Zakończyła się kwarantanna w Domu Księży Chorych w Swoszowicach. Niestety, zmarł jeden z zakażonych księży - ks. kan. dr Stanisław Dobrzański. Dwa nowe ogniska pojawiły się w krakowskich zakonach żeńskich. W sumie zakażone są już 84 zakonnice.
W Krakowie zakażenia koronawirsem nie omijają placówek kościelnych, które bardzo szybko mogą stać się ogniskami zakażeń. Takie ogniska wykryto w sierpniu w Domu Księży Chorych i u sióstr przy Sanktuarium w Łagiewnikach, a we wrześniu u krakowskich felicjanek.
Koronawirus u księży emerytów i sióstr albertynek
Zakażenie w Domu Księży Chorych w Swoszowicach wykryto 18 sierpnia. O sytuacji w domu, w którym przebywają w większości kapłani-emeryci pisaliśmy tu:
Jak informuje Dominika Łatak-Glonek, rzecznik prasowy WSSE w Krakowie, kwarantanna objęto w wszystkie osoby z personelu i mieszkańców domu, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną - w sumie 27 pensjonariuszy, 13 pracowników oraz ich rodziny. Testy przeprowadzne w siódmym dniu od kontaktu z osobą zakażoną czyli 23 sierpnia potwierdziły zakażenie u 13 osób - 6 pensjonariuszy i 7 pracowników, w tym u 5 sióstr albertynek. Zakażone zakonnice zostały skierowane do izolacji w domu zakonnym przy ul. Woronicza. Dwóch świeckich pracowników placówki izolację spędzało w swoich domach. Kwarantanną objeto też Dom Księży Chorych przy ul. Chałubińskiego.
Do szpitala trafiło 4 pensjonariuszy domu, jeden trafił do izolatorium. Dom decyzją sanepidu stał się oddziałem zakaźnym. Personel, który opiekował się mieszkańcami, musiał stosować środki ochrony indywidualnej i bezwzględnie przestrzegać reżimu sanitarnego.
2 września przeprowadzono kolejne testy u 21 pensjonariuszy i 6 pracowników. Wszystkie wyszły negatywnie. Na podstawie wyników uzyskanych 3 września - od 4 września zniesiono kwarantannę.
Niestety, zakażenia koronawirusem nie przeżył 94-letni mieszkaniec Domu Księży Chorych, ks. kan. dr Stanisław Dobrzanowski, który 5 września zmarł w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 9 września o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Gołczy k. Miechowa, z której pochodził.
Koronawirus w Łagiewnikach
28 sierpnia zakażenie koronawirusem potwierdzono w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przy ul. Siostry Faustyny w Łagiewnikach. Zakażona zakonnica posługiwała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie mszę odprawiał zakażony ksiądz. Pisaliśmy o tym, tu:
1 września kwarantannie i testom w kierunku SARS-CoV-2 poddano 56 sióstr.
Koronawirusa wykryto u 38 sióstr zakonnych. 36 zakonnic jest w izolacji, w tym 19 w izolacji instytucjonalnej, dwie są hospitalizowane.
Zakażenia u felicjanek
31 sierpnia pierwsze zachorowanie na koronawirusa pojawiło się w Zgromadzeniu Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo, w domu zakonnym przy ul. Smoleńsk w Krakowie. Pisaliśmy o tym tu:
4 września kwarantannie i testom poddano 55 sióstr zakonnych. Koronawirusa potwierdzono u 46 zakonnic. 35 przebywa w izolacji domowej, 10 sióstr trafiło do szpitala.
Krakowskie felicjanki prowadzą kuchnię społeczną, pracują w szkołach i przedszkolach, ale, jak uspokaja sanepid, siostry mieszkajace w domu przy Smoleńsk nie pracują w placówkach oświatowych, poza jednym liceum ogólnokształcącym. Jak poinformowała rzecznik WSSE w Krakowie, jedna z sióstr uczestniczyła tam w rozpoczęciu roku szkolnego. W związku z tym 1 osoba skierowana została na kwarantannę, a 3 pozostają pod nadzorem epidemiologicznym. Z Przedszkolem Publiczne nr 15 Zgromadzenia Sióstr Felicjanek zgodnie z oświadczeniem sióstr nie było kontaktu. Siostry oświadczyły, że od 1 września kuchnia społeczna im. Siostry Samueli, ul. Smoleńsk 4 nie funkcjonuje.
W dalszym ciągu trwa dochodzenie epidemiologiczne w tym ognisku, PSSE w Krakowie jest w stałym kontakcie ze zgromadzeniem i siostrą przełożoną, która wskazuje osoby z kontaktu.