czwartek, 8 sierpnia 2019 15:04

Limanowa: Jubileusz pracy artystycznej Mariana Ślazyka

Autor Marzena Gitler
Limanowa: Jubileusz pracy artystycznej Mariana Ślazyka

27 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej Marian Ślazyk świętował srebrny jubileusz swojej pracy artystycznej.

Wernisaż prac artysty urodzonego i mieszkającego w Słopnicach, pod wymownym tytułem „To już 25 lat”, zgromadził w sobotnie popołudnie liczną grupę pasjonatów malarstwa i sztuki. Podczas wystawy artyście towarzyszyła rodzina, znajomi i przyjaciele. Obecny był wójt gminy Słopnice Adam Sołtys, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Lege Artis – Agnieszka Kęska. Powiat reprezentował Józef Jaworski – Członek Rady Powiatu Limanowskiego, który przekazał w imieniu Zarządu Powiatu Limanowskiego list gratulacyjny z okazji obchodzonego jubileuszu, w którym doceniono twórczość jubilata, która promuje wyjątkowe piękno oraz bogaty koloryt Limanowszczyzny.

W spotkaniu udział wzięli także radni Miasta Limanowa: Pior Zoń i Jan Winiewski, była Prezes TPSP w Nowym Sączu – Bogusława Wójcik z mężem, była Prezes TPSP w Nowym Sączu – Oddział Limanowa Anna Rosiek, Iwona Kuzak z LGD. O atmosferę i klimat spotkania zatroszczyła się orkiestra góralska ze Słopnic.

Wystawa była wspaniałą okazją nie tylko do docenienia pracy twórczej i kunsztu malarskiego Jubilata, lecz także wyrażenia wdzięczności za jego wkład artystyczny w promocję regionu . Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotra Glińskiego, wręczyli artyście Józef Jaworski wspólnie z Agnieszką Kęską. Potem przyszedł czas na parę słów od zgromadzonej publiczności. Głos zabrali: Adam Sołtys, Józef Jaworski, Agnieszka Kęska. Wszyscy zgodnie podkreślali pasję artysty, dziękowali za rozsławianie Limanowszczyzny w wielu zakątkach Małopolski i nie tylko, ponieważ obrazy Mariana Ślazyka znajdują się także w kolekcjach zagranicznych. Wreszcie głos zabrał sam pan Marian, na początek dziękując obecnym za wsparcie. Była też chwila na wspomnienia dotyczące początki fascynacji sztuką, trudnego dzieciństwa, czasy krakowskich , rozwijania pasji oraz wystawy. Pięknym podsumowaniem słów wstępu była liryczna ballada w wykonaniu brata artysty – ks. Józefa Ślazyka. Następnie nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy.

Prezentowane obrazy to wyjątkowo dobrana kompozycja pod względem formy i koloru, ukazująca kwiaty, pejzaże zatrzymane pociągnięciem pędzla. Warto je zobaczyć i zachwycić się delikatnym pięknem przyrody, doskonale uchwyconym przez talent malarza.

inf. i foto: UM Limanowa

Limanowa - najnowsze informacje