wtorek, 15 lutego 2022 10:00

Martwe zwierzęta w sklepach zoologicznych. Prokuratura postawiła zarzuty

Autor Katarzyna Jamróz
Martwe zwierzęta w sklepach zoologicznych. Prokuratura postawiła zarzuty

Sprawa, która wyszła na jaw w sierpniu 2020 roku na terenie powiatu nowosądeckiego i limanowskiego będzie miała swój finał w sądzie. Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu postawiła jednemu z właścicieli sklepów zoologicznych zarzuty znęcania się nad zwierzętami oraz nielegalną sprzedaż zwierząt, które są objęte ochroną.

7 sierpnia 2020 roku, Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami udali się na interwencję do jednego ze sklepów zoologicznych, znajdujących się w Nowym Sączu. Na miejscu znaleźli martwą małpę, węża, papugi, rybki oraz chomiki. Druga ze znalezionych małp była w stanie agonalnym i niedługo później zdechła. Zwierzęta przetrzymywano w skandalicznych warunkach, wśród nich były chore okazy. Właściciele sklepu nie mieli wymaganych dokumentów, które pozwoliłyby im na posiadanie niektórych gatunków objętych ochroną.

Z racji tego, że nie był to jedyny sklep mężczyzny, prokuratura zleciła kontrolę pozostałych punktów znajdujących się na terenie powiatu nowosądeckiego i limanowskiego, należących do tego samego właściciela. Śledczy przeszukali obiekty na terenie Nowego Sącza, Mszany Dolnej, Limanowej, Gródka nad Dunajcem i Mordarki. W kilku z nich również znaleźli martwe okazy.

Jak informuje Radio Kraków, Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu postawiła jednemu z właścicieli sklepów zoologicznych zarzuty znęcania się nad zwierzętami oraz nielegalną sprzedaż zwierząt, które są objęte ochroną.

Za znęcanie się za zwierzętami grozi do 3 lat więzienia. Z kolei za ich nielegalną sprzedaż grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Fot. Ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje