środa, 22 listopada 2023 14:42

Który jest najpiękniejszy? W Krakowie pojawiły się niezwykłe smoki

Autor Marzena Gitler
Który jest najpiękniejszy? W Krakowie pojawiły się niezwykłe smoki

Kto już widział pierwsze smoki, które stanęły dzisiaj w Podgórzu, Krowodrzy i Starym Mieście w ramach Budżet obywatelski miasta Krakowa? - tak zaczęła swój post krakowska aktywistka, Natalia Nazim. We środę, 22 listopada pojawiły się pierwsze figurki, które powstały w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego.

Smok Geodeta, Smok Turysta, Smok Malarz, Smok z mapą, Smok z latawcem, Smok Filmowiec, Smok Wodny – dziś, 22 listopada w siedmiu lokalizacjach miasta montowane są figury smoków. Smoczy szlak jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Pomysłodawcami projektu smoczych figur w przestrzeni miasta są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, a do spacerowania smoczym szlakiem mieszkańców i gości odwiedzających miasto zaprosi Wydział ds. Turystyki.

We środę, 22 listopada, rozpoczął się montaż pierwszych figurek smoków. Krakowianie i goście będą mogli spotkać siedem figur.

− Wiem, że wielu mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim poparło projekt smoczego szlaku. Dziękuję artystom, rzeźbiarzom i wykonawcom, którzy pomogli nam przygotować smoki oraz zrealizować projekt. Myślę, że dzięki tym niegroźnym potworom, których obecność w Krakowie nawiązuje do znanej wszystkim legendy, spacery po wybranych miejscach miasta będą teraz jeszcze ciekawsze. I będzie to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który uczestniczył w spotkaniu medialnym towarzyszącym montażowi pierwszej z rzeźb – przy al. Dembowskiego.

Przy al. Dembowskiego, w rejonie Szkoły Podstawowej nr 29, znajdziemy Smoka Geodetę. Smoka Turystę zobaczymy przy parku Bednarskiego, Smoka Malarza przy pl. Axentowicza, Smoka z mapą przy parku Krakowskim, Smoka z latawcem przy parku Jordana. Przy kinie Kijów powita nas Smok Filmowiec, a na placu Na Groblach Smok Wodny. Lokalizacje, w których rozmieszczane są figury zostały dobrane tak, by pozwolić nowym smokom „rozgościć się” w Krakowie przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu troski o przestrzeń i kulturowy krajobraz Krakowa.

Kolejne smoki w przyszłym roku

Kolejne elementy smoczego szlaku zobaczymy przyszłym roku. Będą to: Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego), Smok z Metrem (ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja), Smok z Literą K (skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki), Smok Żołnierz CK (Rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków), Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ), Smok Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego), Smok Lajkonik (skwer Konika Zwierzynieckiego), Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki), Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A) i Smok Romantyk (przy kładce o. Bernatka).

Figury zostaną połączone w trasę − każda z nich zostanie wyposażona w informację związaną z atrybutami smoka, które będą nawiązywały do historii i tradycji danego miejsca. Informacje te będą zawarte na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.

Koszt przygotowania figur, które są już rozmieszczane w przestrzeni miasta, wyniósł 298 tys. zł., a koszt kolejnych dziesięciu, które czekają na montaż w przyszłym roku, to 334 tys. zł. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie granitowych postumentów oraz montaż siedmiu smoków to koszt ok. 155  tys. zł. Na wykonanie postumentów i montaż dziecięciu smoków w przyszłym roku, planowane jest zabezpieczenie środków w budżecie miasta w wysokości 150  tys. zł.

Entuzjastyczne powitanie

Dziś od rana krakowskie smoki pojawiły się też w mediach społecznościowych. Zdjęcia z nimi publikowali krakowscy radni, aktywiści i miłośnicy swojego miasta, a nawet sam prezydent Jacek Majchrowski.

"Poznajcie pierwszego ze smoków, które pojawiają się w Krakowie w ramach projektu z Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Pierwszy ze smoków - Smok Geodeta został dziś uroczyście przywitany i stanął przy Szkole Podstawowej nr 29 na ul. Dembowskiego na Krzemionkach Podgórskich. (...) Projekt zakłada, że w różnych zakątkach Krakowa smoków ma być w sumie 17 i każdy z nich ma być inny. (...) W przyszłym roku w przestrzeni miasta pojawi się dziesięć kolejnych smoków. Z niecierpliwością czekamy na poznanie ich"  - powitała smoki łącząca krakowskich działaczy strona Budżet obywatelski miasta Krakowa.

Poznajcie pierwszego ze smoków, które pojawiają się w Krakowie w ramach projektu z Budżet obywatelski miasta...

Opublikowany przez Budżet obywatelski miasta Krakowa Środa, 22 listopada 2023

"Kto już widział pierwsze smoki, które stanęły dzisiaj w Podgórzu, Krowodrzy i Starym Mieście w ramach Budżet obywatelski miasta Krakowa? Matką smoków jest Anna Jakubiak, a tatą Mariusz Meus. W Krowodrzy możemy spotkać smoki Edwarda Lutczyna - malarza na placu Axentowicza, wędrowca z mapą w parku Krakowskim (niedaleko latarni umarłych) oraz moim zdaniem najpiękniejszy z nich - z latawcem w parku Jordana. W tym tygodniu pojawi się jeszcze smok filmowiec obok Kina Kijów. Na pozostałe 10 poczekamy do wiosny, bo zapewne tyle potrwa ogłoszenie i rozstrzygnięcie kolejnego przetargu. Wkrótce też przy każdym smoku powinny się pojawić kody QR, które opowiedzą historie każdego z tych miejsc" - napisała Natalia Nazim, autorka wielu zwycięskich projektów w BO Krakowa, w tym otwartego w tym roku Parku przy Karmelickiej.

Kto już widział pierwsze smoki, które stanęły dzisiaj w Podgórzu, Krowodrzy i Starym Mieście w ramach Budżet obywatelski...

Opublikowany przez Natalię Nazim Środa, 22 listopada 2023

"Smoczy szlak w Krakowie stał się faktem. Dziś pierwszych siedem smoków stanęło w różnych punktach miasta" - napisał Jacek Majchrowski.

Smoczy szlak w Krakowie stał się faktem. Dziś pierwszych siedem smoków stanęło w różnych punktach miasta. Budżet obywatelski miasta Krakowa Zarząd Dróg Miasta Krakowa fot. Bogusław Świerzowski

Opublikowany przez Jacek Majchrowski Środa, 22 listopada 2023

"Dziś w Krakowie dużo mówi się o smokach. Pojawiły się  figurki tych sympatycznych smoków również na terenie Podgórza" - poinformował radny Jacek Bednarz.

Dziś w Kraków PL dużo mówi się o smokach. Pojawiły się figurki tych sympatycznych smoków również na terenie Podgórza.

Opublikowany przez Jacek Bednarz Radny Miasta Krakowa Środa, 22 listopada 2023

"Krasnale, Beboki i krakowskie Smoki. Z Zachodu przyszła moda(?) na promowanie legend, historii, tradycji. Przy montażu drugiego z przygotowanych na początek siedmiu towarzyszyły Dorosłe Dzieci. I chyba jeszcze zobaczymy ich relacje" - napisał architekt i pracownik Politechniki Krakowskiej Tomasz Malec.

Krasnale, Beboki i krakowskie Smoki. Z Zachodu przyszła moda(?) na promowanie legend, historii, tradycji. Przy montażu...

Opublikowany przez Tomasza M. Malca Środa, 22 listopada 2023

"Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki a czy do nas zagości Smok? Dwa z siedmiu już się zadomowiły na Podgórzu. Może smok Architekt lub Informatyk? A najlepiej obaj/oboje! Chyba, że każdy z kampusów PK przygarnie jednego?" - zaproponował.

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki a czy do nas zagości Smok? Dwa z siedmiu już się zadomowiły na Podgórzu....

Opublikowany przez Tomasza M. Malca Środa, 22 listopada 2023

fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka