poniedziałek, 28 sierpnia 2023 14:38

Małopolanie najlepsi na VIII Mistrzostwa Polski OPEN w speed-ballu. Kto pojedzie na Mistrzostwa Świata?

Autor Patryk Trzaska
Małopolanie najlepsi na VIII Mistrzostwa Polski OPEN w speed-ballu. Kto pojedzie na Mistrzostwa Świata?

Za nami już VIII Mistrzostwa Polski OPEN w speed-ballu. 26 i 27 sierpnia w Krakowie zmierzyli się najlepsi zawodnicy z całego kraju. Zwycięzcy, poza tytułem mistrzowskim, zagwarantowali sobie powołania do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Świata w Turcji.

Początki gry speed-ball nie sięgają daleko wstecz i wiąże się z nimi krótka, acz ciekawa historia. Miała ona miejsce w Egipcie na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pewien dziesięcioletni chłopiec, Hussein Lotfy, trenował tenis ziemny pod okiem swojego ojca, Mohammada. Pan Mohammed zauważył, że podczas treningów syna wiele piłek pęka i nie nadaje się do użytku. Chciał jednak móc jeszcze je wykorzystać. Znalazł zatem sposób na trenowanie refleksu chłopca, polegający na połączeniu piłki ze statywem za pomocą żyłki tak, aby po uderzeniu piłka mogła się swobodnie obracać dookoła statywu. Wkrótce zauważył, że dzięki takiemu rozwiązaniu bardziej efektywnie można ćwiczyć nie tylko refleks, ale także uderzanie piłki, szybkość, kondycję i siłę.

Speed-ball w Polsce zaszczepił Przemysław Wolan. Jego pierwszy kontakt z tym sportem miał miejsce w połowie 2013 roku, kiedy to spędzał wakacje w Egipcie. Niecodzienna dyscyplina sportu spodobała mu się na tyle, że już w lutym 2014 roku dzięki pomocy i wsparciu Międzynarodowej Federacji Speed-ball wziął udział w XXVI Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie w konkurencji SUPER-SOLO zajął 9. miejsce personalnie i 6. dla Polski.

W tym roku, Federacja Speed-ball Polska już ósmy rok z rzędu zorganizowała Mistrzostwa Polski OPEN w speed-ballu. W turnieju w Hali Sportowej krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego o tytuł Mistrza Polski i kwalifikację do Reprezentacji Polski walczyli najsilniejsi polscy zawodnicy. Publiczność mogła cieszyć oczy zmaganiami na światowym poziomie. Zarówno w pojedynkach, jak i w starciach deblowych nie zabrakło aktualnych Mistrzów Świata: Marceliny Ryś i Karola Nowakowskiego. Najciekawsze mecze transmitowane były na żywo w mediach społecznościowych Federacji Speed-ball Polska.

Triumfowali:

  • super-solo kobiet – gra indywidualnej na czas – Ryś Marcelina (Speed-Ball Sportownia)– 484 punkty – Rekord Polski
  • super-solo mężczyzn – gra indywidualnej na czas – Nowakowski Karol (KRK Speed-Ball) – 534 punkty – Rekord Polski
  • grze singlowej kobiet – Ryś Marcelina (Speed-Ball Sportownia)
  • grze singlowej mężczyzn – Nowakowski Karol (KRK Speed-Ball)
  • grze deblowej damskiej – Dudek Aleksandra, Dudek Martyna (KRK Speed-Ball)
  • grze deblowej męskiej – Gołofit Szymon, Nowakowski Karol (Speed-Ball Lublin/KRK Speed-Ball)
  • grze deblowej mieszanej – Dudek Martyna, Nowakowski Karol (KRK Speed-Ball)
  • sztafecie – Dobosz Emilia, Ryś Marcelina, Janczak Jakub, Orawin Dawid (Speed-Ball Sportownia)

– Podobnie jak w poprzednich edycjach nasi zawodnicy i zawodniczki pokazali grę na najwyższym poziomie. Przyjemnie jest obserwować jak nieustannie podnoszą sobie nawzajem porzeczkę. Możemy śmiało liczyć na zdobycze medalowe na Mistrzostwach Świata – mówił Przemysław Wolan, Prezes Federacji Speed-ball Polska.

– Cieszę się, że mogłam rywalizować na tym najważniejszym ogólnopolskim turnieju przed własną publicznością. Dziękuję kibicom, że pomogli mi w odniesieniu tego sukcesu. Dziękuję też organizatorom i wszystkim sponsorom, bez których nie byłoby to możliwe. Trzymajcie kciuki za nasze zmagania w Turcji – tak swoje cztery złote medale komentował Karol Nowakowski z Krakowa.

VIII Mistrzostwa Polski Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Wydarzenie było współfinansowane ze środków miasta Krakowa.

inf: Informacje Prasowe  / fot. Federacja Speed-ball Polska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka