2 lipca świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, dlatego Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że poetka została patronką roku 2023. Kraków uczci jubileusz szeregiem wydarzeń oraz otwarciem parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej.
Uroczyste otwarcie parku, na które zaprasza Miasto Kraków i Fundacja Wisławy Szymborskiej, odbędzie się jutro, w niedzielę, 2 lipca o godz. 14.00. Otwarciu będzie towarzyszył piknik, zorganizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej.
Utworzony przez miasto park powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”.
− Radziwiłłowska 29, Krupnicza 22, Chocimska 19, Królewska 82, Piastowska 46 – adresy, pod którymi poetka mieszkała, ale też Wiślna 22, gdzie mieściła się redakcja „Życia Literackiego”, plac Nowowiejski, gdzie robiła zakupy czy Bracka 3, gdzie można było ją spotkać na kawie – wiele miejsc w Krakowie jest związanych z Wisławą Szymborską. Cieszę się, że do tej listy dołączy teraz park przy ul. Karmelickiej. To, obok wracania do jej twórczości, najlepsza forma upamiętnienia tej wyjątkowej postaci, której rola jest nie do przecenienia zarówno dla świata poezji i literatury, jak i dla kultury naszego miasta – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
– Cieszę się, że nasze miasto nie wzniosło pomnika Wisławy Szymborskiej, ale że jej „pomnik” zasiało i posadziło. Upamiętniło ją w takiej formie, która – jestem przekonany – jej by najbardziej odpowiadała. W parku można przeżyć radość czytania, a może i pisania. Leżeć na trawie i podziwiać paradujące nad nami chmury. Rozmawiać z kamieniem lub wsłuchiwać się w milczenie roślin. Zakochać się od pierwszego wejrzenia, miłością najlepiej szczęśliwą. Przyglądać się cudom pierwszym lepszym. Rozważać możliwości. Zdumiewać się. Na wszelki wypadek powątpiewać, czy to, co ważne, ważniejsze jest od nieważnego. W niedzielę – dziękować swojemu sercu, że nie marudzi. Czytać listy umarłych. Dzielić się wrażeniami z teatru. Obmyślać świat – wydanie drugie. I pamiętać, że nic dwa razy się nie zdarza. I nie zdarzy – mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Wolę wyjątki│Wolę stare ilustracje w prążki
Na 2 lipca zaplanowano liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Niedziela, 2 lipca:
10:00 - ul. Dolnych Młynów 10 - wernisaż projektu „Wisława Szymborska na Dolnych Młynach" z udziałem włoskiego artysty Opiemme'a, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz Dyrektora Zarządzającego NOHO Investment Dawida Sporysza.
12:00 - Małopolski Ogród Sztuki - odsłonięcie niespodzianki od LEGO; briefing tylko dla mediów z udziałem przedstawiciela firmy LEGO Polska Sebastiana Szwaczki, prezesa Fundacji Wisławy Szymborskiej Michała Rusinka oraz dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztofa Głuchowskiego. Od 13:30 MOS otwarty dla wszystkich.
12:00 - Pałac Potockich, Rynek Główny 20 - Literackie Espresso z Sinfoniettą Cracovią; gość: prof. Teresa Walas.
Bilety do kupienia na stronie Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.
14:00 - ul. Karmelicka - Otwarcie Parku Szymborskiej z udziałem władz miasta i przedstawicieli Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, Senatu RP oraz aktywistów miejskich; prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska; koncert standardów jazzowych Luka Mazur Quartet; warsztaty dla dzieci i dorosłych; odsłonięcie muralu Medicine x Fundacja Szymborskiej.
19:00 - Teatr im. Juliusza Słowackiego - Dom Machin (Scena Miniatura), pl. Św. Ducha 2 - premiera spektaklu "Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy" - tylko na zaproszenia.
Szczegółowy repertuaru na stronie Teatru Słowackiego.
W trakcie wydarzeń towarzyszących otwarciu Parku Szymborskiej będzie możliwość zakupu tomów wierszy poetki, w tym także Wierszy wszystkich, najważniejszej książki roku. Wyjątkowy zbiór powstał z okazji stulecia urodzin noblistki i zawiera całą jej twórczość poetycką

Inf.: UM Kraków, Wydawnictwo Znak
Fot. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej