sobota, 18 lipca 2020 13:23

Krakowscy urzędnicy planują gigantyczne podwyżki! Znamy szczegóły

Autor Mirosław Haładyj
Krakowscy urzędnicy planują gigantyczne podwyżki! Znamy szczegóły

Wzrost cen dotyczy biletów komunikacji miejskiej, wywozu śmieci i płatnych stref parkowania.

W związku z kryzysem związanym z epidemią koronawirusa, krakowscy urzędnicy planują wprowadzenie drastycznych podwyżek różnego rodzaju opłat.

Komunikacja miejska

Planowane podwyżki mogą sprawić, że bardziej opłacalne od komunikacji miejskiej stanie się podróżowanie taksówką. Ceny mają być wyższe niż w stolicy.

Jak podaje portal rmf24.pl cena normalnego biletu 90-minutowego (jednoprzejazdowego) ma wynosić 8 złotych. Dla porównania w Warszawie taki sam bilet kosztuje 7 złotych. Z kolei koszt 75-minutowego jednorazowego biletu normalnego w Warszawie to 4,40 złotych. W Krakowie natomiast ma pojawić się bilet 60-minutowy za 6 złotych (zamiast 50-minutowego). Z kolei bilet 20-minutowy, za który w Warszawie zapłacimy 3,40 złotych, w Krakowie ma zostać zlikwidowany, a w jego miejsce wprowadzony 10-minutowy za 3 złote.

Planowane podwyżki będą jednym z tematów sesji rady miasta, która odbędzie się pod koniec sierpnia.

Wywóz śmieci

Obecnie koszt wywozu śmieci w Krakowie mieści się w przedziale 12-17 złotych.

Urzędnicy proponują, by opłata za wywóz odpadów ustalana była na podstawie liczby lokatorów. Pomysł jest efektem konsultacji społecznych, podczas których większość obywateli opowiedziała się za takim właśnie systemem.

Zgodnie z pomysłem urzędników, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie za wywóz kontenera płaciłyby 58,20 zł.  koszt wywozu odpadów segregowanych wynosiłby 27 zł, a tych niesegregowanych 54 zł na jednego mieszkańca (a więc dwukrotnie więcej).

– Dla większości mieszkańców to będą stuprocentowe podwyżki. Druga rzecz, to to, ze stawki są źle skalkulowane dla zabudowy jednorodzinnej. Dzisiaj ceny ustalane są regresywnie - im więcej osób, tym niższa stawki. Rodziny wielodzietne czy wielopokoleniowe będą miały kłopoty. Poza tym ustawa mówi, że gospodarka odpadami ma się bilansować, to znaczy, że miasto nie może do niej dopłacać, ani też na niej zarabiać. Na dzisiaj strata jest ok. 20 mln zł i ta podwyżka przewyższa straty

– stwierdza cytowany przez portal eska.pl Grzegorz Stawowy z Koalicji Obywatelskiej.

Strefa płatnego parkowania

Urzędnicy proponują wydłużenie czasu obowiązywania stref. W zamierzeniu miałyby one wyglądać następująco:
- strefa A funkcjonowałaby od poniedziałku do niedzieli w godz. 8-22,
- strefy B i C od poniedziałku do soboty (tak jak do tej pory), ale czas obowiązywania zostałby wydłużony o dwie godziny – od godz. 8 do 20.

Krakowscy urzędnicy tłumaczą, że zmiany miałyby zostać wprowadzone na prośbę mieszkańców. Portal krakow.naszemiasto.pl przytacza wypowiedź jednej z osób pracujących w krakowskim magistracie:

– Zmiany są odpowiedzią na prośby mieszkańców. Znaczące dotyczą strefy A, która znajduje się w ścisłym centrum, gdzie ruch wieczorami i w weekendy związany jest z nocnym życiem miasta. Krakowianie w tych godzinach mają problem ze znalezieniem miejsc postojowych przy miejscu zamieszkania, skarżą się na hałas wywołany nadmiernym ruchem samochodowym. Także przedsiębiorcy od lat postulowali, by wydłużyć czas obowiązywania stref.

Zmiany miałyby objąć również stawki abonamentów płaconych przez mieszkańców. Do tej pory wynosiły one 10 zł miesięcznie.

Po podwyżkach abonament mieszkańca wynosiłby:
- w strefie A – 100 zł miesięcznie (1000% więcej),
- w strefach B i C – 80 zł miesięcznie (800% więcej).

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: rmf24.pl, eska.pl, krakow.naszemiasto.pl

Foto: Ludwig Schneider / Wikimedia. - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Kraków

Kraków - najnowsze informacje