wtorek, 22 czerwca 2021 09:30

Mają POWER, żeby wrócić

Autor Głos 24
Mają POWER, żeby wrócić

Wielu młodych wyjeżdża za granicę do pracy lub szkoły. Każdego roku nasze województwo opuszczają tysiące osób – ale również tysiące wracają, niekiedy po wielu latach poza krajem. Specjalną ofertę właśnie dla nich przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – projekt „Wróć z POWERem!”.

Projekt „Wróć z POWERem!” skupia się na pomocy młodym ludziom – przed 30-tką – którzy byli za granicą co najmniej pół roku i niedawno wrócili do Polski na stałe.

- Nasi klienci mają bardzo różne doświadczenia i historie związane z pobytem za granicą. Są wśród nich byli pracownicy dużych globalnych korporacji i doktoranci najlepszych europejskich uniwersytetów. Są mechanicy samochodowi, elektrycy, personel sprzątający, kelnerzy i kucharze. Zgłaszają się do nas również osoby, które urodziły się za granicą lub wyjechały tam jeszcze jako dzieci. Teraz chcą rozpocząć nowe życie w Polsce i potrzebują pomocy w urządzeniu się na nowo w naszym kraju – mówi Iwona Musz, kierownik projektu.

Wojewódzki Urząd Pracy pomógł już kilkuset klientom. Drugi, bliźniaczy projekt – „Nowy start w Małopolsce” – wspiera osoby po 30-tce. Oba przedsięwzięcia stały się już na tyle znane, że do projektu zgłaszają się osoby z zagranicy, które dopiero planują powrót. Oni również mogą otrzymać pomoc, tym bardziej, że praktycznie wszystkie działania realizowane są on-line. Nie trzeba więc przyjeżdżać do Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza.

Pomoc w urządzeniu się na nowo to istota działań podejmowanych w projekcie „Wróć z POWERem!”. Każdy klient ma indywidualnego konsultanta, którego zadaniem jest pomoc w załatwieniu różnych spraw związanych z powrotem do kraju. I są to sprawy naprawdę rozmaite – szukanie pracy, szkoleń, miejsca w przedszkolu, lokalu dla firmy, mieszkania, ustalenie prawa do wykonywania zawodu, a nawet nadanie numeru PESEL. Niektórzy wracają sami, inni zdążyli założyć za granicą rodziny i powrót jest dla nich dużym wyzwaniem, nie tylko logistycznym. Wracają do kraju, który znają – ale podczas ich wyjazdu wiele zdążyło się w nim zmienić. I to nie tylko z powodu pandemii. W oswojeniu tej nowej rzeczywistości pomagają właśnie konsultanci.

Uczestnicy projektu bardzo sobie cenią pomoc konsultantów. Ich indywidualne podejście uznają za jedną z kluczowych zalet projektu. Konsultant zajmuje się niewielką liczbą osób, dzięki czemu ma czas i możliwość każdą z nich poznać i przygotować dla niej odpowiednie

propozycje. Dodatkowo z klientami pracują doradcy zawodowy. Ich rola to pomoc w poznaniu swoich zawodowych atutów i wykorzystanie ich w poszukiwaniu pracy.

- Musimy dobrze poznać naszego klienta, dzięki temu możemy przygotować dla niego odpowiednie rozwiązania i propozycje. Każdy nasz klient to inna historia, często bardzo osobista. Nie każdy, kto wraca, wie, co chciałby dalej w życiu robić. My pomagamy nie tylko znaleźć komuś pomysł na życie w Polsce, ale przede wszystkim pokazujemy, jak go zrealizować - podkreśla Iwona Musz.

Oczywiście, konsultant nie jest w stanie wszystkiego załatwić sam. Dlatego też Wojewódzki Urząd Pracy korzysta m.in. z pomocy prawników, doradców podatkowych czy biura tłumaczeń. Dzięki temu uczestnicy projektu mogą np. przetłumaczyć dokumenty z zagranicy, które przydadzą im się w pracy w Polsce, albo dowiedzieć się o przepisach związanych z opodatkowaniem nowo założonej firmy.

Krótka informacja o projekcie oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie Małopolski Pociąg do Kariery (pociagdokariery.pl) . Możecie również posłuchać podcastu z wywiadem z kierownikiem projektu https://www.polskieradio24.pl/399/8096/Artykul/2616667,Malopolska-wspiera-powrot-Polakow-na-rodzimy-rynek-pracy

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka