poniedziałek, 27 marca 2023 09:06

"Mamuś, miałam wypadek". Dla 74-letniej kobiety z Oświęcimia te słowa rozpoczęły koszmar...

Autor Norbert Kwiatkowski
"Mamuś, miałam wypadek". Dla 74-letniej kobiety z Oświęcimia te słowa rozpoczęły koszmar...

Niestety mimo regularnych apelów, złodziejom, co jakiś czas udaje się wyłudzić pieniądze od starszych osób. Wykorzystując różne metody oraz siłę perswazji przekonują, że są ich członkami rodziny.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu  poszukują oszustów, którzy wykorzystując metodę „na wypadek”  wyłudzili 30 tysięcy złotych od mieszkanki Oświęcimia.

23 marca, tuż po godzinie 14, do 74 - letniej mieszkanki Oświęcimia zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę. Oszustka szlochając do słuchawki powiedziała „Mamuś, miałam wypadek. Potrąciłam kobietę w ciąży. Jestem na Policji. Grozi mi 7 lat więzienia”. Następnie do rozmowy wtrącił się mężczyzna, który przekazał, że jest policjantem. Poinformował seniorkę, że córka może uniknąć więzienia, lecz trzeba wpłacić 100 tysięcy złotych. Seniorka  posiadała 30 tysięcy złotych oszczędności, które zgodnie z poleceniami fałszywego policjanta zapakowała. Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł nieznany mężczyzna, któremu przekazała gotówkę.

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek,   natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z tym krewnym. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając naciskom oszustów. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.

Foto: pixabay

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka