czwartek, 24 lutego 2022 09:08

Małopolska jednoczy się z Ukrainą. Wyzwanie dla samorządów

Autor Katarzyna Jamróz
Małopolska jednoczy się z Ukrainą. Wyzwanie dla samorządów

Abp Marek Jędraszewski w środę w katedrze na Wawelu apelował o jedność z narodem ukraińskim. Wojewoda Małopolski wraz z samorządami szykuje miejsce dla możliwych uchodźców.

23 lutego o 16:30 w katedrze na Wawelu w Krakowie, została odprawiona Msza Święta w intencji pokoju na Ukrainie.

– Módlmy się o odwagę dla Ukraińców, by zawsze na pierwszym miejscu stawiali wartości duchowe

– powiedział Abp Jędraszewski.

Mszę św. koncelebrowali biskupi Jan Zając i Robert Chrząszcz, wśród licznych kapłanów m.in. proboszcz parafii grecko-katolickiej w Krakowie. W liturgii udział wzięli również wojewoda małopolski i marszałek województwa małopolskiego, konsulowie generalni Ukrainy i USA, oraz przewodniczący krakowskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

W styczniu w Małopolsce obywatele Ukrainy, złożyli prawie 3 tysiące wniosków o pobyt tymczasowy, długoterminowy lub stały. Oprócz liczby wniosków, rośnie również liczba pytań.

– Dotyczą tego jak przewieźć dziecko do Polski, jak zapisać je do szkoły oraz jak zapewnić mu opiekę prawną

– powiedział Kronice Rafał Grabowski - Prezes Fundacjo Polsko-Ukraińskiej U-WORK.

Coraz więcej ukraińskich kobiet szuka pracy za pomocą portali społecznościowych. Spotęgowanie konfliktu i pogorszenie sytuacji politycznej może spowodować napływ uchodźców do Małopolski. Ta sytuacja to wyzwanie także dla samorządów. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski deklarują pełną solidarność z Ukrainą.

– Bezpieczeństwo Małopolan to nasz absolutny priorytet. Dziś stajemy w obliczu napiętej sytuacji międzynarodowej, w której powinniśmy być blisko naszych sąsiadów - mieszkańców Ukrainy. To moment, w którym oczy całego świata powinny spojrzeć w kierunku Ukrainy, ale co najważniejsze, w tej sytuacji musimy okazać pełną solidarność z obywatelami tego kraju. Jako samorząd województwa deklarujemy pełne wsparcie dla Ukrainy i zapewniamy, że mieszkańcy tego kraju znajdą - w chwili zagrożenia - schronienie w naszym regionie

– powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Władimir Putin wygłosił o 5:50 czasu moskiewskiego przemówienie, w którym poinformował o rozpoczęciu „operacji militarnej” na Ukrainie. Chwilę później w Kijowie wybuchły pierwsze pociski. Pierwszy bilans sprzed godziny 9 mówił o ośmiu ofiarach śmiertelnych.

[VIDEO] Rosja zaatakowała Ukrainę. Putin rozpoczął “operację militarną”
Wiadomości Europa: Władimir Putin wygłosił o 5:50 czasu moskiewskiego przemówienie, w którym poinformował o rozpoczęciu „operacji militarnej” na Ukrainie. Chwilę później w Kijowie wybuchły eksplozje.

Fot.: Ilustracyjne

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka