niedziela, 14 listopada 2021 20:07

Kraków: W tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje

Autor Tomasz Stępień
Kraków: W tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje

Wielu przedsiębiorców stawiało swoje pierwsze kroki w biznesie w garażu. Tak zaczynali Steve Jobs i Steve Wozniak, twórcy komputerów Apple, czy Jeff Bezos, który właśnie w garażu założył Amazon. Ale dzięki Akademii Górniczo-Hutniczej najlepsi będą mogli wyjść z podziemia.

Choć czasem sprawdza się stwierdzenie, że najlepsi zaczynają w garażach, to AGH postanowiła pójść pod prąd i stworzyć przestrzeń, w której najzdolniejsi studenci będą mogli rozwijać swoje projekty w interdyscyplinarnych zespołach, a do tego w komfortowych warunkach. Już wkrótce ruszy budowa Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego. Nowy obiekt będzie miejscem realizacji innowacyjnych przedsięwzięć studentów od fazy projektowej do budowy prototypów. W nowym budynku studenci będą doskonalić dotychczasowe projekty typu łodzie i samoloty solarne, rakiety, łaziki czy pojazdy autonomiczne oraz kreować nowe.

– Obiekt powstaje z myślą o naszych prężnie działających Studenckich Kołach Naukowych. Pamiętajmy, że w AGH działa ponad 100 kół. Każde z nich potrzebuje przestrzeni do twórczego działania. W Centrum Konstrukcyjnym studenci będą mogli rozwijać projekty w interdyscyplinarnych zespołach i w praktyce sprawdzać wiedzę nabytą w trakcie studiów – mówi prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

– Jest dla nas bardzo ważne, aby kolejne projekty studenckie powstawały w komfortowych warunkach, w miejscu, które będzie doskonale wyposażone, w którym studenci będą mogli pod jednym dachem swoje pomysły weryfikować i konsultować. Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma służyć ulepszaniu dotychczasowych projektów, ale także liczymy, że w tym miejscu zrodzą się nowe, przełomowe konstrukcje z obszaru np. inżynierii kosmicznej – podkreśla prof. Rafał Dańko, Prorektor ds. Studenckich AGH.

SCK zlokalizowane będzie w Miasteczku Studenckim, w bliskim sąsiedztwie Klubu STUDIO i Klubu Kotłownia. Umożliwi to pracę w nim o dowolnej porze. Wartość kontraktu to blisko 14 milionów zł. Nowy obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2022 i 2023 r.

Projekt zakłada podział na sekcję projektową i konstrukcyjną, które zostaną rozmieszczone na dwóch kondygnacjach budynku. Powierzchnia użytkowa wyniesie 1322 m2. Sekcja projektowa przeznaczona będzie dla kół naukowych z całej uczelni. Studenci będą mogli pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona będzie w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów w formie twórczej, a więc z użyciem tokarek, frezarek, spawarek czy drukarek.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma zostać oddane do użytku za rok - na przełomie 2022 i 2023 roku.

Info i fot: AGH

Kraków

Kraków - najnowsze informacje