czwartek, 19 stycznia 2023 13:35

Maków Podhalański: Szykują się duże zmiany w centrum miasta

Autor Tomasz Stępień
Maków Podhalański: Szykują się duże zmiany w centrum miasta

Przez centrum Makowa Podhalańskiego, a dokładnie przez ulicę 3 Maja, przejeżdża ponad 16 tys. pojazdów dziennie. I liczba ta rośnie. Co zrobić, aby centrum miasta nie zostało zwyczajnie rozjeżdżone?

Problem z dużym natężeniem ruchu w Makowie Podhalańskim wynika stąd, że droga krajowa nr 28 (czyli ul. Wolności i ul. 3 Maja) przebiega przez centrum miasta. Jest to droga jednojezdniowa o jednym pasie w każdą stronę i obciążona bardzo dużym ruchem zarówno osobowym, jak i ciężarowym. To zarazem główny dojazd z południowej części województwa małopolskiego do Wadowic i Zatora. Według pomiarów ruchu wykonanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 średnio na dobę przejeżdża tędy ponad 16,6 tys. pojazdów. Liczba pojazdów w stosunku do poprzedniego pomiaru z 2015 r. wzrosła o 30 proc.

Dlatego GDDKiA zdecydowała się na przebudowę ul. 3 Maja. Jeżeli nic się nie zmieni, wkrótce podpisana zostanie umowa na przebudowę blisko 400 m ulicy. – Na odcinku przewidzianym do przebudowy występują trzy skrzyżowania z ulicami: Rynek, Kopernika oraz Kolejową. Z powodu bardzo dużego obciążenia ruchem manewry lewoskrętu są utrudnione i ograniczają płynność ruchu. Przebudowa drogi jest konieczna, by poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i płynność ruchu – argumentuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach przebudowy zaplanowana jest m.in. budowa pasów do lewoskrętów, wysp azylu na przejściach dla pieszych i przebudowa chodników. 18 stycznia 2023 r. spośród dwóch złożonych do przetargu ofert wybrano tą złożoną przez firmę Eurovia Polska. Koszt prac został wyceniony przez firmę na 6,8 mln zł. Był to drugi przetarg na to zadanie. Poprzedni został unieważniony po tym, jak wpłynęła tylko jedna oferta, znacznie przekraczającą zakładany budżet.

fot: GDDKiA

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje