wtorek, 13 lutego 2024 13:45

Ktoś podszywa się pod Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. "Działanie bezprawne"

Autor Patryk Trzaska
Ktoś podszywa się pod Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. "Działanie bezprawne"

Mogłoby się wydawać, że to nieśmieszny żart, jednak ta kuriozalna sytuacja z Sądecczyzny jest prawdziwa. Ktoś podszywa się w mediach społecznościowych pod oficjalny profil Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Władze samorządowe zapowiedziały już, że nie ponoszą odpowiedzialności za treści udostępnione na fałszywych profilach, jednocześnie apelując o zaprzestanie procederu.

O sprawie z pomocą swoich oficjalnych social mediów, poinformowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. "Informujemy, że dwa nowe konta, które pojawiły się na Facebooku, posługujące się bezprawnie herbem Powiatu Nowosądeckiego, nie są kontami prowadzonymi przez Starostwo Powiatowe Sączu ani Powiat Nowosądecki w rozumieniu samorządu powiatowego. W związku z licznymi zapytaniami o to, czy Starostwo Powiatowe prowadzi nowe konta - odpowiadamy: NIE, nie mamy z nim nic wspólnego. Ani władze Starostwa Powiatowego, ani jego pracownicy nie prowadzą tych kont. Nie odpowiadamy również za zamieszczane na nich informacje. Przypomnijmy, że Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu prowadzi oficjalną stronę, na której zamieszcza informacje z działań Zarządu i Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz informacje istotne dla mieszkańców Sądecczyzny." – napisali w oświadczeniu samorządowcy.

Na zrzutach ekranu udostępnionych przez starostwo rzeczywiście widzimy dwa profile próbujące wyglądać jak oficjalne strony powiatowe. Pierwszy z nich nazywa się "Powiat Nowosądecki NEWS" i posiada ponad 2 tysiące znajomych na Facebooku. Jako zdjęcie profilowe ustawiono herb powiatu nowosądeckiego. Na samym profilu udostępniane są posty lokalnych portali informacyjnych, okraszone krótkim komentarzem autora.

W przypadku drugiego z wywołanych do tablicy kont, sprawa jest bardziej skomplikowana. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu (ponieważ pod taką nazwą funkcjonuje profil) zgromadził zaledwie 86 obserwujących. Dodatkowo działalność konta została najprawdopodobniej zawieszona, ponieważ ostatnie posty pochodzą z 2016 roku.

Do obu administratorów profili, władze powiatowe zaapelowały o zaprzestanie podszywania się pod oficjalne konto jednostkę samorządu terytorialnego. "Poniższe screeny są fragmentem stron bezprawnie posługujących się herbem Powiatu Nowosądeckiego i wprowadzających w błąd mieszkańców Ziemi Sądeckiej oraz naszych sympatyków z Polski i spoza jej granic. Tą drogą zwracamy się do administratorów obu stron o niepodszywanie się pod Powiat Nowosądecki i o zmianę zdjęcia profilowego" – napisano na oryginalnym profilu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

fot. mateusz Łysik (Głos24)/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu (Facebook)

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka