piątek, 15 stycznia 2021 14:23

Kraków. Wyłudzili 77 tys. "na policjanta". Ich ofiarą nie był senior

Autor Marzena Gitler
Kraków. Wyłudzili 77 tys. "na policjanta". Ich ofiarą nie był senior

Krakowscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy  podając się za policjantów Centralnego Biura Śledczego wyłudzili ponad 77 tysięcy złotych od dwojga młodych mieszkańców Krakowa. Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani.

Do oszustwa doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. 24- i 31-latek dzwoniąc do pokrzywdzonych podawali się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji. Mówili, że prowadzą działania mające na celu zatrzymanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem kredytów. Po długich rozmowach telefonicznych, kiedy już zdobyli zaufanie swoich ofiar, podawali rachunki bankowe, na które należy przelać pieniądze, żeby ich nie stracić.

Nieświadomi zagrożenia poszkodowani, bojąc się o utratę oszczędności swojego życia, a jednocześnie chcąc pomóc „policjantom” w schwytaniu sprawców, bez chwili zawahania, aż dwukrotnie wykonali przelewy bankowe na wcześniej wskazane konto. W ten sposób oszuści wzbogacili się o ponad 77 tysięcy złotych.

W toku podjętych działań, tym razem już prawdziwych policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu, część środków udało się odzyskać. Mundurowi ustalili także, gdzie mogą przebywać sprawcy przestępstwa. 24-latka zatrzymano 23 listopada ub.r. w Bydgoszczy. Dzień później, wobec mężczyzny sąd na wniosek prokuratury zadecydował o jego dwumiesięcznym areszcie.

Drugi z oszustów wpadł w ręce kryminalnych 11 stycznia br. w Krakowie. Wobec niego także zastosowano środek zapobiegawczy jakim jest tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Obaj mężczyźni odpowiedzą teraz za popełnienie oszustwa za co grozi im kara pozbawienia wolności do lat 8.

inf. KMP Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje