środa, 13 października 2021 12:12

Kraków. Zwierzyniec całkowicie zblokowany? "Korki będą się ciągnąć kilometrami"

Autor Marzena Gitler
Kraków. Zwierzyniec całkowicie zblokowany? "Korki będą się ciągnąć kilometrami"

Jeszcze w tym miesiącu ruszy remont fragmentu ul. Księcia Józefa. Problem w tym, że do tej pory właśnie nią prowadził objazd remontowanej niemal po sąsiedzku (po drugiej stronie Lasu Wolskiego) ulicy Królowej Jadwigi. - Korki będą się ciągnąć kilometrami, a mieszkańcy stracą mnóstwo czasu na codzienne dojazdy - obawia się radny dzielnicowy Krzysztof Kwarciak. ZDMK z kolei wyjaśnia, że jeśli remont się nie odbędzie, miasto straci wysoką dotację.

Ulica Księcia Józefa łączy Bielany i Przegorzały z Salwatorem. To ważna arteria, ułatwiające dojazd do centrum z zachodniej części powiatu krakowskiego. Ulica ma status drogi wojewódzkiej (nr 780). Nie jest jednak w najlepszym stanie. Dobrą wiadomością byłaby informacja o jej remoncie, gdyby nie jeden szczegół. Remont ma rozpocząć się nie w wakacje, ale teraz, na jesieni i to wtedy, gdy właśnie tą ulicą jeżdżą kierowcy, omijając remontowaną od sierpnia ul. Królowej Jadwigi.  Gdy ruszą prace także na ul. Księcia Józefa, również południowa część Zwierzyńca stanie w korkach.

Kraków. Dwa remonty na Zwierzyńcu to duże utrudnienia dla kierowców 

- Jednoczesny remont ulic Księcia Józefa i Królowej Jadwigi może doprowadzić do paraliżu sporej części naszej dzielnicy - mówi radny dzielnicowy ze Zwierzyńca, Krzysztof Kwarciak. - Jest prawdopodobne, że korki będą się ciągnąć kilometrami, a mieszkańcy stracą mnóstwo czasu na codzienne dojazdy.

Kraków. Prace na remontowanym odcinku ul. Królowej Jadwigi trwają już od sierpnia - garf. ZDMK

Radny zarzuca Zarządowi Dróg Miasta Krakowa, że decyzja o remoncie zapadła nagle i nie była konsultowana. - Mimo, że roboty mają ruszyć za klika dni, to nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądała organizacja ruchu, a mieszkańcy mogą się tylko domyślać, czy zostaną wprowadzone jakieś zmiany w kursowaniu linii autobusowych. Miasto przygotowuje się do rozpoczęcia prac w dużym pośpiechu - uważa Kwarciak.

Skąd ten pośpiech? Okazuje się, że szansa na poprawę stanu nawierzchni ulicy Księcia Józefa pojawiła się niespodziewanie. Miasto pozyskało około 1,5 miliona złotych na remont tej ważnej arterii z rezerwy subwencji ogólnej rządu na rok 2021. Są tam środki, między innymi, na drogi wojewódzkie. Drugą część środków, około 1,5 miliona złotych, niezbędną do przeprowadzenia remontu, wyłoży ze swojego budżetu Kraków.

Kraków. Wkrótce ruszy remont ul. Księcia Józefa. - garf. ZDMK

- Plan nie przewidywał realizacji w tym roku ulicy Księcia Józefa, natomiast dotacja rządowa, którą otrzymaliśmy, jest ważna tylko w tym roku, więc musimy te pieniądze wykorzystać do końca grudnia - mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. - Jeżeli chcemy uzyskać 50-procentowe dofinansowanie, nie możemy przenieść tej inwestycji na przyszły rok. Ponieważ ulica potrzebuje wymiany nawierzchni, zdecydowaliśmy się skorzystać z tej opcji - wyjaśnia. - Mamy już wykonawcę i wspólnie z miejskim inżynierem ruchu będziemy zastanawiali się, w jaki sposób te prace będą mogły być prowadzone, by umożliwić funkcjonowanie tej ulicy.

ZDMK zapowiada, że ulica Księcia Józefa zostanie odnowiona na odcinku od granic miasta do ul. Szyszko-Bohusza. Drogowcy wymienią asfalt i tam, gdzie to konieczne, zajmą się też krawężnikami. Dodatkowo wyremontowany zostanie fragment chodnika w rejonie serpentyn prowadzących na Bielany.

Oprócz nowej nawierzchni na sporym odcinku tej drogi wojewódzkiej, aż 17 przejść dla pieszych zyska dodatkowe oświetlenie. Prace na ul. Księcia Józefa zakończą się w połowie grudnia, a ich koszt to ok. 3,1 mln zł.

- Dobrze, że miasto remontuje swoje ulice, ale prace powinny być przemyślane i lepiej zaplanowane - komentuje Kwarciak, dla którego spore kontrowersje budzi zakres inwestycji. - Choć w przypadku części remontowego odcinka naprawa bardzo się przyda, to w ramach zadania zostały także ujęte spore fragmenty jezdni, które są w dobrym stanie. Natomiast ekipa budowlana nie zajmie się wieloma miejscami, gdzie mieszkańcy od lat nie mogą się doprosić o naprawę drogi - przypomina radny ze Zwierzyńca. - Przy okazji inwestycji nie zostaną zbudowane brakujące odcinki chodników, a w przyszłości wykonanie prac służących pieszym będzie wiązało się  z koniecznością zrywania fragmentów nowego asfaltu. Szkoda, że miasto nie wykorzystało okazji żeby zadbać o poprawę bezpieczeństwa na ulicy. Dobrze, że krakowski samorząd pozyskał dotację, która sfinansuje połowę kosztów prowadzonych prac. Koncepcja inwestycji nie została chyba jednak dobrze przemyślana przez miejskich urzędników. Roboty powinny być przeniesione na okres wakacji, a zakres prac należało bardziej dostosować do potrzeb mieszkańców, które są od wielu lat zgłaszane - podsumowuje.

Przypomnijmy, w dzielnicy Zwierzyniec trwa obecnie remont bardzo ważnej ulicy Królowej Jadwigi. Mieszkańcy stoją już w długich korkach i żeby nią przejechać muszą pokonać kilka odcinków z ruchem wahadłowym. Z uwagi na trwający od sierpnia remont, wprowadzono objazdy dla kierowców. Samochody do 3,5 tony oraz większe mają jeździć właśnie m.in ulicą Księcia Józefa. Teraz ten zalecany objazd też będzie remontowany.

Drogowcy informują, że na całym odcinku od granic miasta do ul. Adolfa Szyszko-Bohusza wymienią asfalt. To oznacza jazdę jednym pasem. Wyremontowany zostanie fragment chodnika od ul. Mirowskiej do Kruczej. To może się wiązać ze zwężeniem jezdni. Umowa z wykonawcą została już podpisana i wkrótce zostanie mu przekazany plac budowy. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest ok. 15 października.

Obaw o zakorkowanie Zwierzyńca nie podziela do końca Michał Pyclik rzecznik ZDMK. - Trzeba pamiętać, że my nie mówimy o remoncie całej ulicy Księcia Józefa, tylko o odcinku od granicy miasta mniej więcej do ul. Jodłowej. Prace zostaną tak zorganizowane, by zminimalizować utrudnienia i maksymalnie skoordynować je z działaniami w pobliżu, czyli pracami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz naszymi pracami na ul. Królowej Jadwigi - zapewnia rzecznik. Wyjaśnia też, że rozpoczynając remont ul. Królowej Jadwigi nie wiedziano jeszcze, że miasto zdobędzie środki na kolejny remont w pobliżu. - Nie wiedzieliśmy, że ta dotacja się pojawi i to w drugiej połowie roku. Myśleliśmy, że uda te pieniądze uzyskać wcześniej, zanim rozpoczniemy prace na Królowej Jadwigi - okazało się, że jest później, więc jest to wyzwanie dla inżynierii ruchu. Natomiast zyski są na tyle duże, że próbujemy znaleźć to rozwiązanie - podkreśla.

Jak informuje Pyclik trwają obecnie rozmowy z miejskim inżynierem ruchu, a konkretne decyzje mają zapaść w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo jednak, jakie kolejne objazdy i utrudnienia pojawią się w tym rejonie miasta.  - Umowa jest podpisana i wykonawca dopiero przystępuje do projektu zmian w organizacji ruchu. Myślę, że szczegóły poznamy w przyszłym tygodniu. - Dokładny termin zostanie podany w osobnym komunikacie. Obecnie dopracowujemy z Wydziałem Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK organizację ruchu, szczegóły podamy po weekendzie - dodaje rzecznik ZDMK.

fot. krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka