czwartek, 22 kwietnia 2021 15:03

Kraków. Zasadzą dąb pamięci Piotra Szczęsnego - "Szarego Człowieka"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zasadzą dąb pamięci Piotra Szczęsnego - "Szarego Człowieka"

Dziś w Krakowie Małopolanie uczczą pamięć Piotra Szczęsnego, który dokonał samospalenia protestując m.in. przeciwko rządom Prawa i Sprawiedliwości. Inicjatorem posadzenia dębu pamięci jest KOD Małopolskie.

W piątek, 23 kwietnia o g. 16.00 przy ul. Olszewskiego w Krakowie zasadzony zostanie dąb pamięci Piotra Szczęsnego, "Szarego Człowieka", który w 2017 r. dokonał aktu samospalenia w proteście przeciw niszczeniu demokratycznego państwa prawa. Organizatorem wydarzenia jest KOD Małopolskie.

https://www.facebook.com/events/1108237533006398

Opublikowany przez KOD_Małopolskie Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Piotr Szczęsny urodził się w 6 lipca 1963 roku Krakowie. Związany był również z Niepołomicami, gdzie mieszkał z żoną i dziećmi.

Był opozycjonistą. Jako licealista założył opozycyjne stowarzyszenie uczniowskie, na studiach działał w NZS, a potem w Solidarności.

Z wykształcenie był chemikiem. Studiował na UJ-cie, potem był  i współzałożycielem wydawnictwa publikującego książki m.in. z dziedziny chemii.

Od ok. 2009 chorował na depresję.

W 2017 roku zaczął pracować nad manifestem, w którym krytycznie odniósł się w nim do rządów Prawa i Sprawiedliwości. Protestował m.in. przeciwko ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu konstytucji i zasad demokracji, niszczeniu przyrody, a także dyskryminacji mniejszości, marginalizacji roli Polski na arenie międzynarodowej oraz używaniu w debacie publicznej języka nienawiści.

19 października 2017 na placu Defilad w Warszawie dokonał samospalenia. Przy dźwiękach piosenki "Kocham wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni, rozsypał wokół siebie ulotki ze swoim manifestem, oświadczył, że protestuje przeciwko łamaniu przez rząd wolności obywatelskich i oblał się substancją łatwopalną, a potem podpalił.

Został ugaszony przez przechodniów i trafił do szpitala, ale nie przeżył.

W swoim manifeście nazwał siebie „szary człowiek”, nawiązując do innej ofiary samospalenia - Ryszarda Siwca, który podpalił się podczas uroczystości dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w 1968 roku w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.  

W liście do mediów, który pozostawił Szczęsny wyjaśnił motywy swojego czynu. Prosił, aby nie łączyć go z depresją, z która się zmagał.

Piotr Szczęsny został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. W jego pogrzebie wzięło udział kilka tysięcy osób. Co roku w rocznicę jego śmierci jest upamiętniany w wielu miejscach w Polsce. Nie ma jednak jeszcze pomnika. Teraz przypominać o nim będzie dąb pamięci w pobliżu Colegium Novum na Plantach.

foto: Autorstwa Krzysztof Szczęsny - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83166624

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka