czwartek, 18 marca 2021 10:29

Kto wybuduje most w Ostrowie? Zainteresowanie przetargiem jest duże

Autor Aleksandra Tokarz
Kto wybuduje most w Ostrowie? Zainteresowanie przetargiem jest duże

Most na Dunajcu w Ostrowie zamknięto w listopadzie 2019 roku. Stało się to niemalże z dnia na dzień, gdyż stan techniczny przeprawy był fatalny. Pierwszy etap remontu został już wykonany i górna część mostu została zdemontowana. Teraz otwarto oferty na odbudowę konstrukcji. Zainteresowanie jest spore – do przetargu zgłosiło się 9 firm.

Oferty wahają się od 27,5 miliona złotych do niemal 33 milionów. Najdroższą złożyła firma Remost z Dębicy, najtańszą natomiast konsorcjum firm Wolmost z Rzeszowa (lider) i Mostostal Kielce (partner). - Cena jest rozsądna. Ceny stali i masy bitumicznej poszły w górę, kwota najniższa, jest więc kwotą realną – mówi wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma.

Starostwo chce, aby prace ruszyły jeszcze w kwietniu. Na rozstrzygnięcie przetargu ma 90 dni. Umowa będzie mogła jednak zostać podpisana dopiero w momencie, kiedy tarnowskie starostwo otrzyma dofinansowanie rządowe z Funduszu Dróg Samorządowych. Mimo, iż w ubiegłym roku wojewoda małopolski i minister infrastruktury wydali pozytywne rekomendacje w tym obszarze, wciąż nie ma akceptacji premiera.

Rozpada się i straszy od lat. Teraz będzie zabytkiem. Minister kultury podtrzymuje decyzję
Młyn Szancera zostanie wpisany do rejestru zabytków. Decyzja małopolskiego konserwatora zabytków została podtrzymana przez ministra kultury.

Nowy most ma być gotowy w marcu przyszłego roku. Starostwo powiatowe w Tarnowie chce jednak, aby pierwsi kierowcy mogli przejechać odbudowanym mostem pod koniec tego roku. Pozostałe prace, takie jak np. przełożenie kanalizacji gminy Wierzchosławice, zrealizowane miałyby zostać już w 2022 roku.

Tarnów - najnowsze informacje