wtorek, 10 września 2019 12:38

„Małopolska Pamięta” - Dotacja dla Gminy Mszana Dolna na renowację pomnika w Kasinie Wielkiej

Autor Marzena Gitler
„Małopolska Pamięta” - Dotacja dla Gminy Mszana Dolna na renowację pomnika w Kasinie Wielkiej

Gmina Mszana Dolna jest jednym z beneficjentów konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie zabytkowych miejsc pamięci narodowej i martyrologii” ogłoszonego przez Województwo Małopolskie. Zadanie konkursowe zgłoszone przez gminę ma na celu wykonanie prac konserwatorskich oraz restauratorskich pomnika poległych żołnierzy austriackich w walkach o Kasinę Wielką w 1914 roku, w czasie I wojny światowej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 26 sierpnia na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wzięła w nim udział Katarzyna Szybiak - zastępca Wójta Gminy Mszana Dolna, która odebrała symboliczny czek na kwotę 7 500 zł. z przeznaczeniem na dofinansowanie renowacji pomnika w Kasinie Wielkiej.

Laureatom pogratulowała osobiście Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego, pomysłodawczyni konkursu. - Małopolska jest miejscem szczególnie doświadczonym przez historię, a Małopolanie wielokrotnie w dziejach narodu i państwa polskiego dawali przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Dzisiaj spotykamy się w gronie osób, dla których dziedzictwo kulturowe oraz narodowa historia stanowi potencjał, który należy pielęgnować – podkreśliła.

Dzięki projektowi „Małopolska Pamięta” 53 miejsca pamięci z terenu województwa małopolskiego zostaną odpowiednio zabezpieczone. Donator przeznaczy na ten cel kwotę 489 300 zł.

Anna Petrycka, Źródło fot.: Biuro Prasowe UMWM

Limanowa - najnowsze informacje