środa, 10 maja 2023 11:35

Legalna praca dla opiekunek w Niemczech – czy warto?

Autor Artykuł sponsorowany
Legalna praca dla opiekunek w Niemczech – czy warto?

Każdego roku nawet dwieście tysięcy osób wyjeżdża z Polski do Niemiec, by w kraju naszych zachodnich sąsiadów pracować w roli opiekunki osób starszych. Przynajmniej takie liczby przedstawiają dostępne dane. Wiadomo bowiem, że znaczna część osób podejmuje decyzję o pracy na zachodzie „na czarno”. Z jakimi zagrożeniami się to wiąże i dlaczego mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest legalna praca dla opiekunek w Niemczech? Właśnie o tym piszemy w poniższym tekście.

Praca dla opiekunek w Niemczech na czarno – czym kusi Polaków?

Choć odpowiedź na to pytanie dla wielu osób z pewnością jest oczywista, odpowiedzmy: praca dla opiekunek w Niemczech na czarno wiąże się z większymi zarobkami. Wypłata jest bowiem niepomniejszana o podatki, składki ubezpieczeniowe, prowizje dla biur pośredniczących czy – w przypadku dłużników i osób mających zobowiązania alimentacyjne – inne zobowiązania finansowe. O pracy na czarno często decyduje zatem chęć większego zysku i kombinatorstwo.

Na nielegalną pracę nadal decyduje się sporo osób, dla których atrakcyjne wynagrodzenie w euro jest głównym motywatorem podjęcia pracy za granicą. Warto jednak wiedzieć, że takie postępowanie jest obarczone sporym ryzykiem.

Opieka nad osobami starszymi – oferty pracy legalne to jedyne słuszne rozwiązanie

Jeżeli chodzi o opiekę nad osobami starszymi, oferty pracy wystawiane przez biura pośredniczące czy organizacje takie jak https://caringpersonnel.pl/, są jedynym słusznym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że praca na czarno jest w Niemczech nielegalna – a co za tym idzie, obarczona konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Odpowiedzialność prawną ponosi w takich okolicznościach zarówno pracodawca, jak i pracownik – choć zaznaczmy, że z uwagi na znajomość przepisów prawa oraz prawdopodobne większe zaplecze finansowe, to potencjalny pracodawca jest w uprzywilejowanej pozycji. Z kolei kara finansowa dla osób pracujących na czarno może wynieść nawet kilka tysięcy euro (do tego niezbędne jest uiszczenie składek i podatków), czyli… równowartość kilku miesięcy pracy. Te kwoty jasno pokazują, że naprawdę nie ma sensu ryzykować. Praca na umowie jest jednym słusznym rozwiązaniem.

Praca na umowie – weź pod uwagę kwestie zdrowotne

Należy na tę sprawę spojrzeć z jeszcze innej strony. Każda osoba może zachorować, a praca w roli opiekunki jest na tyle specyficzna (wymaga ciągłego kontaktu z podopiecznym), że nawet zwykłego przeziębienia czy grypy nie da się tak po prostu „przeleżeć w łóżku” – z uwagi na zdrowie seniora nawet w takich sytuacjach zazwyczaj wskazana jest wizyta u lekarza. A lekarz, bez ubezpieczenia, kosztuje – dla Polaków często niemało.

Oferty pracy w Caring Personnel to pewność zatrudnienia

Zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt tego zagadnienia. Osoby, które decydują się na pracę na czarno, często mają przeświadczenie, że jest to w ich interesie (ponieważ, wiadomo, większe pieniądze…). Jest jednak zupełnie odwrotnie, bo taka forma pracy nie daje żadnego zabezpieczenia formalnego – pracodawca może z dnia na dzień zerwać współpracę z opiekunką i zostawić ją na lodzie bez wypłaty i dachu nad głową. Z tego względu oferty pracy Caring Personnel i podobnych organizacji są najlepszą opcją.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka