poniedziałek, 8 czerwca 2020 12:52

Uście Gorlickie. Mandat i kwarantanna za pomylenie trasy turystycznej

Autor Marzena Gitler
Uście Gorlickie. Mandat i kwarantanna za pomylenie trasy turystycznej

Nie będą mile wspominać wycieczki rowerowej trzej turyści, których Straż Graniczna złapała,gdy wracali ze słowackiej strony na polską. Za pomyłkę dostali mandat i zostali wysłani na obowiązkową kwarantannę.

W niedzielne popołudnie, 7 czerwca, ojciec wraz z dwoma nastoletnimi synami, podczas przejażdżki rowerowej, przekroczyli granicę państwową ze Słowacją i z powrotem. W rejonie znaku granicznego I/251 w miejscowości Izby (gm. Uście Gorlickie) zatrzymali ich funkcjonariusze Placówki SG w Tarnowie, którzy patrolowali granice w związku z przywróceniem kontroli granicznej.

48-latek oświadczył, że podczas jazdy z dziećmi pomylił trasę przejazdu i zjechał na stronę słowacką, po czym zawrócił w kierunku Polski. Turyści nie posiadali przy sobie dokumentów. Zosatali zatrzymani do potwierdzenia ich tożsamości. Na miejsce wezwano też strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, którzy przeprowadzili kontrolę sanitarną zatrzymanych i zmierzyli im temperaturę w skafandrach i pełnym zabezpieczeniu epidemicznym.

Opiekun dzieci został ukarany przez Straż Graniczną mandatem wysokości 300 zł za nielegalne przekroczenie granicy (z art. 49a § 1 kodeksu wykroczeń). Dane turystów zostały przekazane do elektronicznej ewidencji sanitarnej i będą teraz musieli odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową dla osób przekraczających granicę.

Jak informuje SG w Nowym Sączu od początku tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej, małopolski odcinek granicy państwowej ze Słowacją przekroczyło niezgodnie z przepisami 30 osób. Wobec wszystkich zatrzymanych wymierzone zostały stosowne kary.

Przypominamy, że w związku z przywróconą tymczasowo kontrolą graniczną, przekraczanie granicy z Republiką Słowacji możliwe jest wyłącznie w dwóch wyznaczonych do tego miejscach. W województwie małopolskim jest to drogowe przejście Chyżne – Trstena, a w województwie podkarpackim  Barwinek - Vysny Komarnik.

foto: SG NS

Gorlice - najnowsze informacje