i przekąski. Nie brakuje też części duchowej sylwestra – mszy świętej. – Nie chcemy nikogo zmieniać, ani ulepszać na siłę. Chcemy dać drugiemu człowiekowi do zrozumienia, że jest dla kogoś ważny i wspólnie zakończyć mijający rok i rozpocząć nowy pełni wiary w to, że będzie on lepszy niż poprzedni – mówią organizatorzy.

W tym roku odbędzie się piąta edycja krakowskiego Sylwestra z Ubogimi w którym weźmie udział około 250 osób, w tym goście i wolontariusze. W nocy z 31 grudnia 2022r. na 1 stycznia 2023r. Spotkają się oni w Liceum im. Św. Rity na ul. Skałecznej 10 w Krakowie. Najważniejszym celem organizowanego sylwestra jest poznanie przybyłych Ubogich, a także ułatwienie im podbudowania własnej wartości. Dodatkowym celem całego wydarzenia jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem ubóstwa i bezdomności.

Rejestracja dla wolontariuszy chcących wziąć udział w przygotowaniach i w samym sylwestrze odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie sylwestra (www.krakow.sylwesterzubogimi.pl/wolontariusze). Można też akcję wspomóc finansowoprzelaniem chociażby niewielkiej kwoty na konto bankowe. Dane do przelewu:

Nr rachunku: 36 1240 4546 1111 0011 1870 1630

Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza

ul. Dobrego Pasterza 4

31 - 416 KRAKÓW

Z dopiskiem „Sylwester z ubogimi”

Darowiznę można także przekazać poprzez portal Zrzutka.pl. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/6fj3t6

Otrzymane pieniądze są przeznaczane na: zakup jedzenia, wynajem zastawy i sprzętów kuchennych, zakup dekoracji i brakujących darów do paczek dla gości, a także na opłaty za prąd, wodę, paliwo.

Można także przekazać jedzenie. – Chciałbyś zrobić krokiety, ulepić pierogi, przygotować sałatkę? A może dostarczyć nam wędlin, chleba, ciast lub owoców? Jeśli jesteś zainteresowany taką formą pomocy, skontaktuj się z nami – zachęcają organizatorzy. Terminy i miejsca odbioru jedzenia:

  • Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza – Ulica Dobrego Pasterza 4, Kraków
    30 grudnia (piątek) – w godzinach 7:30 – 12:00 oraz 17:00 – 19:30
    31 grudnia (sobota) – w godzinach 7:30 – 12:00
  • Liceum im. Św Rity – Ul. Skałeczna 10, Kraków
    30 grudnia (piątek) – w godzinach 10:00 – 18:00
    31 grudnia (sobota) – w godzinach 10:00 – 13:00

fot: organizatorzy

Kraków

Kraków - najnowsze informacje