wtorek, 22 lutego 2022 12:01

Marszałek Kozłowski: "W sprawie Teatru Słowackiego emocje zaczynają przekraczać jakieś rozsądne granice"

Autor Mirosław Haładyj
Marszałek Kozłowski: "W sprawie Teatru Słowackiego emocje zaczynają przekraczać jakieś rozsądne granice"

Dzisiejszym gościem Radia Kraków był marszałek Witold Kozłowski. Rozmawiano m.in. o sytuacji międzynarodowej, Teatrze Słowackiego i odłożeniu budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

Sytuacja na Ukrainie jest napięta. Prezydent Rosji podpisał wczoraj dekret o uznaniu niepodległości samozwańczych republik ludowych: donieckiej i ługańskiej oraz zarządził rozpoczęcie w nich operacji pokojowej. W nocy pojawiły się tam siły zbrojne Rosji i coraz bardziej realny staje się scenariusz napływu do naszego regionu nawet kilkunastu tysięcy uchodźców.

– Każdy scenariusz teraz jest możliwy. Pragnę wyrazić zaniepokojenie tą sytuacją, która jest we wschodniej części Ukrainy. To może przynieść wielką falę cierpień normalnych ludzi. Tym jestem zaniepokojony. Jeśli my będziemy musieli przyjąć grupę uchodźców wojennych, przygotowania trwają. Wykażemy solidarność z narodem ukraińskim

– mówił marszałek Witold Kozłowski.

W czasie rozmowy poruszono też temat wszczęcia procedury odwołania dyrektora Teatru Słowackiego, Krzysztofa Głuchowskiego.

– W sprawie Teatru Słowackiego emocje zaczynają przekraczać jakieś rozsądne granice. Chcę rozdzielić dwie sprawy: kwestie artystyczne od kwestii administrowania dużym teatrem. W przestrzeni publicznej używa się słów "cenzura", jednak nikt z urzędników nie chodził na próby i niczego nie ograniczał. Artyści mają całkowitą swobodę tworzenia. Gdyby tak było, to administracyjnie ograniczalibyśmy liczbę spektakli. Wszystko idzie zgodnie z planem, który sobie założył dyrektor Krzysztof Głuchowski

– podkreślił w rozmowie marszałek Witold Kozłowski.

Na koniec rozmawiano o likwidacji spółki Regionalne Centrum Administracyjne Małopolska i przełożenia w czasie budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

– Na tym etapie musi być to odłożone. Nas na to teraz nie stać. Nie jest to potrzeba pierwszoplanowa. Jak będą w przyszłości możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych na taką budowę, wrócimy do tego. Nie jest jednak czas na takie wydatki

– podsumowuje marszałek Witold Kozłowski.

Czytaj także:

Będzie przełom? Prezydent Majchrowski będzie mediował w sprawie Teatru Słowackiego
Wiadomości z Krakowa: Prezydent Krakowa został poproszony o mediacje pomiędzy Marszałkiem Województwa Małopolskiego a dyrektorem Teatru im. Juliusza Słowackiego.
„Teatr jest nasz!” Pracownicy Słowackiego reagują na decyzję o odwołaniu dyrektora i zapraszają na ważne wydarzenie
Wiadomości Kraków: Za pośrednictwem Facebooka pracownicy Teatru im. Juliusza Słowackiego zapraszająswoich widzów do udziału w wydarzeniu “Teatr jest nasz”.

Inf.: UMWM
Fot.: Mateusz Łysik/Głos24

Kraków

Kraków - najnowsze informacje