Zgodnie z naszymi przewidywaniami stolica Małopolski uznana została za strefę wzmożonego rozwoju epidemii. W Krakowie, w którym dziś odnotowano 57 nowych przypadków koronawirusa, od jutra obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia.
W Krakowie wciąż utrzymuje się wzrostowa tendencja zakażeń koronawirusem. Po początkowym wzroście na początku epidemii, stolica Małopolski zaczęła zdrowieć. Warto przypomnieć, że trochę ponad miesiąc temu, 19 lipca, w Krakowie były 72 aktywne zakażenia. Teraz jest tu już 828 przypadków i ich liczba ciągle rośnie.
W ciagu ostatnich dwóch tygodni odnotowano aż 513 nowych zakażeń. Dziś Kraków był o krok do wyrównania rekordu, który padł 21 sierpnia, kiedy było tylko o 1 więcej przypadków niż obecnie.
Nowe zakażenia w Krakowie w ciągu ostatnich 2 tygodni:
Jak wylicza się, kto ma znależć się w strefie z obostrzeniami? Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Liczy się też tendancja liczona z trzech ostatnich dni (wtorku, środy i czwartku).
Normy wejścia do żółtej strefy Kraków przekroczył już tydzień temu, ale wtedy znalazł się tylko na liście ostrzegawczej. Sytuację tę przewidywaliśmy w materiałach:
Zmiany ilości zakażonych koronawirusem w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:
Jak informuje PSSE w Krakowie w kwarantannie przebywają obecnie 1802 osoby, w izolacji (z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem) - 781 osób. Pozostałe47 to osoby hospitalizowane.
W strefie żółtej:
- przy organizacji targów i kongresów musi być zapewniony limi 1 os na 4 m2
- wydarzenia sportowe, kulturalne w pomieszczniach i na stadionach mogą odbywać się przy 25% publiczności, a w przestrzeni otwartej obowiązuje limit 100 osób.
- w wydarzeniach w ramach działalności w kierunku poprawy kondycji fizycznej (96.04.Z PKD) obowiązuje limit 25% publiczności
- w gastronomi obowiązuje limit 1 os. na 4 m2
- w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki lub parkach rekreacyjnych obowiązuje limi 1 os na 10 m2
- w siłowni może przebywać 1 os. na 7 m2.
- w kinach może być zajętych tylko 25% miejsc.
- w weselach i uroczystościach rodzinnych oraz w innych spotkanich i imprezach może brać udział do 100 osób nie licząc obsługi.
Pozostałe zalecenia pozostają bez zmian. Nowe zasady w Krakowie wejdą w życie w sobotę, 29 sierpnia.
Sytuację skomantował wczoraj na Facebooku prezydent Jacek Majchrowski:
"Kraków został zaliczony do żółtej strefy. Mieliśmy świadomość, że wraz ze wzrostem zakażeń w całej Polsce, w województwie i samym mieście, ten fakt się wydarzy. Niezwykle ważne jest, byśmy do tej sprawy podeszli racjonalnie, nie wpadali w panikę, ale byśmy pamiętali, że żółta strefa to dla nas ostrzeżenie. Podstawą jest przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. Maseczka, dezynfekcja, dystans społeczny – to elementy, które każdy z nas może stosować. Jeszcze raz apeluję więc do Państwa o rozwagę, aby nie narażać zdrowia swojego i innych" - napisał prezysent Krakowa.
Więcej o nowych strefach w Małopolsce: