czwartek, 9 lutego 2023 14:07

Kraków. W nocy siedziała na przystanku w centrum miasta. Była zziębnięta i zagubiona

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Kraków. W nocy siedziała na przystanku w centrum miasta. Była zziębnięta i zagubiona

Do zdarzenia doszło w środę ok. godziny 20:00 na przystanku przy ul. Basztowej. Straż miejska została wezwana do seniorki, która miała problemy z pamięcią.

W środę około godz. 20.00 przy ul. Basztowej doszło do interwencji straży miejskiej. Mundurowi odnaleźli starszą panią, schowaną w wiacie przystankowej. Była zziębnięta, zagubiona, miała problemy z pamięcią, ale nie wyglądała na osobę bezdomną. Funkcjonariusze ustalili jej dane osobowe i skontaktowali się z jej rodziną. Po kilkunastu minutach na miejscu pojawił się wnuk kobiety, który zaopiekował się babcią i zabrał ją do domu.

Zima wciąż nie odpuszcza! Chłodne miesiące są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych oraz senirów z zanikami pamięci.

-Od kilku dni notujemy bardzo niskie wartości temperatury powietrza, zwłaszcza nocą. Dlatego strażnicy miejscy są w pełnej gotowości, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Tylko w środę 8 lutego patrole interweniowały 66 razy wobec osób w potrzebie. 58 z nich odmówiło pomocy, a 8 zostało przewiezionych do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień

-relacjonują strażnicy i dodają:

-W ciągu dwunastu miesięcy ubiegłego roku patrole straży miejskiej przewiozły w bezpieczne miejsca 1150 osób. Osoby te – wyziębione, często w stanie zagrażającym ich zdrowiu i życiu, trafiały do noclegowni, ogrzewalni, do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, lub były przekazywane bezpośrednio pogotowiu ratunkowemu. Niestety, aż 6180 osób odmówiło jakiejkolwiek pomocy i wsparcia. Te liczby pokazują, że problem nadal istnieje. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni i zgłaszali informacje o potrzebujących pomocy na numer interwencyjny straży miejskiej 986, na numer 112, lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje