poniedziałek, 28 lutego 2022 13:50

Kraków Zieloną Stolicą Europy?! Mamy miejsce w klimatycznym finale

Autor Joanna Obajtek
Kraków Zieloną Stolicą Europy?! Mamy miejsce w klimatycznym finale

Kraków rywalizuje z innymi europejskimi miastami o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” na 2024 rok. Do 11 marca każdy może zgłosić swój pomysł na poprawę jakości klimatu.

Kraków to wyjątkowy punkt na mapie Polski i Europy. Wyróżnia go bogata historia i architektura, a żyje w nim na co dzień blisko milion osób. To zobowiązuje do poprawy jakości klimatu, a tym samym życia krakowskiej społeczności.

Z roku na rok nasza świadomość ochrony klimatu i środowiska się zwiększa. Wspólnie segregujemy śmieci, przestawiamy się na elektryczne środki transportu, czy oszczędzamy wodę. Te działania wpływają korzystnie na nasza planetę, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Władze miasta Krakowa pytają: „Co jeszcze można zmienić w mieście, by było lepiej”? Do 11 marca mieszkańcy Krakowa mogą zabrać w tej sprawie głos. Każda uwaga jest ważna, ponieważ dzięki nim miasto opracuje program, dzięki któremu Kraków wreszcie stanie się „Zieloną Stolicą Europy” i to w 2024 roku!

„Zielona Stolica Europy” to coroczna nagroda przyznawana przez Komisję Europejską miastu, które wyróżnia się ze względu na trzy kryteria: wzrost gospodarczy, ochrona środowiska i poprawa jakości życia mieszkańców. Jej celem jest przekonanie miast do podjęcia działań, które poprawią byt i klimat.

W 2022 roku Kraków pokonał w konkursie o tytuł „Zielonej Stolicy Europy” 13 europejskich miast, a wśród nich Warszawę, Gdańsk, a nawet Lyon. Z kolei w ubiegłym roku wraz z Helsingborgiem, Sofią i Talinem wszedł do finału. Kto zwycięży w 2024?

Wszelkie uwagi na temat zmian w Krakowie należy przesłać na adres mailowy: zielonastolica@um.krakow.pl. Już dziś wpłyńmy na klimat naszego miasta!

Fot. pixabay

Kraków

Kraków - najnowsze informacje