sobota, 16 stycznia 2021 12:57

Które firmy działają mimo obostrzeń? Ma pytanie odpowie mapa

Autor Mirosław Haładyj
Które firmy działają mimo obostrzeń? Ma pytanie odpowie mapa

W poniedziałek w sieci pojawiła się Mapa Wolnego Biznesu.

Mapa wskazuje firmy, które, pomimo obostrzeń, prowadzą normalną pracę. Jej twórcy zachęcają w mediach społecznościowych, by właściciele otwartych punktów ogłaszali się na mapie, jeśli "otwierają biznes w pełnym zakresie działalności" lub "chcą wyjść z podziemia". Do tej pory na mapie znalazły się: restauracje, solaria, hotele i inne obiekty z miejscami noclegowymi, a także kluby muzyczne.

Spółka NewsMap wyjaśniła polsatnews.pl:

– Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia działalności (...) jest bezprawny.

Twórcy Mapy Wolnego Biznesu tłumaczą:

– Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz sanepidowska kara administracyjna nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów (...) czas zakończyć gospodarczy lockdown.

#otwieraMY – INTERAKTYWNA MAPA WOLNEGO BIZNESU #NewsMap https://newsmap.pl/biznes/ Jeśli mieszkasz w pobliżu,...

Opublikowany przez NewsMap Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Jedna z restauratorek z Nowego Tomyśla, której restauracja Smaczne Jadło znalazła się na Mapie Wolnego Biznesu, wyjaśnia, że wciąż pracuje, ponieważ nie otrzymała ani pomocy finansowej, ani zwolnienia z opłacania ZUS-u.

– Nie dostałam także oficjalnego pisma, że mam zamknąć restaurację. A co znaczy "narodowa kwarantanna"? Nie wprowadzono przecież stanu wyjątkowego

– tłumaczy restauratorka.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział portalowi polsatnews.pl, że ciężko przewidzieć skalę, w jakiej może objawić się bunt przedsiębiorców. Jego zdaniem, "zbuntowani" muszą się liczyć z konsekwencjami:

– Jeśli przedsiębiorcy wznowią działalność wbrew obostrzeniom, muszą liczyć się z ewentualnymi działaniami służb.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: polsatnews.pl, NewsMap
Fot.: NewsMap

Polska

Polska - najnowsze informacje