środa, 24 marca 2021 09:36

Kraków. Związkowcy z "Babińskiego" wyjdą na ulicę w obronie swojego dyrektora

Autor Marzena Gitler
Kraków. Związkowcy z "Babińskiego" wyjdą na ulicę w obronie swojego dyrektora

W rozmowach związkowców ze Szpitala im. Babińskiego w Krakowie z zarządem Województwa Małopolskiego impas. We czwartek 25 marca będą protestować w obronie dyrektora Stanisława Kracika, który ma stracić stanowisko.

Pięć działających w Szpitalu Babińskiego w Krakowie Związków Zawodowych zgłosiło zamiar organizacji we czwartek 25 marca pikiety protestacyjnej pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego. Protest zgodnie z prawem został zgłoszony w Urzędzie Miasta Krakowa.

Związkowców na pikiecie będzie reprezentować tylko pięć osób z uwagi na obostrzenia związane z ogłoszonym lockdownem. Akcja jest odpowiedzią na zamiaru odwołania przez Zarząd dyrektora Szpitala Stanisława Kracika.

Rozmowy prowadzone 23 marca z wicemarszałkiem województwa, Łukaszem Smółką zakończyły się fiaskiem. W związku z tym kierownicy Oddziałów, którzy zapowiedzieli złożenie dymisji z zajmowanych stanowisk.

Przypominamy, że 18 marca związki zawodowe Szpitala im. Babińskiego w Krakowie 18 marca opublikowały komunikat, w którym sprzeciwiają się odwołaniu dyrektora placówki Stanisława Kracika, którego jak poinformował ich wicemarszałek Łukasz Smółka, ma zastąpić Zbigniew Starzec, były wicewojewoda małopolski, który od 2 miesiecy jest nowym zastępcą dyrektora. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków: Bunt w szpitalu Babińskiego. Chodzi o zmianę dyrektora?
Czy Zarząd Województwa Małopolskiego odwołał dyrektora Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie? Tak twierdzą przedstawiciele związów zawodowych pracowników. Urząd Marszałkowski jednak temu zaprzecza.

i tu

Kraków. Dyrektor Babińskiego staci pracę bo jest za stary? To decyzja polityczna - uważają związkowcy
Kraków wiadomości. Pracownicy Szpitala im. Babińskiego w Krakowie sprzeciwiają się odwołaniu dyrektora placówki Stanisława Kracika. O planowanej akcji protestacyjnej rozmawiamy z przedstawicielami związków zawodowych.

- Wróciliśmy z rozmów z marszałkiem Smółką, niestety decyzje są  fatalne - poinformował wczoraj wieczorem Jacek Kwieciński, przewodniczący terenowego oddziału ogólnopolskiego związku zawodowego lekarzy. - Zarząd Województwa jest zdecydowany odwołać dyrektora Kracika i zostawić szpital w rękach byłego wicewojewody Zbigniewa Starca. Jedynym  argumentem jest "utrata zaufania", choć w zeszłym roku dyrektor otrzymał od Zarządu nagrodę - przypomina Kwieciński. - Szpital jest w największym kryzysie od lat z powodu epidemii i złych decyzji rządu. Chodzi m.in o rozporządzenie ministra zdrowia zmniejszające finansowanie placówki o 30%. W tej sytuacji oczekujemy od władz  wojewódzkich wsparcia, a nie potęgowania chaosu. Niestety w szpitalu  koszty złych decyzji zarządu zawsze odbijają się na pacjentach.  Deklaracje zarządu, że zawsze kierują się dobrem pacjenta nie mają pokrycia w faktach - uważa lekarz.

Protest związkowców odbędzie się jutro od godz. 10.00 do 12.00 pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego, przy ul. Basztowej 22.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje