wtorek, 6 lutego 2024 09:55

Kwalifikacja wojskowa w powiecie myślenickim

Autor Artykuł sponsorowany
Kwalifikacja wojskowa w powiecie myślenickim

W powiecie myślenickim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 12 marca br. W tegorocznej inauguracji  kwalifikacji wojskowej udział wzięli m.in.: Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar, Starosta Myślenicki  Józef Tomal oraz przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu.

W tym roku w powiecie myślenickim wezwanie do kwalifikacji wojskowej otrzymało ponad 800 osób, mężczyźni z rocznika 2005, a także urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez PKLek za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej np. lekarki, pielęgniarki, psycholożki.

Powiatowa Komisja Lekarska ma za zadanie określenie zdolności do służby wojskowej. Przebadane osoby otrzymają jedną z czterech kategorii do służby wojskowej: 𝐀, 𝐁, 𝐃 lub 𝐄. W czasie kwalifikacji wojskowej, przeprowadzony zostanie również wywiad psychologiczny (test i rozmowa), na podstawie którego, ustanowiona będzie zdolność psychologiczna do czynnej służby wojskowej.

Podczas kwalifikacji nie są już wydawane książeczki wojskowe, które w obecnych uwarunkowaniach żołnierze otrzymują po złożeniu przysięgi wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, ale obywatelski obowiązek. Jej celem jest zebranie i wprowadzenie aktualnych danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Foto: Powiat Myślenicki

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka