poniedziałek, 15 marca 2021 12:25

Rozpada się i straszy od lat. Teraz będzie zabytkiem. Minister kultury podtrzymuje decyzję

Autor Aleksandra Tokarz
Rozpada się i straszy od lat. Teraz będzie zabytkiem. Minister kultury podtrzymuje decyzję

Młyn Szancera zostanie wpisany do rejestru zabytków. Decyzja małopolskiego konserwatora zabytków została podtrzymana przez ministra kultury.

- Podzielając stanowisko Małopolskiego Konserwatora Zabytków, minister stwierdził, że pozostałości dawnego zespołu Młyna, stanowią jeden z nielicznych w Tarnowie przykładów zabudowy poprzemysłowej o dziewiętnastowiecznej metryce. Obiekty te, pomimo zachowania niepełnej struktury budowlanej, zachowały czytelny wyraz architektoniczny i stanowią dokument historii industrialnego rozwoju Tarnowa – wyjaśniła w rozmowie z Radiem Kraków rzeczniczka ministerstwa Anna Bocian.

- Pozostałości budynków Młyna, spichlerza i kaszarni posiadają wartości architektoniczne. Wyrażone w bryle, formach, skali oraz zachowanym skromnym detalu architektonicznym. Ich wartość zabytkowa podkreślona jest kontekstem przestrzennym, ponieważ kompleks młyński usytuowany jest nad potokiem. To dokumentuje jego rolę w strukturze miejskiej oraz wskazuje na fakt, że powstał w miejscu wcześniejszego tradycyjnego młyna wodnego. Omawiane obiekty stanowią tym samym autentyczne świadectwo minionej epoki, którego zachowanie i ochrona prawna jest konieczna wobec posiadanych walorów dokumentacyjnych i architektonicznych – dodała.

Tarnów. Posługiwał się czterema tożsamościami. Wszystko, żeby ominąć przepisy
53-letni cudzoziemiec figurował w wykazie osób niepożądanych w Polsce. W celu ominięcia przepisów, posługiwał się czterema tożsamościami. Został zatrzymany w piątek na terenie Tarnowa.

Młyn Szancera to jeden z ostatnich w Tarnowie przykładów architektury przemysłowej z XIX wieku. Młyn o napędzie parowym wybudowano w 1846 roku z inicjatywy Henryka Szancera - przemysłowcy, później miejskiego rajcy, przedstawiciela społeczności żydowskiej w mieście. Do 1939 roku przedsiębiorstwo było w rękach rodziny Szancerów. W czasie okupacji młyn przejęli Niemcy i kontynuowali produkcję do końca wojny w 1945 roku. W Polsce Ludowej zakład znacjonalizowano.

W roku 2006 zabudowania po zlikwidowanym zakładzie kupiło miasto Tarnów. Miała tam powstać galeria sztuki. Z tych planów nic jednak nie wyszło. W roku 2009 miasto odsprzedało obiekt lokalnemu przedsiębiorcy, który zapowiadał remont części obiektu oraz otwarcie hotelu i restauracji. 21 marca 2015 roku doszło do pierwszego pożaru, który udało się ugasić. Drugi pożar wybuchł w nocy z 4 na 5 kwietnia 2015. Ogień strawił w całości dach i część drewnianych kondygnacji budynków. Biegły działający na zlecenie prokuratury ustalił, iż doszło do celowego podpalenia

W przypadku wpisania do rejestru zabytków, Młyn Szancera zyskałby znacznie szerszą ochronę prawną. Dodatkowo wykluczona zostałaby rozbiórka, a rozpoczęcie jakichkolwiek prac budowlanych wiązałoby się z uzyskaniem zgody konserwatora. Zabezpieczenie ruin przed dalszą degradacją spoczęłoby na barkach właściciela.

Właścicielowi Młyna Szancera przysługuje jednak jeszcze odwołanie do sądu administracyjnego.

Sołtysi z powiatu tarnowskiego zamierzają działać wspólnie. Powołali stowarzyszenie
Prawie 100 sołtysów postanowiło się zjednoczyć i działać wspólnie pod sztandarem powołanego w ubiegłym roku Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Tarnowskiej. Jego prezesem został Tadeusz Bąk, były sołtys i obecny burmistrz Wojnicza.

fot. Wikipedia/DentArt - Praca własna

Tarnów - najnowsze informacje