czwartek, 27 sierpnia 2020 13:57

Kraków w żółtej strefie. Co to oznacza?

Autor Marzena Gitler
Kraków w żółtej strefie. Co to oznacza?

Zgodnie z naszymi przewidywaniami stolica Małopolski uznana została za strefę wzmożonego rozwoju epidemii. W Krakowie, w którym dziś odnotowano 57 nowych przypadków koronawirusa, od jutra obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia.

W Krakowie wciąż utrzymuje się wzrostowa tendencja zakażeń koronawirusem. Po początkowym wzroście na początku epidemii, stolica Małopolski zaczęła zdrowieć. Warto przypomnieć, że trochę ponad miesiąc temu, 19 lipca, w Krakowie były 72 aktywne zakażenia. Teraz jest tu już 828 przypadków i ich liczba ciągle rośnie.

W ciagu ostatnich dwóch tygodni odnotowano aż 513 nowych zakażeń. Dziś Kraków był o krok do wyrównania rekordu, który padł 21 sierpnia, kiedy było tylko o 1 więcej przypadków niż obecnie.

Nowe zakażenia w Krakowie w ciągu ostatnich 2 tygodni:

Jak wylicza się, kto ma znależć się w strefie z obostrzeniami? Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Liczy się też tendancja liczona z trzech ostatnich dni (wtorku, środy i czwartku).

Normy wejścia do żółtej strefy Kraków przekroczył już tydzień temu, ale wtedy znalazł się tylko na liście ostrzegawczej. Sytuację tę przewidywaliśmy w materiałach:

Kraków. Już 35 ognisk koronawirusa. Miasto coraz bliżej żółtej strefy
Rośnie liczba przypadków koronawirusa w Krakowie.Zzakazić można się w pracy, u fryzjera, w restauracji, a dzieci nawet w żłobku. Sanepid poinformował dziś że w stolicy Małopolski jest już zlokalizowanych 35 ognisk. Ile brakuje, żeby miasto trafiło do żółtej strefy?
Małopolska [MAPA]: Dziś duże zmiany? Który powiat trafi do żółtej, a który do czerwonej strefy?
W czwartek, 27 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia ma ogłosić decyzję co to tego, które powiaty zostaną zakwalifikowane jako „żółte” lub „czerwone”, a które spełniają kryteria, żeby te strefy opuścić. Jeśli resort będzie się kierował tylko liczbą nowych zakażeń w ciągu ostatnich dwóch tygodni – na koron…

Zmiany ilości zakażonych koronawirusem w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Jak informuje PSSE w Krakowie w kwarantannie przebywają obecnie 1802 osoby, w izolacji (z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem) - 781 osób. Pozostałe47 to osoby hospitalizowane.

W strefie żółtej:

  • przy organizacji targów i kongresów musi być zapewniony limi 1 os na 4 m2
  • wydarzenia sportowe, kulturalne w pomieszczniach i na stadionach mogą odbywać się przy 25% publiczności, a w przestrzeni otwartej obowiązuje limit 100 osób.
  • w wydarzeniach w ramach działalności w kierunku poprawy kondycji fizycznej (96.04.Z PKD) obowiązuje limit 25% publiczności
  • w gastronomi obowiązuje limit 1 os. na 4 m2
  • w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki lub parkach rekreacyjnych obowiązuje limi 1 os na 10 m2
  • w siłowni może przebywać 1 os. na 7 m2.
  • w kinach może być zajętych tylko 25% miejsc.
  • w weselach i uroczystościach rodzinnych oraz w innych spotkanich i imprezach może brać udział do 100 osób nie licząc obsługi.

Pozostałe zalecenia pozostają bez zmian. Nowe zasady w Krakowie wejdą w życie w sobotę, 29 sierpnia.

Sytuację skomantował wczoraj na Facebooku prezydent Jacek Majchrowski:

"Kraków został zaliczony do żółtej strefy. Mieliśmy świadomość, że wraz ze wzrostem zakażeń w całej Polsce, w województwie i samym mieście, ten fakt się wydarzy. Niezwykle ważne jest, byśmy do tej sprawy podeszli racjonalnie, nie wpadali w panikę, ale byśmy pamiętali, że żółta strefa to dla nas ostrzeżenie. Podstawą jest przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. Maseczka, dezynfekcja, dystans społeczny – to elementy, które każdy z nas może stosować. Jeszcze raz apeluję więc do Państwa o rozwagę, aby nie narażać zdrowia swojego i innych" - napisał prezysent Krakowa.

Kraków został zaliczony do żółtej strefy. Mieliśmy świadomość, że wraz ze wzrostem zakażeń w całej Polsce, w...

Posted by Jacek Majchrowski on Thursday, August 27, 2020

Więcej o nowych strefach w Małopolsce:

Małopolska. Zmiany w żółtych i czerwonych strefach. Co ze stolicą województwa?
Zgodnie z przewidywaniami na mapie stre z obostrzeniami pojawiły się nowe miejsca z Małopolski. Na dziesiejszej konerencji prasowej MEN wiceminister Waldemar Kraska zapowiedział też wprowadzenia dalszych ograniczeń dla organizacji imprez rodzinnych.
koronawirus najnowsze informacje
Kraków

Kraków - najnowsze informacje